PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଦାମୀ କାର ଜବତ, ୨ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଦୁଇ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର କଲେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା: ପ୍ରେମିକର ବିବାହ ଖବର ଶୁଣି ଥାନାରେ ବିଷ ପିଇଦେଲେ ପ୍ରେମିକା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ମାଡ଼ପିଟ ଘଟଣାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଯୁବକ, ଶବ ରଖି ରାଉରକେଲା ଝିରପାଣି ଥାନା ଘେରାଉ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଉଠିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ସ୍କୁଟର, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ବଢିଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଫଳରେ ବଢ଼ିଲା ସର୍ଟଡାଉନ ନିୟମ ସୀମା, ପିସିବ୍ରିଜ ଛକ ଠାରୁ ଫାଣ୍ଡି ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ନେଇ ବୁର୍ଲା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ନିକଟ ବରଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନାଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ତାତିଲେ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ନୂଆ କୀର୍ତ୍ତିମାନ, ଇସ୍ରୋ ସଫଳତାର ସହ ଲଞ୍ଚ କଲା ଆମାଜୋନିଆ-୧, ମହାକାଶକୁ ଗଲା ମୋଦି ଓ ଭଗବତ ଗୀତାର ଫଟୋ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଗତିରାଉତପାଟଣା ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କରଡ଼ାଗାଡିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ଠିକା କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଗାଡ଼ି ଡୋରରେ ଚାପି ହୋଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ଆଜି ଆମାଜୋନିଆ-୧ର ପ୍ରକ୍ଷେପଣ କରିବ ଇସ୍ରୋ, ୧୮ଟି ଛୋଟ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: ସାତକୋଶିଆ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା କଟେଜ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ସର୍ଟସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟ୍‌ ଏବେ କରୋନା ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୧୧ ଛାତ୍ରାବାସ
  • ||

୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ସହ ରହିଛି ଭଗତ ସିଂହଙ୍କ ଏହି ସମ୍ପର୍କ

source:www.nayadaur.tv

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ୧୪ ଫେବୃୟାରୀରେ ଏକ ନୂଆ ପର୍ବ ପାଳନ ହେଉଛି । ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେର ବିରୋଧ  । କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ବିଦେଶୀଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରତି ଏତେ ଭୟ ରହିଯାଇଛି ଯେ ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ସବୁ ଜିନିଷ ତାଙ୍କୁ ଭାଇରସ୍ ପରି ଲାଗୁଛି । ଏହାର ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଏକ ମେସେଜ୍ । ଯାହା ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ପୂର୍ବରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଘୁରିବୁଲୁଛି । ମେସେଜରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରାଯାଉଛି ଯେ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀକୁ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳନ କରନ୍ତୁ କାରଣ ଏହି ଦିନ ଭଗତ ସିଂହ, ରାଜଗୁରୁ ଓ ସୁଖଦେବଙ୍କୁ ଫାଶୀ ହୋଇଥିଲା ।

୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ସହିତ ଭଗତ ସିଂହଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ
ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଭଗତ ସିଂହ, ରାଜଗୁରୁ ଓ ସୁଖଦେବଙ୍କୁ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ସହିତ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ।

ପଣ୍ଡିତ ମାଲବୀୟ ଭାଇସରାୟ ଇରବିନଙ୍କୁ ମାନବିକତାର ଶପଥ ଦେଇଥିଲେ
୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ୧୯୩୧ । ପଣ୍ଡିତ ମୋହନ ମାଲବୀୟ । ଏ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ମାଲବୀୟ ଯିଏ ବନାରସରେ ୟୁନିର୍ଭସିଟି ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ୟୁନିର୍ଭସିଟି BHU । ଏହି ସମୟରେ ଭାରତର ଭାଇସରାଏ ଥିଲେ ଇରବିନ୍ । ମାଲବିୟ ଇରବିନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଆବେଦନ ଦାୟର କରିଥିଲେ । ଭଗତ ସିଂହ, ରାଜଗୁରୁ ଓ ସୁଖଦେବଙ୍କ ଦଣ୍ଡ କ୍ଷମା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । କହିଥିଲେ ଯେ ଭାଇରାସରାଏ ନିଜ କ୍ଷମତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ତାଙ୍କ ଫାଶୀର ଦଣ୍ଡକୁ କ୍ଷମା କରିଦିଅନ୍ତୁ । ମାଲବୀୟ ଇରବିନଙ୍କୁ ମାନବିକତାର ଶପଥ ଦିଆଇଥିଲେ ।

ଅର୍ଥାତ୍ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀରେ ଭଗତ ସିଂହ ଓ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ଦଣ୍ଡକୁ କ୍ଷମା କରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏହା ପରେ ତ କଣ ହେଲା ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତି । ତେବେ କହିରଖୁଛୁ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ହିଁ ପଡେ ଫେବୃୟାରୀ ୧୪ରେ ନୁହେଁ । ତେବେ କାହିଁକି କିଛି ଲୋକେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଫେବୃୟାରୀ ୧୪କୁ ଶହୀଦ ଦିବସ କହି ପାଳନ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି କେବଳ ସେମାନେ ହିଁ କହିପାରିବେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର