PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ଯୋଡିକୁଅ ଛକ ନିକଟରେ ଗଛ କଟାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଗଛ ପଡି ୭ ବର୍ଷର ବାଳକ ମୃତ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଧାନ ବିକ୍ରିରେ ଅନିୟମିତତା, ଦଲାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଶୟ ଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ କିଣୁନି ସମବାୟ ସମିତି, ଆନନ୍ଦପୁର ଏନଏଚ ୫୩ ବସନ୍ତିଆ ଛକରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଓ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ମର୍କାନାର-ବଡ଼ପରା ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଆଇଇଡି ଠାବ କଲେ ବି.ଏସ.ଏଫ୍ ଯବାନ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ବଡପୁକେଲ ଗ୍ରାମରେ ହାଜି ମାଝୀ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୫ଟି ହାଇ ରିସ୍କ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର, ୭ ଦିନ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବେ ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତା, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପୌରାଞ୍ଚଳ କମିଶନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୮ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଜବତ କଲା ଛତ୍ରପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଆଜି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସେ ଏକାଧାରାରେ ଜଣେ ଦାର୍ଶନିକ, ଜଣେ ଚିନ୍ତକ-ଲେଖକ, ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଓଡିଆ ଲେଖକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାରାୟଣ ପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ୬୦ଟି ଜିଲେଟିନ,୫୦ଟି ଇଲେକଟ୍ରିକ ଡିଟୋନେଟର,୫ ବଣ୍ଡେଲ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର,୨.୫ କେଜି ଗନ ପାଉଡର ଜବତ କଲା ବିଏସଏଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଡେଇଁଲା ପାରଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରେ ଅସମ୍ଭାଳ ତାତି ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜୋଦ୍ଧାରଣ ବେଶ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ସାରୁଅ ଗାଁରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରୀରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ୨ ବଖରା ଘର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଥମ “ଭାରତ ଖେଳନା ମେଳା”ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ୧୦ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରୁଥିବା ଓଡିଆ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଲାଗି ୭ ଦିନିଆ ଆଇସୋଲେସନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବଢ଼ୁଛି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||

ପ୍ରଥମ ଅନଫିସିଆଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟ, ଭାରତ-ଏ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ୬/୫୪୦

ବାୟନାଦ,୯ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଘରୋଇ ଭାରତ ଏ’ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ଲାୟନ୍ସ(ଏ’) ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଥମ ଅନଫିସିଆଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟରେ ଘରୋଇ ଦଳର ଆଧିପତ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । ଇଂଲଣ୍ଡ ଲାୟନ୍ସର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ୩୪୦ ରନ୍‌ ଜବାବରେ ଭାରତ ଏ’ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୬ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୫୪୦ ରନ୍‌ କରି ପାଳି ଘୋଷଣା କରିଛି । ୨୦୦ ରନ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ପଛଆ ରହିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ଲାୟନ୍ସ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ବ୍ୟାଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରି ତୃତୀୟ ଦିବସରେ ୨୦ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ଷ୍ଟମ୍ପ ଅପସାରଣ ସୁଦ୍ଧା ଦୁଇ ଓପନର ମାକ୍ସ ହୋଲ୍ଡେନ ଓ ବେନ ଡକେଟ୍‌ ୯ ରନ୍‌ ଲେଖାଏଁ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି ।
ତୃତୀୟ ଦିବସରେ ଘରୋଇ ଦଳ ଅସମାପ୍ତ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ୧/୨୧୯ ରନ୍‌ରୁ ଖେଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ପୂର୍ବ ଦିନରୁ ଅପରଜିତ ଥିବା ରାହୁଲ ଓ ପଞ୍ଚଲ ଦଳୀୟ ସ୍କୋରରେ ମାତ୍ର ୩ ରନ୍‌ ଯୋଗ କରିବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ୱିକେଟ୍‌ର ପତନ ଘଟିଥିଲା । ୨୬୨ରେ ଘରୋଇ ଦଳ ୪ଟି ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇଥିଲା । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୮୯ରନ୍‌ କରି ରାହୁଲ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଅଙ୍କିତ ବାଉନେ ଖାତା ଖୋଲି ପାରି ନଥିବାବେଳେ ରିକି ଭୁଇ ୧୬ ରନ କରି ପାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ । ୱିକେଟ୍‌ କିପର କେ ଏସ ଭାରତ କ୍ରିଜ୍‌କୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିଥିଲା । ଉଭୟ ପଞ୍ଚଲ ଓ ଭାରତ ଦୃଢ ବ୍ୟାଟିଂ ଜାରି ରଖି ଦଳୀୟ ସ୍କୋରକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ । ପଞ୍ଚମ ୱିକେଟ୍‌ରେ ଉଭୟ ୩୯୬ ରନ୍‌ ଯୋଗ କରିଥିଲେ । ପଞ୍ଚଲ ଦ୍ୱିଶତକ ଓ ଭାରତ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ଦଳୀୟ ସ୍କୋର ୪୫୮ ବେଳେ ପଞ୍ଚଲ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୨୦୬ ରନ୍‌ କରି ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତ ୧୪୨ ରନ୍‌ କରି ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ଘରୋଇ ଦଳ ୬/୫୪୦ରେ ପାଳି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଲାଜ ସାକ୍‌ସେନା ୨୮ ଓ ସର୍ଦୁଲ ଠାକୁର ୧୨ ରନ୍‌ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଲାୟନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଜ୍ୟାକ୍‌ ଚାପେଲ ୩ଟି ଓ ଡ୍ୟାନି ବ୍ରିଗ୍ସ ୨ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର