ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲ୍‌ଟର୍‌ ହୋମ୍‌ରେ ଚଢ଼ଉ: ୪୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧାର

କଟକ/ଚୌଦ୍ୱାର-ଗୁରୁଡିଝାଟିଆ, ୧୫ା୩ (ବ୍ୟୁରୋ/ଆପ୍ର): ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ନିଷେଧ ହୋଇଥିବା ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ ଚୋରାରେ ଚାଲିଛି । ଏନେଇ ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ଆଜି ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଚଢ଼ଉ ହୋଇଛି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ଏଠାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଲ ଟାଣି ବାଉଁଶ ବୁଦା ମୂଳେ ରଖାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚଢ଼ଉ ପରେ ସେଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।
ଅନ୍ୟପଟେ ପୂର୍ବରୁ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ରେ ରହି ପାଠ ପଢୁଥିବା ପିଲା ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଆସି ଏଠାରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଥିବା ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ ଇଣ୍ଡିଆ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଚଢ଼ଉ ବେଳେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ପ୍ରଶାସନକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ସେଠାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା ।
ଗଲା ଡିସେମ୍ବରରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ସ୍ଥିତି ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ରେ ଯୌନ କେଳେଙ୍କାରୀ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ସଂସ୍ଥାର ରାଜ୍ୟ ତମାମ୍‌ ୨୨ଟି ଶାଖା ଉପରେ ଚଢ଼ଉ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହିକ୍ରମରେ ଚୌଦ୍ୱାର ଶଙ୍କରପୁର ଓ ମଙ୍ଗରାଜପୁର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ରେ ଚଢ଼ଉ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ମୋଟ ୧୨୬ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୮ ଜଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବା ସହିତ ଅବଶିଷ୍ଟ ୪୮ ଜଣଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ର ସମସ୍ତ ରୁମ୍‌କୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଘଟଣାକୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ତିନି ମାସ ବିତିଲାଣି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୁଣି କିଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଣି ପାଖରେ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ରୁମ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ସିଲ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ସେଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ଏକ ବାଉଁଶ ବୁଦା ମୂଳରେ ପାଲଟାଙ୍ଗି କିଛି ଅସ୍ଥାୟୀ ଘର ନିର୍ମାଣ କରି ସେଠାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଥିଲା ।
ଏହି ବିଷୟ ନେଇ ଆଜି ସୂଚନା ମିଳିବା ପରେ ସିଡବ୍ଲୁସି, ଡିସିପିଓ, ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ ଓ ଚୌଦ୍ୱାର ପୁଲିସ ସେଠାରେ ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲେ । ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ଉକ୍ତ ଅସ୍ଥାୟୀ ଘରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଜଣ ପିଲାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ଉଦ୍ଧାର ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଭରସା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ୧୧ ଜଣଙ୍କୁ ଓ ଚୌଦ୍ୱାର ସ୍ଥିତ ଶିଶୁ ସଦନରେ ୨୯ ଜଣଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି । ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସିଡବ୍ଲୁସି ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଅନ୍ୟପଟେ ଏହା ସେଲ୍‌ଟର ହୋମ୍‌ ନୁହେଁ ବରଂ ପୁର୍ବରୁ ସେଲଟର ହୋମରେ ରହି ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଲାଙ୍କର ଏବେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଏବେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ରଖାଯାଇଛି । ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କର ପରିବାରବର୍ଗ ଏଠାରେ ଆଣି ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି । ପରୀକ୍ଷା ସରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନେ ଏଠାରେ ରହିବା ପାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିବା ଆଶ୍ରମ ପରିଚାଳକ ଦୀପକ ପରିମାଣିକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏହି କଥାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିଶ୍ୱାସ ନକରି ତାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ତେବେ ପ୍ରଶାସନର ଆଜି ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ମତ ଦେବାରୁ ସେଠାରେ ଉତ୍ତେଜନା ମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଆଜିର ଏହି ଚଢ଼ଉରେ ସିଡବ୍ଲୁସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମନ୍ଦାକିନୀ ଜେନା, ସଦସ୍ୟ ଚିତ୍ତ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି, ଅମୀୟ ଭୁଷଣ ବିଶ୍ୱାଳ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମହାନ୍ତି, ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଗତି ମହାନ୍ତି ଓ ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ର ନାରାୟଣ ଶୁକ୍ଲା ପ୍ରମୁଖ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଡେଟିଂ କରୁଥିବା ଜାଣି ଝିଅର ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡକୁ ହତ୍ୟାକଲା ବାପା, ଏହାପରେ ଜନ୍ମିତ ଝିଅକୁ କଲା ବିବାହ

ଦୁଷ୍କର୍ମ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ସମୟରେ କିଛି ଲୋକ ବଞ୍ଚାଇଲେ, ପରେ ସେମାନେ ହିଁ କଲେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ

ଦିଲ୍ଲୀ –ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସହିତ ଉତ୍ତର ଭାରତର ବହୁ ସହରରେ ଭୂକମ୍ପ ଝଟକା ଅନୁଭୂତ

ପୁଣି ୟୁପି ରାଜନୀତିକୁ ଫେରିବ କି ଦାଦା-ପୁତୁରାଙ୍କ ଯୋଡି? ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବା ନେଇ ଏହା କହିଲେ ଶିବପାଲ