କୋର୍ଟରେ ପଡ଼ିରହିଛି ୧୩ଲକ୍ଷ ୧୭ହଜାର ମାମଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟରେ ପଡ଼ି ରହିଛି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମାମଲା । କେଉଁଠି ବିଚାରପତି ନାହାନ୍ତି ତ ଆଉ କେଉଁ କୋର୍ଟରେ ପଦ ପୂରଣ ହେଉନାହିଁ । ଫଳରେ ମାମଲା ବିଚାରରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି । ବିଧାନସଭା ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି, ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମୁଦାୟ ୧୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାର ୧୧୭ଟି ମାମଲା ବିଚାର ପାଇଁ ପଡ଼଼ି ରହିଛି । ପଡୋଶୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଠାରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ୪୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ବିଚାର ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛି । ଏ ଦିଗରେ ସରକାର ଅଧିକ ନଜର ଦେଉନାହାନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ମାମଲାର ଭାର ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ।
ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ସମୁଦାୟ ୧୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାର ୧୧୭ଟି ମାମଲା ବିଚାର ପାଇଁ କୋର୍ଟଗୁଡ଼ିକରେ ପଡ଼଼ିରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ୧୧ ହଜାର ୪୬୫ଟି ଅପରାଧିକ (କ୍ରିମିନାଲ) ମାମଲା ଥିବା ବେଳେ ୩ ଲକ୍ଷ ୫ ହଜାର ୬୫୨ ଟି ଦେୱାନି(ସିଭିଲ୍‌) । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୫ ହଜାର ୧୧୯ ଟି ଦେୱାନି ମାମଲା ଓ ୧ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୨୯୭ଟି ଅପରାଧିକ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି । ସବୁଠାରୁ କମ୍‌ ମାମଲା ରହିଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଳାରେ । ଏହି ଜିଲ୍ଲାରେ ମାତ୍ର ୩୪୦ ଟି ଦେୱାନି ଓ ୫,୮୮୪ ଟି ଅପରାଧିକ ମାମଲା ପଡ଼ିରହିଛି ।
ମାମଲା ବିଚାରଧୀନ ଭାବେ ପଡ଼ିରହିବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଲା ଅନେକ କୋର୍ଟରେ ମୋଟ ଉପରେ ବିଚାରପତି ନାହାନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ୫୬ ବିଚାରପତିଙ୍କ ପଦବି ଖାଲି ରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୮ଟି ଜିଲ୍ଳା ଜଜ୍‌, ୭ ଟି ବରିଷ୍ଠ ସିଭିଲ୍‌ ଜଜ୍‌ ଓ ୪୧ ଟି ସିଭିଲ୍‌ ଜଜ୍‌ ପଦବୀ ଖାଲିପଡ଼ିଛି । ଏ ବିଷୟରେ ଆଇନ୍‌ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, ଖାଲି ପଦବି ଗୁଡ଼ିକ ପୂରଣ ଦିଗରେ ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଅକ୍ଟୋବର ୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ଏହି ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

କରୋନାରେ କୋରାପୁଟ ଥାନା ଆଇଆଇସିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ପାରିତ ହେଲା ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଲ୍‌, କରୋନା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଲକ୍ଷେ ଜରିମାନା, ଦୁଇ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କଲେ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌: ଡା. ମନୋଜ ସାହୁ

ଘଟଗାଁ ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ନେଇ ମାମଲା

ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯିବା ସମୟରେ ଶାବକ ସହ ଥିବା ମାଈ ଭାଲୁ କଲା ଆକ୍ରମଣ-ଯୁବକ ଗୁରୁତର