PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡେଲଟା ଛକରେ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍‌ , କେଜିଏ ସୁନା, ୧୦ କେଜି ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଓ କ୍ୟାସ୍‌ ବକ୍ସରୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

ଭାରତରେ ମାତ୍ର ୩ କୋଟି କରଦାତା

source;zeenews.india.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତରେ ପ୍ରତି ୧୦୦ ଜଣରେ ୭ ଜଣ ଟିକସଦାତା ରହିଛନ୍ତି । ଆମେରିକାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୬୦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନରୱେ ଓ ସ୍ୱିଡେନ୍‌ରେ ୧୦୦ ଜଣରେ ୧୦୦ ଜଣ ହିଁ ଆୟକରଦାତା ରହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍‌ ଆଗତ ପରେ ଏବେ ଭାରତରେ ଆୟକରଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ କୋଟିକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍‌ରେ କାମଚଳା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋୟଲ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ବର୍ଷକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ଆୟକର ଛାଡ଼ ସୀମା ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା ବେଳେ ଏହି ଘୋଷଣା କରି ସରକାର ଏହି ସ୍ତରକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଆୟକରଦାତା ସଂଖ୍ୟା ଏକାଥରେ ୩ କୋଟି ଖସିଯାଇଛି । ମଧ୍ୟମ ଆୟ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଯାଇ ସରକାର ଏହି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାର ଫାଇଦା ପାଖାପାଖି ୩ କୋଟି କରଦାତା ନେବେ ବୋଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଏମାନେ କୌଣସି ଟିକସ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ନାହିଁ । ଭାରତରେ ଆୟକରଦାତା ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୬.୩ କୋଟି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବୋର୍ଡ (ସିବିଡିଟି) ପକ୍ଷରୁ ନିକଟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍‌ ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୩ କୋଟିକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।
ସୂଚନାଥାଉ କି ଦେଶରେ ମୋଟ ପାଖାପାଖି ୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟକର ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି । କମ୍ପାନଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ଟିକସ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ମୋଟ ୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟିକସ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ବା ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କର୍ପୋରେଟ୍‌ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ବଳକା ୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଶର ୩ କୋଟି ଟିକସଦାତାଙ୍କଠାରୁ ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ଜଣକ ଉପରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ହାରାହାରି ଟିକସ ବୋଝ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଖିଲେ ଭାରତରେ ବ୍ୟକ୍ତି ପିଛା ହାରାହାରି ଆୟ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଭାରତରେ ପ୍ରତି ୧୦୦ ଜଣରେ ମାତ୍ର ୭ଜଣ ଆୟକରଦାତା ରହିଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୬୦ ରହିଛି । ସ୍ୱିଡେନ୍‌ ଓ ନରୱେରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ହେଉଛନ୍ତି ଟିକସଦାତା । ଏହାସତ୍ତେ୍ୱ ଆମ ଦେଶର ରାଜନେତାମାନେ ଟିକସଦାତା ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିନଥାନ୍ତି । କାରଣ ଟିକସ ଦେଉନଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ହିଁ ଭୋଟ୍‌ ମିଳିଥାଏ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପରୋକ୍ଷ ଟିକସ କଥା ଉଠିଲେ, ଭାରତରେ ସମସ୍ତେ ଟିକସ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ପରୋକ୍ଷ ଟିକସ ବା ବିକ୍ରି କର ବାବଦରେ ସମସ୍ତେ ବୋଝ ମୁଣ୍ଡାଉଛନ୍ତି । ସାବୁନ ଖଣ୍ଡ ହେଉ ଅଥବା ରେସ୍ତୋରାଁରେ ଇଡ୍‌ଲି ହେଉ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ପରୋକ୍ଷ ଟିକସ ଜାଲକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ଗରିବ ହେଉ ବା ଧନୀ ସମସ୍ତେ ଏହି ଟିକସ ବୋଝ ସହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ । ଏଭଳି ଟିକସକୁ ଆଦାୟ କରିବା ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ସହଜ । ଭାରତରେ ମାତ୍ର ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଆୟ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ବୋଲି ସେମାନଙ୍କ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲିଂରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ହେଉଛନ୍ତି ବେତନଭୋଗୀ ।
ତେଣୁ ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଦେଶର ବଡ଼ ବଡ଼ କୋଟିପତି କେଉଁଠି ଲୁଚିଛନ୍ତି । ସଂସଦର ୫୪୩ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୪୯ ଜଣ ନିଜକୁ କୋଟିପତି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ମୂଲ୍ୟ କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏମିତି କି ଲୋକସଭା ସାଂସଦଙ୍କ ହାରାହାରି ସମ୍ପତ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ୨୦୧୪ ଘୋଷଣାରୁ ଜଣାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କେତେ ତାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀରେ ରହିଛି ।