PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ବିଶ୍ୱ ଘରଚଟିଆ ଦିବସ: କାଁ ଭାଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଘରଚଟିଆ । କିଚିରିମିଚିରି କରୁଥିବା ଚଞ୍ଚଳ ସ୍ୱଭାବର ଏହି ପକ୍ଷୀଟି ଏବେ ବିଲୁପ୍ତିର ପାଦଦେଶରେ । ବିଶ୍ୱ ଜୈବ ସଂରକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗତ ୪୦ ବର୍ଷରେ ବିଶ୍ୱରେ ଘରଚଟିଆ ବଂଶ ୯୦% କମିଛି । ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ, କଂକ୍ରିଟ ଜଙ୍ଗଲ, ମୋବାଇଲ ଟାୱାରର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଓ ଧାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗ ଏମାନଙ୍କ ବିଲୁପ୍ତିର କାରଣ ସାଜିଛି । ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ଚେନ୍ନଇ, ମୁମ୍ବାଇ, ଦିଲ୍ଲୀ ଭଳି ସହରରୁ ଘରଚଟିଆ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିବା କଥା ବିଶ୍ୱ ଜୈବ ସଂରକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପକ୍ଷୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ଓଡ଼ିଶା ଜୈବ ବିବିଧତା ପରିଷଦର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ସତ୍ୟରଞ୍ଜନ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯଦିଓ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଏନେଇ କୌଣସି ସର୍ଭେ କରାଯାଇନି ତେବେ କିଛି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ବିଗତ କିଛିବର୍ଷ ହେବ ଏଥପିାଇଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ସହରୀକରଣ ଓ ମୋବାଇଲ ଟାୱାରର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଘରଚଟିଆଙ୍କ ବଂଶ ବିଲୁପ୍ତିର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ମୋବାଇଲ୍‌ ଟାୱାରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଶବ୍ଦ ତରଂଗ ବିଶେଷ କରି ଘରଚଟିଆଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଥିବାରୁ ଏ ଦିଗରେ କଟକଣା ରହିବା
ଜରୁରୀ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମାତ୍ର ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଘରଚଟିଆ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ନିଳାଦ୍ରିବିହାର ସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧ ପାର୍କ, ଭିଏସ୍‌ଏସ୍‌ନଗର ହାଟ ପରିସର, ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ମାର୍କେଟ, ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ଗଛ ଓ ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱରର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ଘରଚଟିଆମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ତେବେ ଏ ସଂଖ୍ୟା ଅତି ନଗଣ୍ୟ । ତେଣୁ ଏମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ, ପରିବେଶବିତ୍‌, ପକ୍ଷୀପ୍ରେମୀ ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଆଗେଇ ଆସିବା ଦରକାର ।

ସାଧାରଣ ଭାବେ ଘରଚଟିଆର ଜୀବନ କାଳ ୧୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏମାନେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ୧୫ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚାରେ ଦେଖାଯାଇଥାନ୍ତି । ଟେରାସ୍‌ ଗାର୍ଡେନ୍‌, କିଚେନ୍‌ ଗାର୍ଡେନ୍‌, ମାଟିପାତ୍ର ବସା, ସ୍ପେରୋ ବକ୍ସ ଓ ମାଟିପାତ୍ରରେ ପାଣି ରଖି ଏମାନଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯାଇ ପାରିବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୨ ମସହିାରେ ଘରଚଟଅିା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସୋନପୁରର ଶ୍ୟାମ ଓମ୍‌ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ବିଜୁପଟ୍ଟନାୟକ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରଥିେିଲ । ସେବେଠାରୁ ଆଜିଯାଏଁ ୬ ବର୍ଷ ହେଲା ଶ୍ୟାମ ନିରନ୍ତର ଭାବେ ଘରଚଟିଆର ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏ ବାବଦରେ ଶ୍ୟାମ କହନ୍ତି ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଯେବେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସେବେ କେବଳ ସୋନପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ମାତ୍ର ୩୦୦ ଟି ଘରଚଟିଆ ଥିଲେ ।

ଘର ଚଟିଆଙ୍କ ଏଭଳି ଦ୍ରୁତ ହ୍ରାସ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଚାର କରି କିଛି ପକ୍ଷୀପ୍ରେମୀ, ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜର ଚାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମିଶି ଏକାଠି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲେ । କେବଳ ସହର ନୁହେଁ ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ, ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମାଟି ତିଆରି ବସା ବାଣ୍ଟିଲେ । ଘର ଚଟିଆମାନଙ୍କୁ ଧାନ ଆଦି ଖାଇବାକୁ ଦେଲେ । ଧୀରେ ଧୀରେ ଏମାନେ ବସା ବାନ୍ଧି ରହିଲେ । ଆଜି ଗ୍ରାମବାସୀ, ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ, ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ଫଳରେ ଘରଚଟିଆ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୫ ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଛି । ଘରଚଟିଆ ସଂରକ୍ଷକ ରବିନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କହନ୍ତି ୨୦୦୭ ମସିହାରୁ ଋଷିକୁଲ୍ୟା କଇଁଚ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ଘରଚଟିଆ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ କାମ କରୁଛି । ପୁରୁଣା ବନ୍ଧ ଗାଁରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ କାମ ଏବେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, କେନ୍ଦୁଝର, କଟକ, ବଲାଙ୍ଗୀର, ଢେଙ୍କାନାଳ, ସୋନପୁର ସମେତ ୯ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ବ୍ୟାପିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର