PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂପୁର ଜିଲାର ଢିଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ।
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, ଭାଇରସ୍ ତାହାର ଚରିତ୍ର ବଦଳାଇବ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖଣିରେ ଭାସୁଛି ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଗାନ୍ଧି ମାର୍ଗରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳିତ, ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ସ୍କୁଲ୍ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ୍ ନାହିଁ, ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୮ରୁ ଶୀତ ଲହରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ଦୁନିଆ ଦେଖିବ ଭାରତର ଶକ୍ତି
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ତୃତୀୟ ଲହର ଚର୍ଚ୍ଚା ମଧ୍ୟରେ ଆସିଲା କେନ୍ଦ୍ରର ଚେତାବନୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ହେବେ ପ୍ରଭାବିତ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଏବେ ଟିକେ ମନ୍ଥର ଗତି କରୁଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ୍‌ର ଭ୍ୟାରିାଣ୍ଟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଦଳୁଛି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ / ଭାରିଆଣ୍ଟ ଗୁଡିକ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି । ଏବେ ଏହା ଚିନ୍ତା ବଢାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଡ -19 ର ତୃତୀୟ ଲହରର ଆଗମନ ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ନିତି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) ଡକ୍ଟର ଭି.କେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ମନେ ରଖିଛି ଯେ ଏହା ନୂତନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଅପଡେଟ୍ କରୁଛି । ନୂତନ ସୂଚନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପିଲାମାନେ ଏହାର ମାରାତ୍ମକ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଭାଇରସ୍‌ର ବଦଳୁଥିବା ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ସେ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଡକ୍ଟର ପାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣର ଅବସ୍ଥା ପିଲା ମାନଙ୍କ ଠାରେ ସେତେଟା ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ଅନେକ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ମହାମାରୀ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗୁଡିକ କିପରି ଘଟୁଛି, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।  ପିଲାମାନେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ନହେବା ପାଇଁ ଆମେ କୌଣସି ପଥକୁ ଖୋଲା ରଖୁନାହୁଁ ।

ଜୀବାଣୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟରେ ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହା ଜାରି ରହେ ତେବେ ଅଧିକ ପିଲା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଦୁଇରୁ ତିନି ପ୍ରତିଶତ ପିଲା ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯଦି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏହାର ପ୍ରକୃତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବଢିପାରେ । ଦୁଇରୁ ତିନି ପ୍ରତିଶତ ପିଲାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ପ୍ରକୃତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନଙ୍କର ଏକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶୀଘ୍ର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ।