PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ମୁଖ୍ୟ ବଜାରରେ ହଠାତ୍ ଭୁଶୁଡିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟି, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପଥଚାରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏ ବର୍ଷ ଥରାଇବ ଶୀତ ଲହରୀ, ଜବର ଜାଡ଼ରେ ଥରିବ ଓଡ଼ିଶା, ଲମ୍ବିବ ଶୀତ ଅବଧି
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ : ବେଦାନ୍ତର ଏଲଏନଟି କଲୋନୀକୁ ପଶିଲା କରୋନା, ୩ ଶ୍ରମିକ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଆଜି ସମ୍ବଲପୁର ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ, ମମିତା ମେହେର୍ ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||

ମନରେଗାରେ ୩୧୭୧ କୋଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ବାକି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୫ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ୨୦୧୩-୧୪ରୁ ଏଯାବତ୍‌ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧି ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା (ମନରେଗା)ରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ମିଳିବା କଥା ୧୨ ହଜାର ୬୩୧ କୋଟି ୯୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ । ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଦେଇଛି ୯୪୬୦ କୋଟି ୩୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଏବେ ବି ୩୧୭୧ କୋଟି ୫୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ବକେୟା ରହିଛି । ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।
ବିଧାୟକ ଅଂଶୁମାନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମାଝୀ ଜଣାଇଛନ୍ତି, ୨୦୧୮-୧୯ ବର୍ଷ (ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା) ମନରେଗାରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୨୭୬୬ କୋଟି ୩୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କେନ୍ଦ୍ର ଦେବା କଥା । ହେଲେ ମିଳିଛି ୨୦୯୪ କୋଟି ୩୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଆହୁରି ୬୭୧ କୋଟି ୯୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ବକେୟା ଅଛି । ସେହିପରି ୨୦୧୩-୧୪ରେ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ୭୫୭ କୋଟି ୫୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଥିବାବେଳେ ୬୦୬ କୋଟି ୬୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବକେୟା ଅଛି । ୨୦୧୪-୧୫ରେ ୧୦୩୫ କୋଟି ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଛି । ବାକି ପଡ଼ିଛି ୬୧୫ କୋଟି ୬୩ ଲକ୍ଷ । ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୧୪୭୯ କୋଟି ୪୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ମିଳିଥିବାବେଳେ ୬୨୩ କୋଟି ୩୭ ଲକ୍ଷ ବକେୟା ଅଛି । ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୧୮୯୫ କୋଟି ୨୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଛି । ଆହୁରି ୩୧୮ କୋଟି ୨ ଲକ୍ଷ ବାକି ଅଛି । ୨୦୧୭-୧୮ରେ ମିଳିବା କଥା ୨୫୩୪ କୋଟି ୩୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ହେଲେ ମିଳିଛି ୨୧୯୮ କୋଟି ୪୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ବକେୟା ଅଛି ୩୩୫ କୋଟି ୮୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।
ଧାର୍ଯ୍ୟ ହିସାବ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୩-୧୪ରୁ ୨୦୧୮-୧୯ (ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନରେଗାରେ ମୋଟ ୧୨ ହଜାର ୬୩୧ କୋଟି ୯୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ମିଳିବା କଥା । ମିଳିଛି ୯୪୬୦ କୋଟି ୩୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ୩୧୭୧ କୋଟି ୫୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ବକେୟା ଅଛି ।
ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନୁଦାନଗୁଡ଼ିକର ବିନିଯୋଗପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ବକେୟା ପାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚିଠି ଲେଖି ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଏହାବାଦ୍‌ ୨୦୧୫-୧୬ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ବଜେଟରୁ ୫୯୬ କୋଟି ୮୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରି ମରୁଡ଼ି ପ୍ରଭାବିତ ୨୧୫ ବ୍ଲକରେ ଅତିରିକ୍ତ ୫୦ ଦିନର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ୫୨ ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ମଜୁରି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୭-୧୮ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବକେୟା ଅର୍ଥ ଯୋଗୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ମଜୁରି ପାଇନଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ମଜୁରି ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମନରେଗା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଆବର୍ତ୍ତନ ପାଣ୍ଠିରୁ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର