PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଦୁଇ ଅଧିକାରୀ

ବାଲିପାଟଣା, ୨୯ା୧(ଆପ୍ର): ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ବାଲିପାଟଣାର ଦୁଇ ଅଫିସର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା ସଂସ୍ଥାର ଷ୍ଟେସନ ଅଫିସର (ଏସ୍‌ଓ) ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଟେକ୍‌ନିକାଲ ଆସିଣ୍ଟାଣ୍ଟ (ଜିପିଟିଏ) । ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଆସିଥିବା ଦୁଇଟି ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ଏହି ଦୁଇ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଧରିଛନ୍ତି ।
ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ଏସ୍‌ଓ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ବେହେରା ବେଙ୍ଗବତୀ ବସ୍ତିର ସୟଦ ସାହିର୍‌ ଉଲ୍ଲାଙ୍କଠାରୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଲା ବେଳେ ପୂର୍ବ ଯୋଜନାନୁଯାୟୀ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ତିନି ଡିଏସ୍‌ପି ପି. କେ. ନାୟକ, ଏସ.କେ. ସାମଲ ଓ ତନୁଜା ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସାତ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ଧରିଥିଲେ । ଏସ୍‌ଓ ଶ୍ରୀ ବେହେରା ଚତୁରତାର ସହ ଲାଞ୍ଚ ଟଙ୍କା ବାହାରକୁ ଫୋପାଡି ଦେଲା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ତାଙ୍କୁ କାବୁ କରିଥିଲେ ।
ସୂଚନାନୁଯାୟୀ ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୧୬ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଠାନ୍ତର ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟ ବେଙ୍ଗବସ୍ତିର ସୟଦ ସାହିର ଉଲ୍ଲାଙ୍କ ଏକ ଟ୍ରକକୁ କୌଣସି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଜାଳି ଦେଇଥିଲା । ସୟଦ ବାଲିପାଟଣା ଥାନାରେ ଏ ନେଇ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ । ଟ୍ରକର ଇନ୍‌ସ୍ୟୁରାନ୍ସ ପାଇଁ ସୟଦ ବାଲିପାଟଣା ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା ସଂସ୍ଥାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ବେହେରା ତିନି ସପ୍ତାହ ହେଲାଣି ସୟଦଙ୍କୁ ଆଜିକାଲି କହି ଦୌଡ଼ାଉଥିଲେ । ଶେଷରେ ସେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଇଁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦାବି କରିଥିଲେ । ସୟଦ ଏଥିରେ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିବାରୁ ଶେଷରେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ କଥା ଛିଣ୍ଡିଥିଲା । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୟଦ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭିଜିଲାନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ । ଯୋଜନା ମୁତାବକ ଆଜି ସୟଦ ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ଧରିଥିଲେ ।
ଘଟଣାର ଘଣ୍ଟାଏ ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭିଜିଲାନ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଡିଏସପି ଅକ୍ଷୟ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ଟିମ୍‌ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ବୈଷୟିକ ସହାୟକ (ଜିପିଟିଏ) କ୍ଷଣପ୍ରଭା ମୂଳିଆଙ୍କୁ ଧରିଥିଲେ । ଜିପିଟିଏ ଦେଉଳଧରପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଣ୍ଟାସାହିର ବିକ୍ରମ ବେହେରାଙ୍କୁ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଫାଇନାଲ ବିଲ୍‌ ଦେବାକୁ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ମାଗିଥିଲେ । ମାତ୍ର ବିକ୍ରମ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ୨୯ ତାରିଖରେ ଦେବେ ବୋଲି କଥା ଛିଣ୍ଡି ଥିଲା । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିକ୍ରମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାଇ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଯୋଜନା ମୁତାବକ ଆଜି ଡିଏସପି ଅକ୍ଷୟ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଚାରି ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ବିକ୍ରମ ବେହେରାଙ୍କ ଠାରୁ ଜିପିଟିଏ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ କାବୁ କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ଏସ୍‌ଓ ଏବଂ ଜିପିଟିଏଙ୍କୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ନିଜ ହେପାଜତରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ନେଇଯାଇଛନ୍ତି ।