ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରସଗୋଲାର ଜିଆଇ ମାନ୍ୟତା ନାକଚ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଚେନ୍ନାଇ ଗଲେ ଓଡିଶାର ୩ ସଙ୍ଗଠନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୫/୯- ଏପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସମାଧାନ ହୋଇପାରିଲାନି ରସଗୋଲା ସମସ୍ୟା । ରସଗୋଲା କାହାର ତାହା ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିଲାନାହିଁ । ଉଭୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ଓଡିଶା ରସଗୋଲାକୁ ଜିଆଇ ମାନ୍ୟାତା ମିଳିଛି । ଓଡିଶାର ରସଗୋଲା ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାଦ୍ଦୀର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରସଗୋଲା ମାତ୍ର ୨ ଶହ ବର୍ଷର ।  

ରସଗୋଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସପକ୍ଷରେ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିଥିବା  ତିନୋଟି ସଂଗଠନ ଓଡିଆ ପର୍ବ, ପୁଣ୍ୟ ଉତ୍କଳ ଓ ରିଜିଓନାଲ ଡେଭଲେପମେଣ୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟର ମିଳିତ  ଚେନାଇ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଚେନାଇ ଜିଓଗ୍ରାଫିକାଲ ରେଜିଷ୍ଟେ୍ରସନ ଇଣ୍ଡିକେସନ କତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଧିକ ପ୍ରାମାଣିକ ତଥ୍ୟ ଦାଖଲ କରିବେ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରସଗୋଲାକୁ ଯେଉଁ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ମିଳିଥିଲା ତାକୁ ନାକଚ କରିବାକୁ ଏହି ସବୁ ତଥ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ  ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏହି ସଙ୍ଗଠନର ସଦସ୍ୟମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ ଫେବୃୟାରୀ ୧୩ ରେ ଚେନାଇ ଜିଓଗ୍ରାଫିକାଲ ରେଜିଷ୍ଟେ୍ରସନ ଇଣ୍ଡିକେସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ​‌ଓ୍ୱେଷ୍ଟ ବେଙ୍ଗଲ ରସଗୋଲାକୁ ମିଳିଥିବା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ବିରୋଧରେ ଏହି ତିନୋଟି ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ମାମଲା କରାଯାଇଥିଲା । ସେପଟେ  ଶୁକ୍ରବାରରେ ଏହାର ପରବର୍ତି ଶୁଣାଣୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଏକ ୬ଜଣିଆ ଟିମ ଆବଶ୍ୟକିୟ ପ୍ରାମାଣକ ନଥିପତ୍ର ସହ ଆଜି ଚେନାଇ ଗସ୍ତ  କରିଛନ୍ତି ।  

୨୦୧୮ ଫେବୃୟାରୀ ୧୩ ରେ ଚେନାଇ ଜିଓଗ୍ରାଫିକାଲ ରେଜିଷ୍ଟେ୍ରସନ ଇଣ୍ଡିକେସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ​‌ଓ୍ୱେଷ୍ଟ ବେଙ୍ଗଲ ରସଗୋଲାକୁ ମିଳିଥିବା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ ବିରୋଧରେ ଏହି ତିନୋଟି ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ମାମଲା କରାଯାଇଥିଲା । ସେପଟେ  ଶୁକ୍ରବାରରେ ଏହାର ପରବର୍ତି ଶୁଣାଣୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି । ।ତେଣୁ ଏକ ୬ଜଣିଆ ଟିମ ଆବଶ୍ୟକିୟ ପ୍ରାମାଣକ ନଥିପତ୍ର ସହ ଆଜି ଚେନାଇ ଗସ୍ତ  କରିଛନ୍ତି ।  

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଭୋଡାଫୋନ୍‌ ଆଇଡିଆ, ନାସ୍‌କମ୍‌ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ‘ମାଇଁଅମ୍ୱର’ ଆପ୍‌

ବଢ଼ିଲା ଓଜେଇଇ କାଉନସେଲିଂ ଆବେଦନ ସମୟ : ୩୧ ତାରିଖ ରାତି ୧୧ଟା ୫୯ ଯାଏ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ଚଏସ୍‌ ଲକିଂ

ବାଲେଶ୍ୱର-ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଉପନିର୍ବାଚନ : ଆଜି-କାଲି ଭୋଟଭିକ୍ଷା କରିବେ ନବୀନ

ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ : ସ୍ବାମୀ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଚାକିରିରୁ ତଡ଼ି ଦେବାକୁ ଧମକ, ଢାବା ମ୍ୟାନେଜର ଗିରଫ

ଓରଟେଲ୍‌, ଓଟିଭିରେ ବିପୁଳ କଳାଧନ; ସିବିଆଇ, ଆୟକର, ଇଡି ସ୍କାନରରେ ବୈଜୟନ୍ତ-ଜାଗି…

ରାଜ୍ୟରେ ୧୩ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୨୭୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି