ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ: ୧୩ ବର୍ଷର ବାଳକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରି ରାସ୍ତାରେ ଦୌଡୁଛି…

ହରିଦ୍ୱାର ୧୪/୧: ୧୩ ବର୍ଷର ବାଳକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ । ଭୁପତୱାଲାରେ ନିଜ ଅଜାଙ୍କ ଘରେ ରହୁଥିବା ୧୩ ବର୍ଷର ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର କହ୍ନେୟା ପ୍ରଜାପତି ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ୍ କାର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ରାସ୍ତାରେ ଦୌଡୁଥିବା ଏହି କାର୍ ଏବେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି । ଏହି କାରକୁ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ କହ୍ନେୟା କାହାର ପରାମର୍ଶ କିମ୍ବା କୌଣସି ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ନେଇନାହାଁନ୍ତି । କେବଳ ନିଜ ପ୍ରତିଭା ବଳରେ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ଏହି କାର୍ । ତେବେ ମଝିରେ ମଝିରେ ସେ ୟୁଟ୍ୟୁବର ସହାୟତା ନେଇଛନ୍ତି ।

୮ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା କହ୍ନେୟା ସ୍କୁଲ୍ ସାରି ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ବଳକା ସମୟରେ ନୂଆ ଜିନିଷ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିପଡନ୍ତି । ପାଠପଢାରୁ ସମୟ ବାହାର କରି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ରୋବୋଟ୍, ହାଇଡ୍ରୋଲିକ୍ ଜେସିବି, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ରିମୋଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ କାର୍ ତଥା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସାଇକେଲ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

ବ୍ୟାଟେରୀରେ ଚାଲେ ଏହି କାର୍
୨ ମାସର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ସେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଲମ୍ବ ପ୍ରାୟ ୫ ଫୁଟ୍ ୫ ଇଞ୍ଚ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥ ୨ ଫୁଟ୍ ୫ ଇଞ୍ଚ  । ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ୪ ଫୁଟ୍ ୬ ଇଞ୍ଚ । ଏଥିରେ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍, ଇଣ୍ଡିକେଟର, ହର୍ଣ୍ଣ, ମିରର ମଧ୍ୟ ଲାଗିଛି ।

ଅନ୍ୟ କାର୍ ଭଳି ଏହା ମଧ୍ୟ ଚାବିରେ ଅନ୍-ଅଫ୍ ହୋଇଥାଏ । ରିଭର୍ସ ଓ ଫରୱାଡ୍ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁବିଧା ରହିଛି । କହ୍ନେୟାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ କାରରେ ୨୩୦ ୱାଟର ୪ ବ୍ୟାଟେରୀ ଲାଗିଛି ଯାହାର କ୍ଷମତା ପ୍ରାୟ ୯୨୦ ୱାଟ୍ । ଗାଡିର ଡିଜାଇନ୍ ପ୍ଲାଇୱୁଡରେ କରାଯାଇଛି ।

କହ୍ନେୟା କୁହନ୍ତି ସେ ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ନିଜ ପକେଟ୍ ମନି ଓ ଅଜା ରୋଶନଲାଲ୍ ପ୍ରଜାପତି ଏବଂ ମାମୁଁ ଦୀପକ ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି । ସେ କୁହନ୍ତି ସେ ବଡ ହୋଇ ଜଣେ ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକ ହୋଇ ଦେଶପାଇଁ ସେବା କରିବେ । କହ୍ନେୟା ଯେତେବେଳେ ନିଜ କାରକୁ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ଡେମୋ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । କହିରଖୁଛୁ ଗତ ଦଶହରାରେ କହ୍ନେୟାଙ୍କୁ ଭୀମଗୋଡା ରାମଲୀଳା ସମିତି ତରଫରୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଘରକୁ ଫେରିଲେ ପ୍ରେମିକ-ପ୍ରେମିକା : ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ କନ୍ୟାର ମା’ ସହ ବରର ବାପା ହୋଇଥିଲେ ଫେରାର, ଏବେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି ସ୍ବାମୀ

୧୩୨କୁ ଟପିଲା କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା:୧୭ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଭାଇରସ, ୬୦୦୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ୍

ନାସିକ: କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨୦ ମୃତ

୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ପରେ ବେକାର ହୋଇଯିବ ଡାକଘର ସଞ୍ଚୟ ଖାତାର ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ