PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ନରେଦା ପଟିୟା ନରସଂହାର ମାମଲା: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀକୁ ଜାମିନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୭।୩: ୨୦୦୨ରେ ଗୁଜରାଟର ନରୋଦା ପଟିୟା ନରସଂହାର ମାମଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀକୁ  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଜି ଜାମିନ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ଏହି ମାମଲାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ରାଜକୁମାର, ହର୍ଷଦ, ଉମେଶ ଭାଇ ଭାରଓ୍ବାଡ ଓ ପ୍ରକାଶଭାଇ ରାଠୋରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜାମିନ୍ ମଞ୍ଜୁର କରିସାରିଛନ୍ତି। ଜାମିନ୍ ଆବେଦନରେ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ ତା’ର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଚାଲିଯାଇଥିବାର ଦର୍ଶାଇଥିଲା। ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରେ ତାକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରି ୨୧ ବର୍ଷ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଏହି ମାମଲାରେ ବଜରଙ୍ଗୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଆବେଦନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପଡି ରହିଚି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ   ୫ ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡାଦେଶ କାଟି ସାରିଛି।

ଅହମ୍ମଦାବାଦର ନରୋଦା ପଟିୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୦୦୨ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗାରେ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ ଉପରେ ୯୭ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ରହିଚି। ଯାହାଫଳରେ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ ତାକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ। ୨୦୦୨ରେ ଗୋଧ୍ରା ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ ନରୋଦା ପଟିୟାରେ ନରସଂହାର ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ୨୦୦୭ରେ ଏକ ଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଅପରେସନରେ ବାବୁ ବଜରଙ୍ଗୀ ସ୍ବୀକାର କରିଥିଲା ଯେ, ସେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲା।   ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ୨୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୦୨ରେ ଗୋଧ୍ରା ​‌ଷ୍ଟେସନର ସାବରମତି ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଥିବା ୫୯ ଜଣ କାରସେବକଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ପୋଡି ହତ୍ୟା କରାଯିବା ଘଟଣା ଏହି ନରସଂହାରର କାରର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ଘଟଣାର ପରଦିନ   ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଥିବା ନରୋଦା ପଟିୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତି କମରେ ୯୭ ଜଣ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା।