କୁଳଭୂଷଣ ମାମଲାକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ମାମଲାରେ ଯୋଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ: ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବ ମାମଲାରେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବ ମାମଲାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ୟ ଏକ ମାମଲା ସହ ଯୋଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ନିୟମିତ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଭ୍ୟାସରେ ଶାହନାୱାଜ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବନ୍ଦୀ ମହମ୍ମଦ ଇସମାଇଲଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ମାମଲାରେ ଆମ ହାଇ କମିଶନଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଚାପରେ ନୁନ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ । ଅପରାହ୍ନରେ ଏହା କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଭାରତ ସରକାର କିମ୍ବା କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ ।

ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସମାଇଲ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ପାକ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ଯାଦବଙ୍କ ସହ ଏହି ମାମଲା ଉଠାଇଥିଲେ । ତଥାପି, ଏହି ଦୁଇଟି ମାମଲା ପରସ୍ପର ସହ ଜଡିତ ନୁହେଁ । ଅପରାହ୍ନରେ ଆମର ସିଡିଏ ବିଷୟରେ ସେହି ବିବୃତ୍ତିଗୁଡିକ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି ଯାହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମର ଆଭିମୁଖ୍ୟର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି ।

ଏଥି ସହିତ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ମାମଲାରେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଅପଷ୍ଟ୍ରିମ ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଡାଉନଷ୍ଟ୍ରିମ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସ୍ୱାର୍ଥର କ୍ଷତି ନକରିବାକୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ (ଚୀନ୍) ଅନୁରୋଧ କରିଛୁ । ଚୀନ୍ ପକ୍ଷ ଆମକୁ ଅନେକ ଥର ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ନଦୀ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚଳାଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ଜଳର ଡାଇଭର୍ସନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନୁହେଁ ।