PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା: ମାତୃଭାଷା ଓଡ଼ିଆ କପି କରି ଧରାହେଲେ ୪୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୫/୨ : ବୁଧବାର ଥିଲା ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ କଳା ଓ ବାଣିଜ୍ୟର ମାତୃଭାଷା ଓଡ଼ିଆ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ କଳା/ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ବିଜ୍ଞାନର ଅଲଟରନେଟିଭ୍‌ ଇଂରାଜୀ ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା । ପରୀକ୍ଷା ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍‌ଣ ୧ଟାରେ ସରିଥିଲା । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ସ୍ଥାନରେ ପରୀକ୍ଷା ସୁରୁଖୁରୁରେ ସରିଥିବା ବେଳେ ଚିଲିକାରେ ଡଙ୍ଗାରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଆସିଥିବା ୨୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଡଙ୍ଗା ଖରାପ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଖବର ପାଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାଶ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ସେହି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା ।

ସେହିପରି ସମ୍ବଲପୁରରେ ଏକ ଜାଲି କଲେଜରେ ନାମ ଲେଖି ପାଖାପାଖି ୪୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷେ କପି କରି ୪୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ବୋଲି ପରିଷଦର ପରୀକ୍ଷା ଉପନିୟନ୍ତ୍ରକ ଡ. ପି.କେ ଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବୁଧବାର କଳାରେ ପାଖାପାଖି ୨ଲକ୍ଷ ୨୦ହଜାର ଓ ବାଣିଜ୍ୟରେ ୨୫ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାତୃଭାଷା ଓଡ଼ିଆ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ବେଳେ କଳା, ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ବିଜ୍ଞାନର ମାତୃଭାଷା ଅଲଟରନେଟିଭ୍‌ ଇଂରାଜୀ ରଖିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି । ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ ଜହ୍ନିକୁଦା ଅଞ୍ଚଳର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସକାଳ ୮ଟାରେ ଜହ୍ନିକୁଦାରୁ ସାତପଡ଼ା ଅଭିମୁଖେ ମୋଟର୍‌ ଡଙ୍ଗାରେ ବାହାରିଥିଲେ । ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଡଙ୍ଗା ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

ସେହି ଡଙ୍ଗାରେ ରହିଥିଲେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ କଳା ଓ ବାଣିଜ୍ୟର ୨୨ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ । ଆରକୂଳରେ ଥିବା ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଉଥିଲେ । କୂଳ ଛାଡ଼ିବା ବେଳେ ସବୁ ଠିକ୍‌ ଥିଲା । ହେଲେ ୫ ମିନିଟ୍‌ ପରେ ମହିସାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ଅଚଳ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ମଝି ଦରିଆରେ ଅଟକି ରହିଥିଲେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ । ଆଉ ଏକ ଡଙ୍ଗା ଆସି ମଝି ଦରିଆରୁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା । ହେଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା । ଖବର ପାଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦାଶ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ । ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ରତିକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଓ ଅକାଶ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ଡଙ୍ଗା ପାରି ହୋଇ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଆସିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ରହୁଛି । ଫଳରେ ସୁସ୍ଥ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ସେହିପରି ସମ୍ବଲପୁରର ଯମୁନା ଦେବୀ ଘରୋଇ କଲେଜର ୪୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । କଲେଜରୁ ଆଡମିଟ୍‌ କାର୍ଡ଼ ନ ମିଳିବାରୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିନାହାନ୍ତି । କଲେଜଟି ଏକ ଜାଲ୍‌ କଲେଜ ବୋଲି ଜାଣି ନପାରି ନାମ ଲେଖି ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । କଲେଜଟି ୬ ମାସ ହେବ ତାଲା ଝୁଲୁଛି । ଫଳରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧକାରକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛି । ଏ ନେଇ ପରିଷଦର ସମ୍ବଲପୁର ଜୋନ୍‌ ଉପସମ୍ପାଦକ ଉତ୍ତମ କୁମାର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି, କଲେଜଟି ଫେକ୍‌ କଲେଜ । ଠିକ ଭାବେ ନବୁଝି ନାମ ଲେଖିଥିବାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇପାରିନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।