PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲ୍‌ଟର୍‌ ହୋମ୍‌ରେ ଚଢ଼ଉ: ୪୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧାର

କଟକ/ଚୌଦ୍ୱାର-ଗୁରୁଡିଝାଟିଆ, ୧୫ା୩ (ବ୍ୟୁରୋ/ଆପ୍ର): ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ନିଷେଧ ହୋଇଥିବା ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ ଚୋରାରେ ଚାଲିଛି । ଏନେଇ ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ଆଜି ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଚଢ଼ଉ ହୋଇଛି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ଏଠାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଲ ଟାଣି ବାଉଁଶ ବୁଦା ମୂଳେ ରଖାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚଢ଼ଉ ପରେ ସେଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।
ଅନ୍ୟପଟେ ପୂର୍ବରୁ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ରେ ରହି ପାଠ ପଢୁଥିବା ପିଲା ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଆସି ଏଠାରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଥିବା ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ ଇଣ୍ଡିଆ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଚଢ଼ଉ ବେଳେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ପ୍ରଶାସନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ସେଠାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା ।
ଗଲା ଡିସେମ୍ବରରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ସ୍ଥିତି ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ରେ ଯୌନ କେଳେଙ୍କାରୀ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ସଂସ୍ଥାର ରାଜ୍ୟ ତମାମ୍‌ ୨୨ଟି ଶାଖା ଉପରେ ଚଢ଼ଉ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିକ୍ରମରେ ଚୌଦ୍ୱାର ଶଙ୍କରପୁର ଓ ମଙ୍ଗରାଜପୁର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ରେ ଚଢ଼ଉ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ମୋଟ ୧୨୬ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୮ ଜଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବା ସହିତ ଅବଶିଷ୍ଟ ୪୮ ଜଣଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ର ସମସ୍ତ ରୁମ୍‌କୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଘଟଣାକୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ତିନି ମାସ ବିତିଲାଣି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୁଣି କିଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଣି ପାଖରେ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ରୁମ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ସିଲ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ସେଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ଏକ ବାଉଁଶ ବୁଦା ମୂଳରେ ପାଲଟାଙ୍ଗି କିଛି ଅସ୍ଥାୟୀ ଘର ନିର୍ମାଣ କରି ସେଠାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଥିଲା ।
ଏହି ବିଷୟ ନେଇ ଆଜି ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ସିଡବ୍ଲୁସି, ଡିସିପିଓ, ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ ଓ ଚୌଦ୍ୱାର ପୁଲିସ ସେଠାରେ ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲେ । ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ଉକ୍ତ ଅସ୍ଥାୟୀ ଘରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଜଣ ପିଲାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ଉଦ୍ଧାର ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଭରସା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ୧୧ ଜଣଙ୍କୁ ଓ ଚୌଦ୍ୱାର ସ୍ଥିତ ଶିଶୁ ସଦନରେ ୨୯ ଜଣଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି । ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସିଡବ୍ଲୁସି ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଅନ୍ୟପଟେ ଏହା ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ ନୁହେଁ ବରଂ ପୁର୍ବରୁ ସେଲଟର ହୋମରେ ରହି ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଲାଙ୍କର ଏବେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଏବେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ରଖାଯାଇଛି । ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କର ପରିବାରବର୍ଗ ଏଠାରେ ଆଣି ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି । ପରୀକ୍ଷା ସରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନେ ଏଠାରେ ରହିବା ପାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିବା ଆଶ୍ରମ ପରିଚାଳକ ଦୀପକ ପରିମାଣିକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏହି କଥାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିଶ୍ୱାସ ନକରି ତାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ତେବେ ପ୍ରଶାସନର ଆଜି ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ମତ ଦେବାରୁ ସେଠାରେ ଉତ୍ତେଜନା ମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଆଜିର ଏହି ଚଢ଼ଉରେ ସିଡବ୍ଲୁସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମନ୍ଦାକିନୀ ଜେନା, ସଦସ୍ୟ ଚିତ୍ତ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି, ଅମୀୟ ଭୁଷଣ ବିଶ୍ୱାଳ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମହାନ୍ତି, ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଗତି ମହାନ୍ତି ଓ ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ର ନାରାୟଣ ଶୁକ୍ଲା ପ୍ରମୁଖ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।