PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋରାପୁଟ: କୋଟିଆରେ ଆନ୍ଧ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଅଟକାଇଲା ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଜେପି ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ଅଫିସ ଘେରାଉ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ଜାରି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ବଉଳ ପୋଖରୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ୩୧୬ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ କଲା ଗ୍ରାମଞ୍ଚଳ ଥାନା ପୋଲିସ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ନିଖୋଜ ୪ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାର ଉଲଂଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ: ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଅଭିଯୋଗ, ଶୁଳିଆବାହାଳ ଜଙ୍ଗଲ ମାଟିତଳୁ ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢ଼େଙ୍କାନାଳ: ଷଢ଼ଙ୍ଗୀ ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲହଡ଼ା ସରଂକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଦନ୍ତା, ସେପ୍ଟିସିମିଆ ରୋଗରେ ଥିଲା ପୀଡିତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆରପାରିରେ ଭେଟେରାନ୍ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମୀନୁ ମୁମତାଜ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀ : ଜଙ୍ଗଲୀ ବାରହା ଉପଦ୍ରବ, ରାତିହେଲେ ଉଜାଡୁଛନ୍ତି ଏକର ଏକର ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନ : ବାଲି ଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ବାପ-ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୦୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଖସିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ନଭେମ୍ବର ୨୯ରୁ ସଂସଦର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ, ୨୦ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ରହିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ ଶୀତ, ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ୨ ଡିଗ୍ରୀ ଖସିଲା ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଏଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଛୋଟ ଧରଣର ଅଦଳବଦଳ, ପୁରୀ ସଦର ବିଡିଓ ଭାବେ ନୂଆ ଦାୟିତ୍ଵ ସମ୍ଭାଳିବେ ସମ୍ବିତ ଶତପଥୀ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ହାତୀପଲଙ୍କୁ ଘଉଡାଇବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||

ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ଆଣିବ ଋଷ, ୧୨ରେ ହେବ ବଡ଼ ଘୋଷଣା

New generation cure

ମସ୍କୋ ୧୧/୦୮: କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱଯାକର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଟିକା ବିକାଶରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି ରୁଷ । ଚଳିତମାସ ୧୨ ତାରିଖରେ ରୁଷ ଏହି ଟିକାର ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଇବ । ରୁଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ଟିକା ଉପରେ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ) କହିଛି ଯେ ରୁଷ ଟିକା ସହ ଜଡ଼ିତ କୌଣସି ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ରୁଷ ଟିକା ହେଉଛି ଏକ ଆଡେନୋଭାଇରସ ଭିତ୍ତିକ ଭାଇରାଲ୍‌ ଭେକ୍ଟର ଟିକା । ଏଥିରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ସ୍ପାଇକ୍‌ ପ୍ରୋଟିକ୍‌କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି, ଯଦ୍ଦ୍ୱାରା ଏହା ଶରୀରରେ ପ୍ରତିରୋଧକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ । ଟିକାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ରୁଷର ଗାମଲେୟା ନ୍ୟାସନାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲେକ୍‌ଜାଣ୍ଡର ଗିଣ୍ଟସବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି, ଟିକାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର କିଛି ଅଣୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀର ପ୍ରତି ଏହା କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ବହୁଗୁଣିତ ହେବନାହିଁ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆମେରିକାର ଦଳେ ଗବେଷକ ‘ନୂଆ ପିଢ଼ି’ର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଜୋରଦାର ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂଆ ପିଢ଼ିର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଉଭୟ ଟିକା ଓ ଔଷଧ ଭଳି କାମ ଦେବ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲେ, ଏହା ରୋଗୀଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ହେବାରେ ସହାୟତା କରିବ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା କବଳରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବ । ଯଦି ଏହି ଥେରାପି ମଣିଷଙ୍କ ଉପରେ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ୨୦୨୧ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ବେଳକୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହେବ । ଏହି ଥେରାପି ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ସେମାନେ ପୂର୍ବ ଭଳି ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବେ ବୁଲାବୁଲି କରିପାରିବେ । ଏହି ସାର୍ସ-ଅବରୋଧ (ସାର୍ସ-ବ୍ଲକ୍‌) ଥେରାପିକୁ ଆମେରିକାରେ ବିକାଶ କରାଯାଉଛି ।

ବ୍ରିଟେନର ନିବେଶକମାନେ ଏଥିପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ଆଧାରିତ ସିନ୍ଥେଟିକ ପ୍ରୋଟିନ ସିକ୍ୱେନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ଏହା ଏକ କର୍କ ଭଳି କାମ କରୁଛି ଏବଂ ଭୂତାଣୁକୁ ଶରୀରର ଭୂତାଣୁ ରିସେପ୍ଟର ସେଲ୍‌ (ଏସିଇ-୨ ରିସେପ୍ଟର)ରେ ପ୍ରବେଶ ହେବାକୁ ରୋକୁଛି । ଏହି ଚିକିତ୍ସା କେବଳ ଶରୀର ମଧ୍ୟକୁ ଭୂତାଣୁ ପ୍ରବେଶକୁ ରୋକିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନିପାରିବ ଏବଂ ଏହା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶରୀରର ପ୍ରତିରୋଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ।

ଏହା ଉପରେ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍‌ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଫଳାଫଳ ରିପୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ‘ବାୟୋଆର୍କାଇଭ’ ପତ୍ରିକାରେ ଛପିଥିଲା । ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡ଼ି ଯାଇଛି ଯେ ଏହା ୯୫-୧୦୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୂତାଣୁକୁ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶକୁ ରୋକିପାରିବ । ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପରେ ଟିକାର ଆବଶ୍ୟକତା ଆଉ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ବାରମ୍ବାର ଇଞ୍ଜେକ୍‌ସନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର