PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

ଆଜି ପଖାଳ ଦିବସ: ଜୀବନ ଧନ ମୋ ପଖାଳ କଂସା…

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଦିବଂଗତ ଭେଟେରାନ୍‌ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ବାଳକୃଷ୍ଣ ଦାଶଙ୍କ କଣ୍ଠରେ ପରିବେଷିତ ‘ଆସ ଜୀବନ ଧନ, ମୋ ପଖାଳ କଂସା’ ଗୀତଟି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଶୁଣିଥିବେ । କବିଚନ୍ଦ୍ର କାଳିଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ରଚିତ ଏହି ଗୀତରେ ପଖାଳର ମହିମା ବର୍ଣ୍ଣନା ସବୁ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ମନକୁ ଛୁଇଁଛି । ତେବେ ଏହି ପଖାଳକୁ ଜୀବନ ଧନ କହିବାର ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ ଏଇଆ ଯେ, ପଖାଳ ବିନା ଓଡିଆ ଜୀବନ ଅଧୁରା । ପଖାଳ ହେଉଛି ଷୋଳ ଅଣା ଓଡିଆ ଖାଦ୍ୟ । ଯାହାର ନାଁରେ ରହିଛି ମିଷ୍ଟତା ଆଉ ଖାଦ୍ୟରେ ଦେଶୀ ମହକ । ନେତାଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରିକ୍ସାବାଲା ଯାଏଁ ପୁଣି ଅଫସିରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦିନ ମଜୁରିଆ ଯାଏଁ କିଏ ବା ନ ପଡିଛ଼ିି ଏଇ ପଖାଳ ପ୍ରେମରେ? ପଖାଳ କଂସା, ଓଡିଆଙ୍କ ପରିଚୟ । ପଖାଳ ଭାତ ଓ ତା’ସାଙ୍ଗକୁ ବଡିଚୁରା, ଶାଗଭଜା, ପତ୍ରପୋଡ଼ା, ମାଛଭଜା । ଏକଥା ମନକୁ ଆସେିଲ ସ୍ୱତଃସ୍ପୁତଃ ପାଟିରୁ ଲାଳଗଡେ । ହେଲେ ଫରକ୍‌ ଏତିକି ପାରମ୍ପରିକ ପଖାଳରେ ଏବେ ମିଶିଲାଣି ନୂଆ ଖାଦ୍ୟର ଧାରା । ପଖାଳର ଏହି ଆଦରକୁ ନେଇ ଏବେ ଷ୍ଟାର ହୋଟେଲମାନେ ବି ନିଜ ନିଜର ଖାଦ୍ୟ ମେନ୍ୟୁରେ ପଖାଳ ରଖିଛନ୍ତି । କେବଳ ଷ୍ଟାର୍‌ ହୋଟେଲ ନୁହଁନ୍ତି ।

ରାଜଧାନୀ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ମଧ୍ୟ ପଖାଳର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫ୍ଲେଭର ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି । ବାପୁଜୀ ନଗର ସତ୍ଥି ଭାଇନା ହୋଟେଲ, ଖାରବେଳନଗର ସତ୍ଥି ପଖାଳ, ଓ ଷୋଳଅଣା ଓଡିଆ ହୋଟେଲରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଖାଳ କଂସା ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଛୁଙ୍କ ପଖାଳ ସହ ପତ୍ରପୋଡ଼ା ଖରା ମାସକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ସିଆରପିଏଫ ସତ୍ଥି ବଲେରୀ ହୋଟେଲରେ କରାଯାଇଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଖାଳ କଂସା । ୨୦ ବଷର୍ର ଏହି ପୁରୁଣା ହୋଟେଲ ବାବଦରେ ଯଦିଓ ବହୁତ ଲୋକ ଜାଣି ନାହାନ୍ତଁ ତଥାପି ପଖାଳ ପ୍ରିୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଏହା ପଥ୍ରମ ପସନ୍ଦ ସ୍ଥାନ । ଏଠାରେ ପଖାଳ କଂସା ସାଙ୍ଗକୁ ନିରାମିଷାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ୫୪ ପ୍ରକାର ତରକାରୀ ପରଷା ଯାଉଥିବାବେଳେ ଆମିଷ ପ୍ରିୟଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ୨୨ରୁ ଅଧିକ ତରକାରୀ । ସେହିପରି ନିରାମିଷରେ ୯ ପ୍ରକାର ଓ ଆମଷିରେ ୮ ପ୍ରକାର ପତ୍ରପୋଡା ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରେ ଶାଗ ପକୋଡା, ଚୁନାମାଛ ଭଜା, ଚୁନାମାଛ ପୋଡା଼, ଛତୁ ପୋଡା଼, ମାଛ ମଞ୍ଜି ପୋଡା଼, ଚିକେନ ପୋଡା଼, ନଡିଆ ପୋଡା଼, ମଞ୍ଜା ପୋଡା଼, ଛତୁ ପୋଡା଼, ଚିକେନ୍‌ ମସଲା, ବଡିଚୁରା, ଶାଗ, ସାଲାଡ ଆଦି ରହିଛି । ଦହି, ଲେମ୍ବୁ, ଭସ୍ରୁୁଙ୍ଗପତ୍ର ଓ ଲେମ୍ବୁ ପତ୍ର, ଆମ୍ବ ଅଦାଦେଇ ଛୁଙ୍କ ହୋଇଥିବା ପଖାଳ ବ୍ୟତୀତ ଏଠାରେ ମିଳୁଥିବା ଚିଙ୍ଗୁଡି ପୋଡା଼, ମାଛ ପୋଡା଼, ମାଛ ଚଟଣି ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଏଠାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ ।

କଂସା ଥାଳିରେ ପଖାଳ ଖରା ଆରମ୍ଭରୁ ସହିଦ ନଗରସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ହୋଟେଲରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ପଖାଳ ଉତ୍ସବ । ଯେଉଁଠାରେ ୩୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି ପଖାଳ କଂସାଥାଳି । ଛୁଙ୍କ ପଖାଳ ସାଙ୍ଗକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ିଚୁରା, ଶାଗ ଭଜା, ଛତୁ ପୋଡ଼ା, ଚିଙ୍ଗୁଡି ଭଜା, ପୋହଳା ମାଛ ବେସର, ମଟନ ତରକାରୀ ଆଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଏହାସହ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବରାଦ ଅନୁସାରେ ମଞ୍ଜାପତ୍ରପୋଡ଼ା, ଭେଣ୍ଡି ଆଳୁ ଭଜା, ଭାଇଗଣ ଆଳୁ ଭର୍ତ୍ତା, ଛୁଇଁ ଭଜା, ତାଟଅିାବସା, ନଡ଼ିଆ ଓ ବାଦାମ ପୁର ଦେଇ ଛଚିନ୍ଦ୍ରା ଭଜା, ପୋଇପତ୍ର ବରା ଆଦିର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ‘ସନ୍ତୁଷ୍ଟି’ରେ ପଖାଳ କଂସା ଏକାମ୍ର ହାଟରେ ଥିବା ହୋଟେଲ ‘ସନ୍ତୁଷ୍ଟି’ରେ ମଧ୍ୟ ପଖାଳ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ପଖାଳ ଆଇଟମରେ ରହିଛି ଦହି ମିଶା ପଖାଳ, ଶାଗ ଭଜା, ଆଳୁ ଚକଟା, ବାଇଗଣ ଚକଟା, ଭେଣ୍ଡି ଖଟା, କଲରା ଆଳୁ ଚିପ୍ସ, କଖାରୁ ଫୁଲ ପିଠଉ, ବଡି଼ ଚୁରା, ଆଳୁ ଛୁଇଁ ବେସର ଭଜା ଓ ଆମ୍ବୁଲ ରାଇ । ତେବେ ଏହି ଥାଳରି ଦାମ୍‌ ୧୦୦ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ସେହପରି ଆମିଷ ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପଖାଳ ସହ ମାଛ ଭରତା, ପୋହଳା ମାଛ, ଚୁନାମାଛ, ବଡ଼ ମାଛ ଭଜା, ଚିଙ୍ଗୁଡି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶୁଖୁଆ ଛେଚା, ଶୁଖୁଆ ବେସର, ଶାଗ ଭଜା, ବଡିଚୁରା ଆଦି ରହିଛି । ଏହାର ଦାମ୍‌ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ରହଛି ।