PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : CHSE ଅଫିସରେ ସମ୍ମୁଖରେ ହାତ କାଟିଲେ ଛାତ୍ରୀ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ OCCL ସିନିୟର ମ୍ୟାନେଜର, ଆୟ ବର୍ହିଭୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ରାତି ଅଧରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ସଦର ଥାନା ତାପଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଖୁଦୁରୁକୁଣୀକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଜଣକୁ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୧୦ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୪୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଛାତ୍ର ଭାସିଯିବା ଘଟଣା, ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଠାବ ହେଲା ରାଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା : ଭିସୁଟ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, କୁଳପତିଙ୍କ ସମେତ ୨ ଛାତ୍ର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକାଧିକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସୃଷ୍ଟି, ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବନ୍ଦ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ, ଏକ୍ସପାରି ହେବା ପରେ ରାତାରାତି ଗାଡ଼ି ଗାଡ଼ି ଔଷଧ ଫିଙ୍ଗି ଦେଲେ…
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଗୋବିନ୍ଦ ବନ୍ଦାପନା
  • ||
  • ପିପିଲି : ଆଜିଠୁ ଜମିବ ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ତିନି ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ
  • ||

ଅରୁଣାଚଳ ଓ ତାଇୱାନ ସ୍ଥାନ ପାଇନଥିବାରୁ ୩୦ ହଜାର ମାନଚିତ୍ର ନଷ୍ଟ କଲା ଚୀନ

ବେଜିଂ,୨୬ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଓ ତାଇୱାନ ନିଜ ଦେଶର ଅଂଶବିଶେଷ ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇନଥିବାରୁ ଚୀନ୍‌ରେ ଛପାଯାଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ମାନଚିତ୍ରକୁ କୌଣସି ଦେଶକୁ ପଠାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ମିଡିଆ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଉକ୍ତ ମାନଚିତ୍ରରେ ତାଇୱାନକୁ ପୃଥକ ଦେଶ ଭାବେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ଭାରତ-ଚୀନ୍‌ ସୀମାକୁ ଭୁଲ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସହର କିଙ୍ଗଦାଓ ଠାରେ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଦେଶର ଭୂଖଣ୍ଡର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଆନହୁଇ ପ୍ରଦେଶରେ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ଏହି ମାନଚିତ୍ର ଛପାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ବିବାଦୀୟ ମାନଚିତ୍ର ଛପା ସମ୍ପର୍କରେ ଖବର ମିଳିବା ପରେ ସୀମାଶୁଳ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉକ୍ତ କମ୍ପାନିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ୮୦୦ ପ୍ୟାକେଟରେ ରଖାଯାଇଥିବା ୨୮ ହଜାର ୯୦୮ ଖଣ୍ଡ ମାନଚିତ୍ରକୁ ଜବତ କରିଥିଲେ । ପରେ ସେଗୁଡିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ସୀମାଶୁଳ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଥର ଚଢ଼ାଉ କରି ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ମାନଚିତ୍ରକୁ ଜବତ କରିବା ସହିତ ତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଚୀନ୍‌ ଦକ୍ଷିଣ ତିକ୍ରତ ବୋଲି ଦାବି କରିବା ସହ ତାହାର ସରକାରୀ ମାନଚିତ୍ରରେ ଏହାକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଭାରତୀୟ ରାଜନେତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଆସିଛି । ଗତମାସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଅପରପକ୍ଷରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଭଳି ଅରୁଣାଚଳ ଦେଶର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ବୋଲି ଭାରତ ଦର୍ଶାଇବା ସହିତ ସେଠାକୁ ରାଜନେତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି କହିଛି । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ୩,୪୮୮ କି.ମି. ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା (ଏଲ୍‌ଏସି)କୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍‌ ୨୧ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମାଧାନ ବାଟ ବାହାରି ପାରିନାହିଁ । ସେହିଭଳି ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ବିବାଦୀୟ ଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ର ତାଇୱାନକୁ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରିଆସୁଛି । କିନ୍ତୁ ଗତବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ତାଇୱାନକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ର ଚାଇନିଜ ତାଇପେଇ ଭାବେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ୪୦ଟି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ତାଇୱାନକୁ ଚାଇନିଜ ତାଇପେଇ ଭାବେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଆସିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର