PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

କରୋନା କାଳରେ ଏହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉପହାର ! ମିଳିବ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଯାତ୍ରା ଭତ୍ତା

https://www.jansatta.com/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯/୮: ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଶନିବାର ବଡ ଖୁସି ଖବର ମିଳିଛି । ନବନିଯୁକ୍ତ ଉପ-ରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରତି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଯାତ୍ରା ଭତ୍ତା(Travelling Allowance) ଦେବା ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସୂଚନା ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀର ସରକାର ଶନିବାର ସେଠାକାର ପ୍ରିନ୍ସପାଲ୍ ସେକ୍ରେଟ୍ରି (ଶକ୍ତି ଏବଂ ସୂଚନା) ରୋହିତ କନ୍ସଲ ଦେଇଛନ୍ତି । ନୂଆ ଏଲଜିଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ମୁଖ୍ୟତଃ ୨ଟି ଦିଗରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ପ୍ରଥମଟି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କରୋନା କାଳରେ ନିଆଯାଇଛି । ଅନ୍ୟଟି ସିହ୍ନା ସମ୍ଭବତଃ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ହିତକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହି ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ କାରଣ ଏହା କି ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଏହି ଭତ୍ତା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ । ଯିଏ ଯାତ୍ରା କରୁ କି ନ କରୁ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ସିହ୍ନା ନିକଟରେ ଗିରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମୁର୍ମୁଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଏଲଜି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯଦି ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଏବଂ ମହାଲେଖ ପରୀକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ସିହ୍ନା ନିଜ ଶାସନର ମଡେଲର ରୂପରେଖ ପ୍ରସ୍ତତ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶରେ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ପ୍ରତି ଆଦୌ ବରଦାସ୍ତ ନକରିବା ପରି ନୀତି ଉପରେ ଜୋର୍ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ଶନିବାର ଅଫିସିଆଲ୍ ପ୍ରବକ୍ତା ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି କି ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଶୁକ୍ରବାର ଶପଥ ନେବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସିଭିଲ୍ ସଚିବାଳୟରେ ପ୍ରଶାସନିକ ସଚିବମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ସିହ୍ନା ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ପ୍ରତି କଡା ନିୟମ ଗଠନ କରିବେ । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜଭୁତ କରିବା, ରାଜଧାନୀ ସହର ଜମ୍ମୁ ଓ ଶ୍ରୀନଗରର ଆଧୁନିକୀକରଣ ଆଦି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ।

ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି କି ବିକାଶକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ପୂରୁଣା ପରିଯୋଜନାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରତ୍ସୋହିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ ହେବ । ଉପରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି କି ଜମ୍ମ କଶ୍ମୀରର ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ଆଶା ରହିଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଆଶା ପୂରଣ କରିବା ତଥା ଲୋକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ ହେବ ।