PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ନରେଦା ପଟିୟା ନରସଂହାର ମାମଲା: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀକୁ ଜାମିନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୭।୩: ୨୦୦୨ରେ ଗୁଜରାଟର ନରୋଦା ପଟିୟା ନରସଂହାର ମାମଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀକୁ  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଜି ଜାମିନ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ଏହି ମାମଲାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ରାଜକୁମାର, ହର୍ଷଦ, ଉମେଶ ଭାଇ ଭାରଓ୍ବାଡ ଓ ପ୍ରକାଶଭାଇ ରାଠୋରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜାମିନ୍ ମଞ୍ଜୁର କରିସାରିଛନ୍ତି। ଜାମିନ୍ ଆବେଦନରେ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ ତା’ର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଚାଲିଯାଇଥିବାର ଦର୍ଶାଇଥିଲା। ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରେ ତାକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରି ୨୧ ବର୍ଷ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଏହି ମାମଲାରେ ବଜରଙ୍ଗୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଆବେଦନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପଡି ରହିଚି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ   ୫ ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡାଦେଶ କାଟି ସାରିଛି।

ଅହମ୍ମଦାବାଦର ନରୋଦା ପଟିୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୦୦୨ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗାରେ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ ଉପରେ ୯୭ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ରହିଚି। ଯାହାଫଳରେ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ ତାକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ୨୦୦୨ରେ ଗୋଧ୍ରା ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ ନରୋଦା ପଟିୟାରେ ନରସଂହାର ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ୨୦୦୭ରେ ଏକ ଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଅପରେସନରେ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ ସ୍ବୀକାର କରିଥିଲା ଯେ, ସେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲା।   ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ୨୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୦୨ରେ ଗୋଧ୍ରା ​‌ଷ୍ଟେସନର ସାବରମତି ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଥିବା ୫୯ ଜଣ କାରସେବକଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ପୋଡି ହତ୍ୟା କରାଯିବା ଘଟଣା ଏହି ନରସଂହାରର କାରର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ଘଟଣାର ପରଦିନ   ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଥିବା ନରୋଦା ପଟିୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତି କମରେ ୯୭ ଜଣ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର