PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ୟାସିନ ମଲିକକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର : ଭବାନୀପାଲି ଠାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା , ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କାରେ ୩ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳନାହିଁ
  • ||
  • କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ଏଣିକି କଳିଙ୍ଗା ଘାଟି ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ , ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଗ୍ରାମ୍‌ର ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ପାର୍କିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ହେଲ୍‌ପର୍ ମୃତ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କପିଲ ସିବଲ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ, ତଳ ମୁଣ୍ଡର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ସମୁଦ୍ରରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଆବର୍ଜନା ସଫେଇ ପାଇଁ ଜାହାଜ ଡିଜାଇନ୍ କଲେ ୧୨ ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ

ପୁଣେ: ହାଜିକ୍ କାଜି ନାମକ ପୁଣେର ଜଣେ ୧୨ ବର୍ଷିୟ ବାଳକ ‘ଏର୍ଭିସ୍’ ବୋଲି ଏକ ପାଣି ଜାହାଜର ଡିଜାଇନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସମୁଦ୍ରରୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହ୍ରାସ କରାଇବା ସହ ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବ।
ହାଜିକ୍ କାଜି କହନ୍ତି: ମୁଁ କେତେକ ପ୍ରାମାଣିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖି ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବଙ୍କ ଉପରେ ଆବର୍ଜନାର ପ୍ରଭାବ କଥା ଅନୁଭବ କଲି। ମୋତେ କିଛି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ମୋର ମନେହେଲା। ଆମେ ଖାଉଥିବା ମାଛ ସମୁଦ୍ରରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଖାଉଥିବାରୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଚକ୍ର ଆମ ମଧ୍ୟକୁ ଆସି ମଣିଷ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ତେଣୁ ମୁଁ ‘ଏର୍ଭିସ୍’ର କଳ୍ପନା କଲି।
‘ଏର୍ଭିସ୍’ର କାର‌୍ୟ୍ୟ ଓ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ହାଜିକ୍ କହନ୍ତି: ଆବର୍ଜନା ଶୋଷି ନେବାକୁ ଏଥିରେ ଥିବା ଥାଳିଆଗୁଡ଼ିକ କେନ୍ଦ୍ରାଭିମୁଖୀ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସଂଗୃହୀତ ଆବର୍ଜ୍ଜନା ପୃଥକ୍ ତିନି ଭାଗ କରାଯାଏ (ପାଣି, ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବ ଓ ଆବର୍ଜନା)। ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବ ଓ ପାଣିକୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଏ। ସେଥିରୁ ବାହାରି ଥିବା ଆବର୍ଜନାକୁ ଆହୁରି ୫ ଭାଗରେ ପୃଥକ୍ କରାଯାଏ।
ଏହାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପ୍ଲାଟ୍ଫର୍ମରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ହାଜିକ୍ ବହୁ ପଣ୍ଡିତ ଏବଂ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଛନ୍ତି।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ନିର୍ମିତ ଜାହାଜ ଡିଜାଇନ୍ର ତଳେ ରହିଛି ଗୋଟାଏ ମେସିନ୍ ଯାହା ସମୁଦ୍ରରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଶୋଷି ଆଣି ଆକାର ଅନୁସାରେ ତାହାକୁ ପୃଥକ୍ କରିଥାଏ। ଜାହାଜ ତଳେ ରହିଛି ଏକ ସେନସର୍ ଯାହା ସମୁଦ୍ରରେ ଭାସିବା ସମୟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବ, ପାଣି ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିଥାଏ।
୯ ବର୍ଷ ବୟସର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ହାଜିକ୍ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଏ କଥା ପଶିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର