PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ, ଛତିଶଗଡରେ କିନ୍ନର ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମୁହିକ ବିବାହ

ରାୟପୁର,୩୧।୩: ଲୋକଙ୍କ ଘୃଣା ଏବଂ ଉପହାସର ପାତ୍ର ପାଲଟିଥିବା କିନ୍ନର ସମୁଦାୟ ପାଇଁ ଗତକାଲି ଥିଲା ଖୁବ୍ ଖୁସିର ଦିନ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସମାଜରେ ଅବହେଳାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା କିନ୍ନରଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।  ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର କିନ୍ନର ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ  ଛତିଶଗଡର ରାୟପୁରରେ ସାମୁହିକ ବିବାହ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୧୫ ଜଣ କିନ୍ନର ତାଙ୍କ ମନପସନ୍ଦ ସାଥୀକୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ୧୫ଟି ଘୋଡାରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ବରମାନେ।

source: https://www.bhaskar.com

କିନ୍ନରଙ୍କ ବିବାହ ଦେଖିବାକୁ ସେଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼। ଦେଶରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ମାନ୍ୟତା ମିଳିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କିନ୍ନରଙ୍କ ବିବାହ ହୋଇଛି ତାହା ପୁଣି ସାମୁହିକ ଭାବରେ। ଏହି ବିବାହରେ କେବଳ କିନ୍ନରଙ୍କ ଭିତରେ ନୁହେଁ ବଂର ପୁରୁଷ ଏବଂ କିନ୍ନରଙ୍କ ଭିତରେ ହୋଇଛି। ଯେଉଁ ପୁରୁଷଙ୍କ  କିନ୍ନରଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମ ହୋଇଯାଇଛି ସେମାନେ ଏହି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି।

source: https://www.bhaskar.com

ଏହି ବିବାହ ଗତ ଶନିବାର ରାୟପୁରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହାଥିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧରଣର ବିବାହ, କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ବାହାଘର ଏବେ ଗୋଲଡେନ୍  ବୁକ୍ ଅଫ୍ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ଏହି ବିବାହର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମିସ୍ ଟ୍ରାନ୍ସ କ୍ବିନ୍ ବୀଣା ସେନନ୍ଦେ। ବାହାଘରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଅତିଥିଙ୍କୁ। ସେମାନେଙ୍କୁ ଦେଖିକି ସେଠାକାରଙ୍କ ଯୁବପୀଢିଙ୍କୁ ଏତେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ସହ ସେଲଫି ନେବାକୁ ଭିଡ ଲାଗିଯାଇଥିଲା।

source: https://www.bhaskar.com

ବରଯାତ୍ରୀରେ ଆସିଥିବା କିନ୍ନରମାନେ ଜୋରଦାର ଡ୍ୟାନ୍ସ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ସୁଯୋଗ ଥିଲା, ଯେଉଁଠି ସେମାନଙ୍କୁ  ସର୍ବଜନୀନ ଭାବରେ ଏତେ ମହତ୍ତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ବରଯାତ୍ରୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ମିସ୍ ଟ୍ରାନ୍ସ କୁଇନ୍ ବୀଣା ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ରୋକି ପାରିନଥିଲେ, ସେ ଖୁବ୍ ନାଚ କରିଥିଲେ। କିନ୍ନରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଖୁସି ଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କାରଣ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ନାଚ କରିଥିଲେ।

source: https://www.bhaskar.com

ସମାଜ ଭୟରେ ସବୁବେଲେ ପରସ୍ପରକୁ ଲୁଚି ଲୁଚି ଦେଖା କରୁଥିବା ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସର୍ବସମ୍ମୁଖରେ ନିଜ ଭଲପାଇବା ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ। ସେମାନ ପ୍ରେମକୁ ସ୍ନେହ ଓ ସମ୍ମାନର ସହ ସ୍ବୀକାର କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧି-ବିଧାନର ସହିତ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବରପକ୍ଷର ଲୋକ ପହଁଞ୍ଚି ନବବଧୂଙ୍କୁ ସ୍ବୀକାର କରିଥିଲେ।ବିବାହରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେଶ ବଘେଲା ଓ ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ତ୍ରାମଧ୍ବଜ ସାହୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଟିଏସ୍ ସିଂହ ଦେବ। ଏହାସହ ରାୟପୁର ଦକ୍ଷିଣରୁ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ବ୍ରଜମୋହନ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ଆର୍ଶିବାଦ ଦେଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର