PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ସହ ରହିଛି ଭଗତ ସିଂହଙ୍କ ଏହି ସମ୍ପର୍କ

source:www.nayadaur.tv

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ୧୪ ଫେବୃୟାରୀରେ ଏକ ନୂଆ ପର୍ବ ପାଳନ ହେଉଛି । ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେର ବିରୋଧ  । କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ବିଦେଶୀଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରତି ଏତେ ଭୟ ରହିଯାଇଛି ଯେ ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ସବୁ ଜିନିଷ ତାଙ୍କୁ ଭାଇରସ୍ ପରି ଲାଗୁଛି । ଏହାର ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଏକ ମେସେଜ୍ । ଯାହା ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ପୂର୍ବରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଘୁରିବୁଲୁଛି । ମେସେଜରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରାଯାଉଛି ଯେ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀକୁ ଶହୀଦ ଦିବସ ପାଳନ କରନ୍ତୁ କାରଣ ଏହି ଦିନ ଭଗତ ସିଂହ, ରାଜଗୁରୁ ଓ ସୁଖଦେବଙ୍କୁ ଫାଶୀ ହୋଇଥିଲା ।

୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ସହିତ ଭଗତ ସିଂହଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ
ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଭଗତ ସିଂହ, ରାଜଗୁରୁ ଓ ସୁଖଦେବଙ୍କୁ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ସହିତ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ।

ପଣ୍ଡିତ ମାଲବୀୟ ଭାଇସରାୟ ଇରବିନଙ୍କୁ ମାନବିକତାର ଶପଥ ଦେଇଥିଲେ
୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ୧୯୩୧ । ପଣ୍ଡିତ ମୋହନ ମାଲବୀୟ । ଏ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ମାଲବୀୟ ଯିଏ ବନାରସରେ ୟୁନିର୍ଭସିଟି ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ୟୁନିର୍ଭସିଟି BHU । ଏହି ସମୟରେ ଭାରତର ଭାଇସରାଏ ଥିଲେ ଇରବିନ୍ । ମାଲବିୟ ଇରବିନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଆବେଦନ ଦାୟର କରିଥିଲେ । ଭଗତ ସିଂହ, ରାଜଗୁରୁ ଓ ସୁଖଦେବଙ୍କ ଦଣ୍ଡ କ୍ଷମା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । କହିଥିଲେ ଯେ ଭାଇରାସରାଏ ନିଜ କ୍ଷମତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ତାଙ୍କ ଫାଶୀର ଦଣ୍ଡକୁ କ୍ଷମା କରିଦିଅନ୍ତୁ । ମାଲବୀୟ ଇରବିନଙ୍କୁ ମାନବିକତାର ଶପଥ ଦିଆଇଥିଲେ ।

ଅର୍ଥାତ୍ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀରେ ଭଗତ ସିଂହ ଓ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ଦଣ୍ଡକୁ କ୍ଷମା କରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏହା ପରେ ତ କଣ ହେଲା ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତି । ତେବେ କହିରଖୁଛୁ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ହିଁ ପଡେ ଫେବୃୟାରୀ ୧୪ରେ ନୁହେଁ । ତେବେ କାହିଁକି କିଛି ଲୋକେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଫେବୃୟାରୀ ୧୪କୁ ଶହୀଦ ଦିବସ କହି ପାଳନ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି କେବଳ ସେମାନେ ହିଁ କହିପାରିବେ ।