ଖଣ୍ଡୋଲାଇଟ୍‌ ଅଭାବରୁ ଅଟକିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାଇଶି ପାହାଚ ମରାମତି କାମ: ତାପଙ୍ଗ ଖଣିରୁ ଆସୁଥିଲା ପଥର

ପୁରୀ,୨୯/୧୦: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାଇଶି ପାହାଚ ମରାମତି କାମ ଖଣ୍ଡୋଲାଇଟ୍‌ ପଥର ଅଭାବରୁ ଅଟକି ରହିଛି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ତାପଙ୍ଗ ପଥର ଖଣିରୁ ପଥର ଆସିଲେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଯାବତୀୟ ମରାମତି ହେଉଥିଲା । ବିଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା (ଏଏସଆଇ)ର ମରାମତି କାମ ପଥର ଅଭାବରୁ ଅଟକି ରହିଛି । ତାପଙ୍ଗ ପଥର ଖଣିକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ଖଣି ନିଗମ (ଓଏମସି)କୁ ଦେଇ ଦେଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଏଏସଆଇକୁ ଉଚିତ ମାନର ଖଣ୍ଡୋଲାଇଟ୍‌ ପଥର ମିଳୁନାହିଁ । ଏବେ ଅନଲକ୍‌ କୋହଳ ହେବା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାଇଶି ପାହାଚ ମରାମତି ପାଇଁ ପଥର ଖୋଜା ଚାଲିଛି । ଆଖପାଖରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମାନର ପଥର ମିଳୁ ନାହିଁ । ଜରୁରି ମରାମତି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଖଣ୍ଡୋଲାଇଟ ପଥର ତାପଙ୍ଗ ଖଣିରୁ ଓଏମସି ଦେଉନାହିଁ ବୋଲି ଏଏସଆଇ ଅଧିକାରୀମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପଥର ନ ମିଳିଲେ କେବଳ ନାମକୁ ମାତ୍ର ପାହାଚ ପଥର ଯୋଡ଼େଇର ଫାଙ୍କାସ୍ଥାନକୁ ଭରଣା କରାଯିବା ସହ ପଥର ଯୋଡେଇ ସିଲିଂ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ଏନେଇ ପ୍ରଶାସନ ସଚେତନ ନହେଲେ ବାଇଶି ପାହାଚର ମରାମତି ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଯିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ଜାତ ହୋଇଛି। ଏବେ ବାଇଶି ପାହାଚର ପଥର ଯୋଡେଇ ସ୍ଥିତି ଏବଂ କେତେ ପଥର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି ତାହାର ଅନୁଧ୍ୟାନ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏହା ପରେ ଜଏଣ୍ଟ ସିଲିଂ କରାଯିବ । ତେବେ ମରାମତି ପୂର୍ବରୁ ବାଇଶି ପାହାଚର ସ୍ଥିତିକୁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ କରାଯିବ ବୋଲି ଏଏସଆଇ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଭକ୍ତଙ୍କ ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାଇଶି ପାହାଚ । ଏହି ପାହାଚରେ ଗଡ଼ି ଗଡ଼ି ଭକ୍ତମାନେ ପୁଣ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରୁଥିବା ନେଇ ଧର୍ମବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ବାଇଶି ପାହାଚରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦେଇ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଆତ୍ମଶାନ୍ତି ପାଉଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ହେଉଛି ବାଇଶି ପାହାଚର ସମସ୍ତ ପଥର ଯୋଡେଇ ମେଲି ଯାଇଛି । ପାଣି ସୁଅ, ଭକ୍ତଙ୍କ ନିରନ୍ତର ପାଦସ୍ପର୍ଶ ଏବଂ ପାହାଚକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବାକୁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ପାହତରେ ପାଣି ଛାଡିବା ଆଦି କାରଣରୁ ପଥର ଯୋଡେଇ ମେଲିଯାଇଛି । ଏହି ସବୁ ଫାଙ୍କା ପଥର ଯୋଡେଇର ଜଏଣ୍ଟ ସିଲିଂ ଏବଂ ତା ପରେ ଗ୍ରାଉଟିଂ କରିବାକୁ ଏବେ ଏଏସଆଇ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି । ଜଏଣ୍ଟ ସିଲିଂ ପାଇଁ ଏଏସଆଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ବି ମରାମତି ଅନୁମତି ମିଳିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସୁର Vs ସମ୍ବିତ – ଏମିତି ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ସୁର କହିଲେ ଆତ୍ମାକୁ ବାଧିଲା.. ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଦେଲୁ ନହେଲେ

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏମସ୍‌ର ଡାକ୍ତର ନେଲେ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ଟିକା- କହିଲେ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ

ସୋଆ ରେ ପୂର୍ବାଂଚଳ ପ୍ରାକ୍ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍ ପ୍ୟାରେଡ କ୍ୟାମ୍ପ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

କରୋନାକୁ ପରାସ୍ତ କଲେ ୯୭ ବର୍ଷୀୟ -ସମ୍ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ

ବିଲୁଆ, ହରିଆ ଏବଂ ବାଦଲକୁ ଗିରଫ କଲେ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ- ବନ୍ଧୁକ ଧରି କରୁଥିଲେ ଡକାୟତି ଯୋଜନା, ୩ ସହଯୋଗୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଚମ୍ପଟ

‘ଏକ ଫୁଲ୍ ଚାର ମାଲି’! ସରକାରୀ ଗାଡ଼ିରେ ଅସଂଜତ ପ୍ରେମ, ଜଣେ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ୪ ରୋମିଓ ଥାନାରେ କାଟିଲେ ଅଧାରାତି