ନବୀନଙ୍କ ସହ ମଞ୍ଚରେ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା: ୧୦ ହଜାର ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଘରର ‘ଅଧିକାର ପତ୍ର’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୬ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀର ୧୦ ହଜାର ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଳିବ ଘର । ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିଜେ ବସ୍ତି ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ‘ଅଧିକାର ପତ୍ର’ ଦେଇଛନ୍ତି । କିଛି ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଚାବି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ସହ ୭ଟି ଆବାସ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ୭୬୨ ବସ୍ତିର ଲୋକମାନେ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ।
ଜନତା ମଇଦାନଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସମାବେଶରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଖୁସିରେ ମୋର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସନ୍ତୋଷ । ସରକାର ଆପଣମାନଙ୍କ ସହ ସବୁବେଳେ ରହିଛି । ସହରରେ ରହୁଥିବା ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜେଡି ସରକାର ଜାଗା ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ମହିଳା, ଚାଷୀ ଓ ସମସ୍ତଙ୍କ ସୁଖ ଦୁଃଖରେ ସେ ରହିଛନ୍ତି । ଗରିବଙ୍କ କଲ୍ୟାଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସରକାର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଉଛନ୍ତି । ଏବେ ସରକାର ଗରିବଙ୍କ ଲାଗି କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ନବୀନ କହିଛନ୍ତି ।
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମ ସରକାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ଅକ୍ଷର ଅକ୍ଷରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ମିଶନ ଶକ୍ତିରେ ମା’ ମାନଙ୍କୁ ୧ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧରେ ଋଣ ଦିଆଯାଉଛି । ଏବେ ବିନା ସୁଧରେ ୨୦୦ ଗ୍ରୁପକୁ ଋଣ ଦିଆଯାଇଛି । ୭୬୨ ଗ୍ରୁପକୁ ଏହି ଅବସରରେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଁଏ ଦିଆଯାଇଛି । ୧୬ଟି ଫେଡେରେସନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୧୩୦୦ ଶହ କୋଟିର ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ହଳଦିପଡିଆ, ଶାନ୍ତିପଲ୍ଲୀ, ନୀଳମାଧବ ବସ୍ତି, ଗାଡକଣ ଓ ଘାଟିକିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ‘ଆବାସ’ର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ଦିଆଯାଇଛି । ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଏ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଗୃହ ମିଳିବ । ଏହାବାଦ୍‌ ଭୁବନେଶ୍ୱର ତିନି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ରାସ୍ତା, ବିଜୁଳି ଓ ଡ୍ରେନେଜ ପ୍ରକଳ୍ପର ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭଳି ଏଠି ମଞ୍ଚରେ କୌଣସି ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା । ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା ହିଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପେଣ୍ଡାଲ ସେୟାର କରିଥିଲେ । ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ରାଜଧାନୀରେ ଘର ପାଇଁ ଅଧିକାର ପତ୍ର ପାଇଥିବାରୁ ଖୁସି ଜାହିର କରିଥିଲେ । ସଭା ମଞ୍ଚ ତଳେ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ସାଂସଦ ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ, ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଧାୟକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ର ଓ ମଧ୍ୟ ବିଧାୟକ ବିଜୟ ମହାନ୍ତି, ପୂର୍ବତନ ମେୟର ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନାଙ୍କ ସମେତ ବହୁ କର୍ପୋରେଟର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ରାସ୍ତା କଡକୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌- କଟକ ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାର ଜମଧର ଛକ ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଯାଉଥିବା ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

ଅକ୍ଟୋବର ୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ଏହି ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

କରୋନାରେ କୋରାପୁଟ ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ପାରିତ ହେଲା ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଲ୍‌, କରୋନା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଲକ୍ଷେ ଜରିମାନା, ଦୁଇ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କଲେ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌: ଡା. ମନୋଜ ସାହୁ

ଘଟଗାଁ ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନେଇ ମାମଲା