PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଓ ତାଇଓ୍ବାନକୁ ନିଜର ସୀମା ବାହାରେ ଦର୍ଶାଇଥିବା ୩୦ ହଜାର ମାନଚିତ୍ର ନଷ୍ଟ କଲା ଚୀନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬।୩:ଚୀନର କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଓ ତାଇଓ୍ବାନକୁ ନିଜର ଅଞ୍ଚଳର ଅଂଶ ଭାବରେ ନଦେଖାଇବାକୁ ନେଇ ନିଜ ଦେଶରେ ଛପା ଯାଇଥିବା ୩୦ ହଜାର ମାନଚିତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଚିନ୍ତି। ଏହି ବିଶ୍ବ ମାନଚିତ୍ରକୁ ଚୀନରେ ହିଁ ଛପାଯାଇଥିଲା। ଚୀନର ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଲେଖିଛି ଯେ, ସମସ୍ତ ନକସା କୌଣସି ଅଜଣା ଦେଶକୁ ପଠାଯିବାର ଥିଲା, ତାହା ଜଣାନାହିଁ। ତେବେ ଭୁଲ ମାନଚିତ୍ର ଗୁଡିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଆଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ତାଇଓ୍ବାନକୁ ଭିନ୍ନ ଦେଶ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଓ ଭାରତର ସୀମାକୁ ଭୁଲ ଭାବରେ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି।

ଭାରତର ପୂର୍ବରେ ଥିବା ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଚୀନ ନିଜ ପରିସୀମା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦର୍ଶାଉଛି। ଚୀନର କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ତିବ୍ଦର ଅଂଶ। ଏପରିକି ଭାରତୀୟ ରାଜନେତା ଏଠାକୁ ଆସିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ସେ ଆପତ୍ତି କରୁଛି। ଚୀନ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ଅରୁଣାଚଳ ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା। ଏପରିକି ସେଠାକୁ ଯିବା ପରେ ୯ଟି ସ୍ଥାନର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଦେଇଥିଲା।

ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଲାଗିଥିବା ୩୪୮୮ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ବିଶିଷ୍ଟ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା(ଏଲଏସି) କୁ ନେଇ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି।  ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ୨୧ ଥର ଆଲୋଚନା ହୋଇସାରିଛି କିନ୍ତୁ କିଛି ସାମାଧାନ ମିଳିପାରିନାହିଁ। ତାଇଓ୍ବାନକୁ ଚୀନ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଦେଶ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦେଉନାହିଁ। ଚୀନ, ତାଇଓ୍ବାନକୁ ନିଜର ଅଂଶ ବୋଲି ମାନୁଛି। ଯଦିଓ ବିଶ୍ବ ମଞ୍ଚରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତାକୁ ନେଇ ତାଇଓ୍ବାନ ଲଗାତାର ଭାବରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଆସୁଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର