PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

କ୍ୟାବିନେଟ ଦେଲା ‘ଖୁସି’; ୧୭ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ନାପ୍‌କିନ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନା ତଥା ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍କିମ୍‌ରେ ଆଡହକ୍‌ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ୮୧୦୦ କର୍ମଚାରୀ ନିୟମିତ ହେବେ । ଏଥିରେ ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ୍‌, ରେଡିଓଲୋଜିଷ୍ଟ, ଲାବରୋଟୋରୀ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ, ଏଏନଏମ୍‌, ବହୁମୁଖୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ (ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏ ବାବଦରେ ସରକାର ବର୍ଷକୁ ୧୭୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ମୁଣ୍ଡାଇବେ । ଆଜି ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ଚାକିରି ସର୍ତ୍ତାବଳୀକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ସମୁଦାୟ ୨୮ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି ।

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ତଳେ ସରକାର ୩ହଜାର ୯୫୮ଜଣ ଷ୍ଟାଫ ନର୍ସଙ୍କୁ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥିଲେ । ଏମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ କରିବା ପାଇଁ ନିଯକ୍ତି ଓ ଚାକିରି ସର୍ତ୍ତାବଳୀରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ସଂଶୋଧିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ଯେଉଁମାନେ ୧୦ବର୍ଷ ଚାକିରୀ କାଳ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ବରିଷ୍ଠ ଷ୍ଟାଫ୍‌ ନର୍ସ ପଦବୀକୁ ଯିବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ନିୟମିତ ହେବେ । ଏ ବାବଦରେ ବର୍ଷକୁ ୮୦କୋଟି ୪୩ଲକ୍ଷ ୯୩ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ସେହିଭଳି ୨୭୩୦ଜଣ ବହୁମୁଖୀ ମହିଳା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ନିୟମିତ କରିବାକୁ ୬୦କୋଟି ୬୬ଲକ୍ଷ ୫୬ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ୫୮୮ଜଣ ପୁରୁଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୫କୋଟି ୩୧ଲକ୍ଷ ୧୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଚାକିରି ପାଇଥିବା ୭୯୯ଜଣ ଲାବୋରୋଟୋରୀ ଟେକ୍ନିସିଆନ୍‌ ଓ ୬୮ଜଣ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଏବଂ ୧୨ଜଣ ରେଡିଓଗ୍ରାଫରଙ୍କୁ ନିୟମିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଯଥାକ୍ରମେ ୧୩.୪୬ କୋଟି, ୧.୬୯କୋଟି ଓ ୨୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ।
ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୟସସୀମା କୋହଳ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସସୀମା ୩୨ବର୍ଷ ଥିଲାବେଳେ ଏହାକୁ ୪୦ ବର୍ଷ କରାଯାଇଛି । ଏ ନେଇ ଚାକିରୀ ନିଯୁକ୍ତି ସର୍ତ୍ତାବଳୀକୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ‘ଖୁସି’ ଯୋଜନାରେ ଷଷ୍ଠରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ତଥା ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ସାନିଚାରୀ ନାପକିନ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦେବେ । ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଥା ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଯୋଜନାରେ ମୋଟ ୧୭ଲକ୍ଷ ୨୫ହଜାର ଛାତ୍ରୀ ଉପକୃତ ହେବେ । ପ୍ରତି ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାସକୁ ୧୮ଟି ବେଲ୍ଟ ଲେସ୍‌ ନାପକିନ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଆଗାମୀ ୫ବର୍ଷରେ ଏ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୪୬୬କୋଟି ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ।
ରାଜ୍ୟର ଲକ୍ଷ ଏସଏଚ୍‌ଜି ଗ୍ରୁପକୁ ସରକାର ମାଗଣା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ ଦେବେ । ପ୍ରତି ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ଏ ବାବଦରେ ସରକାର ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଦିଆଯିବ । ଗ୍ରୁପ୍‌ର ମୁଖିଆ ଏହି ଫୋନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ୨୦୫କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । ସେହିଭଳି ଏସଏଚ୍‌ଜି ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଜରିଆରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ୩ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯାଏ ଋଣ ଏଣିକି ବିନା ସୁଧରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଏ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୮୦କୋଟି ବ୍ୟୟ କରିବେ ।
କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ଆଜି ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଯେ କୌଣସି ବିଭାଗରେ ପାଠ ପଢିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ସରକାର ବହନ କରିବେ । ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମେଡିକାଲ ପଢ଼ା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ସରକାର ମୁଣ୍ଡାଇବେ । ତେବେ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଲାଗୁ ହେବନି । କେବଳ ସରକାରୀ କଲେଜରେ ପାଠ ପଢିବା ଛଡା ହଷ୍ଟେଲ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ ।
ଗ୍ରୀଡ୍‌କୋକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବେ । ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ବଳରେ ଗ୍ରୀଡ୍‌କୋ ସହଜରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ଉଠାଇ ପାରିବ । ପୂର୍ବରୁ ୫ହଜାର ୪୦୦କୋଟିର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଗ୍ରୀଡ୍‌କୋକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଯାହା ବଳରେ ଗ୍ରୀଡ୍‌କୋ ୫ ହଜାର ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଉଠାଇଥିଲା । ଇତିମଧ୍ୟରେ ସେଥିରୁ ୩ହଜାର ୧୫୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରି ସରକାରୀ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଫେରାଇ ସାରିଛି । ଏହାକୁ ମିଶାଇଲେ ଗ୍ରୀଡ୍‌କୋର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ୫ହଜାର ୪୦୦କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିବ ।
‘ବସୁଧା’ଯୋଜନାରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ଦୁଇଟି ଯୋଜନାର ଟେଣ୍ଡରକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି, ପାପଡାହାଣ୍ଡି, ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ କୋଷାଗୁମୁଡା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ୨୪୫ ଗ୍ରାମର ୫ଲକ୍ଷ ୫୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଜିଭିପିଆର୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସଂସ୍ଥାକୁ ୫୫୫କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟେଣ୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ବୌଦ୍ଧ ଓ କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନରେ ଥିବା ୭୪୭ ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ୪୨୭.୫୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟେଣ୍ଡରକୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି । ଏହି କାମ ଏଲ୍‌ଆଣ୍ଡଟି କମ୍ପାନୀକୁ ଦିଆଯାଇଛି । ୨୪ ମାସରେ ଉଭୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର