PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

କରୋନା – ଅଡିଓ ଭାଇରାଲ କରି ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ଦୁଇ ବନ୍ଧୁ

www.indiatvnews.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ।  ଅଡିଓ ଭାଇରାଲ କରି ଜେଲଗଲେ ଦୁଇ ବନ୍ଧୁ । କୋଭିଡ ପରିଚାଳନା କିଭଳି ଚାଲିଛି ଏବଂ ବିଏମସି କିପରି ପରିଚାଳନା କରୁଛି ସେ ନେଇ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ଭିତରେ ଫୋନରେ ହୋଇଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ଭାଇରାଲ କରି ଜେଲ ଯାଇଛନ୍ତି ଦୁଇ ଯୁବକ ।

ଦୁଇ ଯୁବକ ହେଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ବେହେରା ଓ ବିଶ୍ବଜିତ ମହାନ୍ତି । କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ଘର । ଜଣେ ଓରଟେଲର କର୍ମଚାରୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ । କମିଶନରେଟ ପୁଲିସ ଗିରଫ ପରେ ଉଭୟଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଉଭୟ ଏବେ ଝାରପଡ଼ା ଜେଲକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ଉଭୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ଯେ ଏମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କୋଭିଡ୍ ଚିକିତ୍ସା ନେଇ ଅଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ କରିଥିଲେ ।  ଉଭୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୁଲିସ ଧାରା ୨୬୯, ୨୭୦, ୫୦୫ (ବି), ୧୨୦ (ବି) ଲଗାଇଛି।

ପୁଲିସ ଲଗାଇଥିବା ଦଫାରେ ଦୃଢ କାଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇପାରିବ । ଜେଲ ଓ ଜରିମାନ ବି ହେବ । ଧାରା ୨୬୯ ଅନୁସାରେ  ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର ଭୟାବହତା ବିଷୟରେ ଜଣେ ଅବଗତ ଥାଇବି ନିଜର ଅବହେଳାରୁ   ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ାଇବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା । ଏହି ଧାରାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ଫାଇନ ଆଦାୟ କରାଯିବ ଏବଂ  ଗିରଫ ବି କରାଯାଇପାରିବ।

 ଧାରା ୨୭୦ରେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ  ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବଢ଼ିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକରିବ। ୫୦୫(ବି) ହେଉଛି  ରାଷ୍ଟ୍ର ବିରୋଧରେ କୌଣସି ଅପପ୍ରଚାର କରିବା।  ୧୨୦ବି ହେଉଛି ଅପରାଧିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରରେ ଲିପ୍ତ ରହିବ।  ସେହିପରି ସେକ୍ସନ ED ACT/52DM ମଧ୍ୟ ଲାଗିଛି।  ଡିଜାଷ୍ଟର ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ର ଧାରା ୫୨ ହେଉଛି ମିଛ ଜାଣି ଜଣେ ଅପପ୍ରଚାର କରିବା । ଏହାକୁ ନେଇ ଆଇଟି ଏକ୍ସେପଟଙ୍କ କହିବା କଥା କୌଣସି ଅଡିଓ କି ଭିଡିଓକୁ ଫରଓ୍ବାଡ କରିବା ଆଗରୁ ଏହାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ  ଜାଣିବା ଦରକାର । ଏହା ନହେଲେ ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜେଲ ଓ ଜରିମାନା ହୋଇପାରିବ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ କରିଥିବା ଲୋକ ଯଦି ଫର୍ଓ୍ବାଡ କରି  ଆଇନ ଜାଣିନି କହିବେ ତେବେ ବି ଛାଡ ମିଳିବନି ।

ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ପରେ ପୁଲିସ କହିଛି ଏହି ଅଡିଓ କ୍ଲିପ୍ କୁ ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହିତ ଏହାକୁ ଏଡିଟ କରାଯାଇ ଅପଲୋଡ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପ୍ରଣୋଦିତ  ରହିଛି।  ଯେହେତୁ କରୋନା ସଂପର୍କିଚ ଭ୍ରମାତ୍ମକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ।   ଏଭଳି ପ୍ରଚାର କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ମନବଳ ଭାଙ୍ଗୁଛି । ଚିକିତ୍ସା ଉରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ।

ସେପଟେ କୋଭିଡ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ହସ୍ପିଟାଲ କତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରିଥିବା ସଂସ୍ଥା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।  ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କୋଭିଡ୍  ହସ୍ପିଟାଲ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା, ହାଇଟେକ୍ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲ ,କିମ୍ସ ଓ  ସମ୍ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏନେଇ ମାନହାନୀ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଘଟଣାରେ ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆଗକୁ ବଢାଉଛି । ମାମଲାରେ  ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ କରୁଥିବା ଆଉ  କିଛି  ଲୋକଙ୍କୁ ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ପରିସରଭୁକ୍ତ କରିପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳୁଛି ।