PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ସପ୍ତାହକୁ ତିନି ଦିନ ମାଲ୍‌ଗୋଦାମ୍ ବନ୍ଦ‌: ବୁଧବାର, ଶନିବାର, ରବିବାରରେ ତାଲା ଝୁଲିବ

କଟକ ୦୬/୦୮: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବାରୁ ମାଲଗୋଦାମକୁ ନେଇ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତି ବୁଧବାର ମାଲଗୋଦାମ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ(ସିଏମ୍‌ସି) ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏନେଇ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରିଛି ସିଏମ୍‌ସି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତି ବୁଧବାର ମାଲଗୋଦାମ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ନୋଟିସ୍‌ରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ସିଏମ୍‌ସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଏମିତିରେ ସାପ୍ତାହନ୍ତ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରତି ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ମାଲଗୋଦାମ ବନ୍ଦ ରହୁଥିଲା । ତେଣୁ ଆଗକୁ ପ୍ରଶାସନର ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସପ୍ତାହକୁ ତିନିଦିନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ବୁଧବାର,ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ମାଲଗୋଦାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲା ଝୁଲିବ ।

ମାଲଗୋଦାମ ବେହେରା ସାହି ଓ ତେଲୁଗୁ ସାହିରେ ଶତାଧିକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେଣି । ଏମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଗତ ସପ୍ତାହେ ଧରି ମାଲଗୋଦାମକୁ ନେଇ ଅସ୍ଥିରତା ଲାଗି ରହିଛି । ଏହି ଦୁଇ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଗୋଦାମ ସହିତ ରହିଆସିଥିବାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଏବେ ବଡ଼ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି । ଯଦିଓ ଗତ ସପ୍ତାହରୁ ମାଲଗୋଦାମ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏହି ଦୁଇ ବସ୍ତିର ମଜଦୁର୍‌ଙ୍କୁ କାମରୁ ବିରତ ରଖାଯାଇଛି । ତଥାପି ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ଉଭୟ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମହଲରେ ଭୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏନେଇ ଗତକାଲି କଟକ ବଣିକ ସଂଘର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ବସି କିଛି ଠୋସ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୁତାବକ, ହୋଲ୍‌ସେଲ୍‌ ଗୋଦାମ ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଖୁଚୁରା ଗୋଦାମ ଦିନ ୨ଟାରୁ ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ନଥିବା ଗୋଦାମ ଗୁଡିକ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ୧୦ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲିପାରିବେ । ଏହାସହ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଦାମ ସମ୍ମୁଖରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରଖାଯିବ । ମାସ୍କ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିନଥିଲେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଦିଆଯିବନାହିଁ । ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ମାଲିକ କିମ୍ବା ଷ୍ଟାଫ୍‌ ନିଜ ଗାଡ଼ି ରଖିପାରିବେନାହିଁ । ଏହାସହ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଦାମରେ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ୱାସ୍‌ ରଖିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଗୋଦାମର କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ତଥା ଷ୍ଟକ୍‌ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରାଯିବନାହିଁ । ଏହି ସବୁ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ କଟକ ବଣିକ ସଂଘ ତରଫରୁ ସିଏମ୍‌ସି କମିସନର ଏବଂ କଟକ ଡିସିପିଙ୍କୁ ଚିଠି କରାଯାଇଥିଲା। ସଂଘର ଚିଠିର ଉତ୍ତର ରଖି ଗୋଦାମ ଖୋଲିବା ଏବଂ ବନ୍ଦ କରିବାର ସମୟକୁ ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାସହ ପ୍ରତି ବୁଧବାର ମାଲଗୋଦାମ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।