PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୯ ତାରିଖରୁ ବନ୍ଦ ରହିବ ସବୁ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଜ୍ଞାନ ଦାସ
  • ||
  • କୁମ୍ଭମେଳା ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ଏସ୍ଆରସି- କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିବେ କୁମ୍ଭମେଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଏସ୍‌ସିବିରୁ ହାଇଦର ଫେରାର ଘଟଣାରେ ୩ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ , ୨ ଜଣ ଯୁବକ ଓ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରରେ ଆଜି ୯ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ, ସବୁ ସହରରେ ପୁଲିସର କଡ଼ାକଡ଼ି ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି, ବୈଠକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ
  • ||
  • ବିଷ ପିଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କର ଭଦ୍ରକରୁ କଟକ ଯିବା ବାଟରେ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ନିକଟରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୪୫୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ, କ୍ୱାରେନଣ୍ଟାଇନ୍ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୯୧, ଲୋକାଲ୍ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ୩୬୦ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବ୍ୟାରେଜ୍‌ ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ସହଯୋଗ କରାଯାଉ – ନବୀନଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ ପରିସ୍ଥିତି ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବେ ସମୀକ୍ଷା , ରାତି ୮ଟାରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ମୋଦି , ଟିକାକରଣ ନେଇ ମଧ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ସମୀକ୍ଷା , ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ରହିବେ ଉପସ୍ଥିତ
  • ||
  • ଆସିକାରୁ ପୋଲସରା ଯାଉଥିବା ମିନି ବସ୍ କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଥାନା ନିକଟରେ ଓଲଟି ପ୍ରାୟ ୧୦ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁଲିସ୍‌ କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶିଙ୍କ ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍ – ଆଜି ରାତି ୯ଟାରୁ ଟ୍ୱିନ୍‌ ସିଟିରେ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ , କଟକଣା ପାଳନ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକାର ଅଭାବ ନାହିଁ – ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଏମିତି ବି ଆସେ ମୃତ୍ୟୁ, ଚା’ ପିଉଥିଲା ବେଳେ ହଠାତ ଟଳି ପଡିଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ନନ୍ଦପୁର: ଗାଁ ବନ୍ଧରେ ବୁଡ଼ି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଶାଶୁଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ପାରଦୀପ: ପାରଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରୁ ମାଛ ଧରା ଡଙ୍ଗା ଚୋରି, ଡଙ୍ଗା ଥିଲା ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଟକ: ନୂଆପାଟଣା ବାଲିଘାଟକୁ ନେଇ ଏନଜିଟିଙ୍କ କଡା ଆଦେଶ, ଯେଉଁ ଏସ୍କାଭେଟରରେ ବାଲି ଖନନ ହୋଇଥିଲା ସେ ସବୁ ମେସିନକୁ ଜବତ କର
  • ||
  • କଟକ: ରେଭେନ୍ସାରେ ପୁଣି ଧାରଣା ଦେଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ହଷ୍ଟେଲ ବନ୍ଦ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ଗୁମା ଘାଟିରେ ଅଘଟଣ, ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୪ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବେପାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୧୫ କିଲୋ ଓଜନର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର କଲା ଏସଟିଏଫ୍
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଝିରପାଣି ଦେଇ ଯାଇଥିବା ରାଉରକେଲା ପ୍ରବେଶ ପଥକୁ ସିଲ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||

ଏଣିକି ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ଟିକାକରଣ: ସୁବିଧା ଅନୁସାରେ ଟିକା ନେବେ ହିତାଧିକାରୀ, ଡୋଜ୍‌ ନେବା ପାଇଁ ରହିବନି ସମୟର ବାଧା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୪/୦୩: କୋଭିଡ୍‌ ଟିକାର ଡୋଜ୍‌ ନେବା ପାଇଁ ଆଉ ସମୟର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ ନାହିଁ । ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଯେବେ ଚାହିଁବେ ନିଜ ସୁବିଧା ଅନୁସାରେ ହସ୍ପିଟାଲ ଯାଇ ଡୋଜ୍‌ ନେଇପାରିବେ । ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଅସ୍ତ୍ର ଶାଣିତ କରିବାକୁ ଯାଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ବୁଧବାର ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ସମୟର ବାଧାକୁ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ନାଗରିକମାନେ ଏଣିକି ସୁବିଧା ଅନୁସାରେ ଟିକା ନେଇପାରିବେ । ଏ ଅଭିଯାନ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ଚାଲିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବେ ବୁଝନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ ସୋମବାର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଏବଂ ଦୁରାରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଛି । ପାଖାପାଖି ୨୭ କୋଟି ଲୋକ ଏଥିରେ ଟିକା ନେବେ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଟିକା ନେବାକୁ ଥିବାରୁ ଅଭିଯାନ ଆହୁରି ଦ୍ରୁତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ ମଙ୍ଗଳବାର ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ, ସିଜିଏଚ୍‌ଏସ୍‌ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍କିମ୍‌ରେ ଅନୁବନ୍ଧିତ ହୋଇ ନ ଥିବା ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକୁ କରୋନା ଟିକା ପରିଚାଳନା ନିମନ୍ତେ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଅଭିଯାନ ଜୋରଦାର ହୋଇଛି । ଅଭିଯାନର ୪୬ତମ ଦିନ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୧,୫୬,୨୦,୭୪୯ ଡୋଜ୍‌ ଦିଆଯାଇ ସାରିଲାଣି ।

ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ ଦେଶରେ ଟିକାକରଣ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୬୦ଟି ପ୍ରମୁଖ ବିତରଣ ପଏଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏଠାରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଟିକା ବିତରଣ କରାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଉଭୟ ସରକାରୀ ଓ ତମାମ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ସଫଳ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସ୍ୱଦେଶୀ କରୋନା ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୋଇଛି । ଟିକାଟି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ୮୧% ପ୍ରଭାବୀ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏମିତି କି ଭୂତାଣୁର ଅନ୍ୟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରଭାବୀ ବୋଲି କମ୍ପାନି ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଏ ନେଇ ଆଇସିଏମ୍‌ଆର୍‌ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ବଳରାମ ଭାର୍ଗବ କହିଛନ୍ତି, ୮ ମାସରୁ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱଦେଶୀ କରୋନା ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ଏହା ପ୍ରତିପାଦିତ କରୁଛି । ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଡାଟା ସେଫ୍ଟି ଏବଂ ମନିଟରିଂ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଟିକାର ମୂଲ୍ୟାୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଭିନ୍ନ ବୟସ ବର୍ଗରେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟିକାଟି ନିରାପଦ ଓ ପ୍ରଭାବୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ଟିକାର ଅନ୍ତରୀଣ କ୍ଲିନିକାଲ ପ୍ରଭାବ ୮୧% ବୋଲି ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ ଓ ଆଇସିଏମ୍‌ଆର୍‌ ମିଶି ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।