ଦ୍ୱିତୀୟରେ ରହିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ହାର: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ଯାୟରେ ୭୩.୭୬%, ଦ୍ୱିତୀୟରେ ୭୨ %

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୯/୪: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅପେକ୍ଷା କମିଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ମତଦାନ ହାର । ରାଜ୍ଯରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନରେ ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ  ହୋଇଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ଯ ମୁଖ୍ଯ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ । ତେବେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ  ହାର ୭୩.୭୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

ଗତକାଲି ୫ ଲୋକସଭା ଓ ୩୫ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । ବରଗଡ, ବଲାଙ୍ଗିର, କନ୍ଧମାଳ, ଆସିକା ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । ସୁନ୍ଦରଗଡର ଲୋକସଭା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଣାଇ ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡର ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ବୁଥ୍ ଓ କନ୍ଧମାଳ ଲୋକସଭା ଆସନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦଶପଲ୍ଲାର ୨ଟି ବୁଥରେ ପୁନଃ ମତଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି । ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ୬ ଜଣ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବରଗଡ ପ୍ରିଜାଇଡିଂ ଅଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଥିଲେ ।  

ଗତ ୯ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ହାର ୭୩.୭୬ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ   ୪ ଲୋକସଭା ଓ ୨୮ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା । କୋରାପୁଟ, ନବରଙ୍ଗପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଲୋକସଭା ସହ ସଂଲଗ୍ନ ୨୮ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଭୋଟରମାନେ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ । ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଭୟରେ ମାଲକାନଗିରି ଓ ରାୟଗଡ଼ାର ୧୪ ବୁଥରେ ଜଣେ ହେଲେ ଭୋଟର ଭୋଟ ଦେଇନଥିଲେ ।  ମୌଳିକ ସୁବିଧା ପୂରଣ ହୋଇନଥିବାରୁ ମାଲକାନଗିରି, ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ୧୩ ଖଣ୍ଡ ଗାଁ ର ଭୋଟର ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।