ବିକ୍ରି ହୋଇଗଲା ୧୧୪ ବର୍ଷର କମ୍ପାନୀ ଏଭରେଡି

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୯: ବ୍ୟାଟେରୀ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଦେଶର ୧୧୪ ବର୍ଷର ପୂରୁଣା କମ୍ପାନୀ ଏଭରେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟଷ୍ଟ୍ରୀଜ୍(Eveready Industries) ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣା ହେଉଥିବା ୱରେନ୍ ୱଫେଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ୱର୍କଶାୟର ହାଥୱେର ମାଲିକାନା ଥିବା କମ୍ପାନୀ ଡ୍ୟୁରାସେଲ୍ ଇଙ୍କ(Duracell Inc) ଏଭରେଡିକୁ କିଣିନେଇଛି । ଏହି ଡିଲରେ ଏଭରେଡିର ମ୍ୟାନୁଫ୍ୟାକ୍ଚରିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ୍ସ, ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ ନେଟୱର୍କ ଓ ଏଭରେଡି ବ୍ରାଣ୍ଡ ସାମିଲ ଅଛି ।

୧୬୦୦-୧୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଲା
ଇକୋନୋମିକ୍ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୱଫେଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଏଭରେଡିକୁ ସ୍ଲମ୍ପ ସେଲରେ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦-୧୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିନେଇଛନ୍ତି । ସ୍ଲମ୍ପ ସେଲରେ ଏକାଥରେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ପୈଠ କରି ଏକାଧିକ ଉପକ୍ରମର ମାଲିକାନା ହକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଇଛି । ଏହି ଡିଲ୍ ନେଇ ଉଭୟ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ସହମତି ମଧ୍ଯ ହୋଇଛି । କହିରଖୁଛୁ ଏଭରେଡି ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ଅରବ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ । ଏହାସହିତ ୨୦ଲକ୍ଷରୁ  ଅଧିକ ଫ୍ଲାଶ୍ ଲାଇଟକୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀ ନିର୍ମାଣ କରିଥାଏ ।

ଏଭରେଡି ଉପରେ ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କରଜ
ଏହି ଚୁକ୍ତି ପରେ କମ୍ପାନୀକୁ ନିଜ କରଜ ସୁଝାଇବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ । ଏଭରେଡି କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କରଜ ଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ, HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ, ICICI ବ୍ୟାଙ୍କ, RBL ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡସଇଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଉତ୍ସଠୁ ମଧ୍ଯ କରଜ ନେଇଥିଲା । କମ୍ପାନୀର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ରିଜ୍ ମୋହନ ଖେତାନ କରଜରେ ବୁଡି ବୁଡି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପୁରୁଣା ମାନଚିତ୍ର ସେୟାର କରି ଦଶହରାର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପିଏମ୍‌ ଓଲି, ନେପାଳବାସୀ କହିଲେ..

୬୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦ୍ବିତୀୟ ବିବାହ କରିବେ ଜଣାଶୁଣା ଓକିଲ ହରିଶ ସାଲଭେ, କାହାକୁ ବାହା ହେବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଡ୍ରଗ୍ସ କିଣୁଥିବା ବେଳେ ଏନ୍‌ସିବି ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନ୍‌ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରି ସାରିଛନ୍ତି – ୟୁପି ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ବିବାଦିତ ବୟାନ

ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଜିନପିଙ୍ଗ୍‌ ସେନା, ୧୦୦ ଯବାନ ଆକାଶରେ କଲେ ସମାରାଭ୍ୟାସ

RBI ଗଭର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ କରୋନା