PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

୨୦୨୨ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ବିଡ୍‌ ଦାଖଲ କଲା ଭାରତ, କଳିଙ୍ଗକୁ ଫେରିବ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ !

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୫ ।୨ (ବ୍ୟୁରୋ): ପୁଣି କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଫେରିପାରେ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ । ତେବେ ତାହା କେଉଁ ବର୍ଗରେ ରହିବ ଆସନ୍ତା ଜୁନ ମାସରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ । ୨୦୨୨ରେ ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଓ ୨୦୨୩ରେ ମହିଳା ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ଉଭୟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଆୟୋଜନ ନେଇ ଗତ ୩୧ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ବିଡ୍‌ ଆହ୍ୱାନର ଶେଷ ତାରିଖ ରହିଥିଲା । ଭାରତ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ରେ ବିଡ୍‌ ଦାଖଲ କରିଛି । ଆସନ୍ତା ଜୁନ ମାସରେ ବିଡ୍‌ ଖୋଲା ଯାଇ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଭେନ୍ୟୁର ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ୨୦୧୮ରେ ଭାରତ ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଆୟୋଜକ ଥିଲା, ତେଣୁ ହୁଏତ ଏଥର ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜନ ନେଇ ଅଧିକାର ମିଳିପାରେ । ଯଦି ଭାରତ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ବିଡ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୁଏ ତେବେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏହି ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜିତ ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

୨୦୧୮ ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଆୟୋଜନ ଉଭୟ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ବହୁ ପ୍ରଶଂସା ଆଣି ଦେଇଛି । ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ସଂସ୍କରଣ ଏଭଳି ଭାବେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ନଥିଲା । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜନରେ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ସଭାପତି ନରିନ୍ଦର ବାତ୍ରା ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।  ତେଣୁ ଏଥର ଯଦି ପୁଣି ଭାରତ ମହିଳା କିମ୍ବା ପୁରୁଷ କୌଣସି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜନ ଅଧିକାର ହାସଲ କରେ, ତାହା ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚାହିଁବ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ । ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗ କ୍ରୀଡ଼ା ସଂପର୍କିତ କୌଣସି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସବୁବେଳେ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି ।

୨୦୨୨ ପୁରୁଷ ଓ ୨୦୨୩ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଭାରତ ସମେତ ଏକାଧିକ ଦେଶ ବିଡ୍‌ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ପୁରୁଷ ସଂସ୍କରଣ ଜୁଲାଇ ୧ରୁ ୧୭ ତାରିଖ (୨୦୨୨) ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ଭାରତ ସମେତ ଜର୍ମାନୀ, ମାଲେସିଆ ଓ ସ୍ପେନ ଏହି ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜନ ନେଇ ବିଡ୍‌ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ସେମିତି ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଜାନୁଆରୀ ୧୩ରୁ ୨୯ (୨୦୨୩) ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଏହି ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜନ ନେଇ ଆଗ୍ରହୀ ରହିଛନ୍ତି ।

ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ (ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ମହାସଂଘ)ର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ବିଡ୍‌ର ମୂଲ୍ୟାୟନ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଆସନ୍ତା ଜୁନ ମାସରେ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ଏକ୍ସିକ୍ୟୁଟିଭ ବୋର୍ଡ ବୈଠକ ରହିଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ଉଭୟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଭେନ୍ୟୁର ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ।