PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ୟାସିନ ମଲିକକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର : ଭବାନୀପାଲି ଠାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା , ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କାରେ ୩ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳନାହିଁ
  • ||
  • କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ଏଣିକି କଳିଙ୍ଗା ଘାଟି ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ , ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଗ୍ରାମ୍‌ର ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ପାର୍କିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ହେଲ୍‌ପର୍ ମୃତ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କପିଲ ସିବଲ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ, ତଳ ମୁଣ୍ଡର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ନରେଦା ପଟିୟା ନରସଂହାର ମାମଲା: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀକୁ ଜାମିନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୭।୩: ୨୦୦୨ରେ ଗୁଜରାଟର ନରୋଦା ପଟିୟା ନରସଂହାର ମାମଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀକୁ  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଜି ଜାମିନ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ଏହି ମାମଲାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ରାଜକୁମାର, ହର୍ଷଦ, ଉମେଶ ଭାଇ ଭାରଓ୍ବାଡ ଓ ପ୍ରକାଶଭାଇ ରାଠୋରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜାମିନ୍ ମଞ୍ଜୁର କରିସାରିଛନ୍ତି। ଜାମିନ୍ ଆବେଦନରେ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ ତା’ର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଚାଲିଯାଇଥିବାର ଦର୍ଶାଇଥିଲା। ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରେ ତାକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରି ୨୧ ବର୍ଷ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଏହି ମାମଲାରେ ବଜରଙ୍ଗୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଆବେଦନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପଡି ରହିଚି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ   ୫ ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡାଦେଶ କାଟି ସାରିଛି।

ଅହମ୍ମଦାବାଦର ନରୋଦା ପଟିୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୦୦୨ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗାରେ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ ଉପରେ ୯୭ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ରହିଚି। ଯାହାଫଳରେ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ ତାକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ୨୦୦୨ରେ ଗୋଧ୍ରା ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ ନରୋଦା ପଟିୟାରେ ନରସଂହାର ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ୨୦୦୭ରେ ଏକ ଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଅପରେସନରେ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ ସ୍ବୀକାର କରିଥିଲା ଯେ, ସେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲା।   ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ୨୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୦୨ରେ ଗୋଧ୍ରା ​‌ଷ୍ଟେସନର ସାବରମତି ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଥିବା ୫୯ ଜଣ କାରସେବକଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ପୋଡି ହତ୍ୟା କରାଯିବା ଘଟଣା ଏହି ନରସଂହାରର କାରର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ଘଟଣାର ପରଦିନ   ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଥିବା ନରୋଦା ପଟିୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତି କମରେ ୯୭ ଜଣ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର