ତିନି ଦଳରୁ ଏଲ୍‌ଏଲବି ପ୍ରାର୍ଥୀ: ଜଗା ସବୁଠୁ ଧନୀ, ଅନନ୍ତ ଓ ରାଜୀବଙ୍କ ଗାଡ଼ି ନାହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୫ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର । ରାଜଧାନୀର ସବୁଠୁ ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ୍‌ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ । ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ମୋଟ ୧୪ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମାଙ୍କନ ଭରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଅସଲ ଲଢ଼େଇ ଜମିବ ତିନି ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭିତରେ । ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା, ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରଧାନ ଓ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜୀବ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ବି । ଅର୍ଥାତ ତିନି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆଇନ ଶିକ୍ଷାରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଏବେ ନଜର ପକାଇବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଧନସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ । ଟଙ୍କା ପଇସା, ଜାଗାବାଡ଼ିରେ ସବୁଠୁ ଉପରେ ରହିଛନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥ । ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ଜଗନ୍ନାଥ ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ ଭାବେ ବହୁ ଭୂସମ୍ପତ୍ତିର ଅଧିକାରୀ । ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନାମରେ ମୋଟ ୧୫ କୋଟି ୩୪ ଲକ୍ଷ ୮୮ ହଜାର ୩୫୮ ଟଙ୍କାର ସ୍ଥାବର ଓ ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି । ତାଙ୍କ ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିରେ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ନଗଦ, ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ଓ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଗୋଟିଏ ଟାଟା ଟିପ୍ପର, ମାରୁତି କାର୍‌ ରହିଛି । ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜମିବାଡ଼ି ବି ଅଛି । ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମରେ ୭୧ ଲକ୍ଷ ୧୪ ହଜାର ୯୮୩ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି । ସେଥିରେ ୯ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା, ନଗଦ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା, ୪୮ ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ୧୭୫ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଜମିବାଡ଼ି ରହିଛି । ତେବେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୭ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୪୮୦ ଟଙ୍କା ବୋଲି ସେ ସତ୍ୟପାଠରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅନନ୍ତ ମୋଟ ୮୪ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୪୮୯ ଟଙ୍କାର ସ୍ଥାବର ଓ ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ । ତାଙ୍କ ଅସ୍ଥାବର (ଚଳନ୍ତି) ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୪୯ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୪୮୯ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ନଗଦ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା, ୩ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ଅଛି । ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ବିଏମ୍‌ସି ମେୟର ଥିବା ଅନନ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର ବୋଲି ଖଣ୍ଡିଏ ଗାଡ଼ି ନାହିଁ । ତେବେ ଅନନ୍ତଙ୍କ ବାପା ବୃନ୍ଦାବନ ଜେନାଙ୍କ ନାଁରେ ୨ କୋଟି ୧୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଜାଗା ଓ କୋଠାବାଡ଼ି ରହିଛି । ଅନନ୍ତଙ୍କ ଆୟ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା କମିଛି । ୨୦୧୩-୧୪ ବର୍ଷରେ ଅନନ୍ତ ବାର୍ଷିକ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏହା ୩ ଲକ୍ଷ ୯୩ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି ।

କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜୀବ ସମ୍ପତ୍ତିବାଡ଼ିରେ ପଛରେ ରହିଛନ୍ତି । ରାଜୀବ ପ୍ରାୟ ୧୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସ୍ଥାବର ଓ ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ । ଅସ୍ଥାବର (ଚଳନ୍ତି) ସମ୍ପତ୍ତି ଭିତରେ ନଗଦ ୪ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୭ଶହ ଟଙ୍କା ଓ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ଅଛି । ସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ୫୩୦ ଟଙ୍କା ହେବ । ରାଜୀବଙ୍କର ବି ନିଜର ଖଣ୍ଡିଏ ଗାଡ଼ି ନାହିଁ ।