ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆ: ବାଉଲ୍ଟଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ: ୮ ୱିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ

ହାମିଲଟନ, ୩୧ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ଚଳିତ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ପ୍ରଥମ ୩ଟି ଦିନିକିଆ ଜିତି ସିରିଜ ହାତେଇ ସାରିଥିବା ଭାରତ ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଲଜ୍ଜା ଜନକ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବୋଲରଙ୍କ ଘାତକ ସୁଇଂ ବୋଲିଂର ମୁକାବିଲା କରିନପାରି ଦଳ ୩୦.୫ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୯୨ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଜବାବରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ୧୪.୪ ଓଭରରେ ୨ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ।
ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମାଟିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୫-୦ରେ ଜିତିବାର ଅଭିଳାଷ ରଖିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ସ୍ୱପ୍ନ ପରାଜୟ ସହ ଧୂଳିସାତ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପିଚ୍‌ରେ ବଲ୍‌ ସୁଇଂ ହେଲେ ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବାଉଲ୍ଟଙ୍କୁ ଖେଳିବା ସର୍ବଦା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଯାଏ । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବାଉଲ୍ଟଙ୍କ ଠାରୁ ଏଭଳି ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ସାରିଛି । ସେଡନ ପାର୍କରେ ପିଚ୍‌ର ଭରପୁର ଫାଇଦା ଉଠାଇବାରେ ଆଜି ବାଉଲ୍ଟ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ୨୧ରନ୍‌ ବିନିମୟରେ ୫ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇ ସେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟିଂ ବିଭାଗର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ ।
ଭାରତର ବ୍ୟାଟିଂ ବିଫଳତା ୨୦୧୭ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଧର୍ମଶାଳା ଦିନିକିଆକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲା । ସେହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସୁରଙ୍ଗା ଲାକମଲଙ୍କ ମୁକାବିଲା କରିନପାରି ଭାରତ ୧୧୨ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଆଜିର ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ସମଦଶା ଭୋଗିଥିଲା ।
ସେଡନ ପାର୍କରେ ବଲ୍‌ ଆଶାଠୁ ଅଧିକ ସୁଇଂ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ ଥିଲା । ଟସ୍‌ ଜିତିବା ମାତ୍ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ । ସେ ଭାରତକୁ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ । ବାଉଲ୍ଟ ସହଳ ଉଭୟ ଓପନର ରୋହିତ ଶର୍ମା(୧୩), ଶିଖର ଧାୱନ(୧୩)ଙ୍କୁ ପାଭିଲିୟନ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ । ପଦାର୍ପଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳୁଥିବା ଶୁଭମନ ଗିଲ୍‌ ଗୋଟିଏ ପଟେ ସତର୍କତାର ସହ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଭାରତ ଆଉ ୨ଟି ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇଥିଲା । କଲିନ ଡି ଗ୍ରାଣ୍ଡହୋମ୍‌ଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ ଉଭୟ ଅମ୍ବାତି ରାୟୁଡୁ ଓ ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଖାତା ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ ।
ପରେ ପରେ ଭାରତ ଗିଲ୍‌(୯) ଓ କେଦାର ଯାଦବ(୧)ଙ୍କ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇଥିଲା । ଉଭୟଙ୍କୁ ବାଉଲ୍ଟ ଆଉଟ୍‌ କରିଥିଲେ । ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର(୧)ଙ୍କୁ ଗ୍ରାଣ୍ଡହୋମ୍‌ ପାଭିଲିୟନ ପଠାଇଥିଲେ । ୪୦ ରନ୍‌ରେ ଭାରତ ୭ଟି ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ସାରିଥିଲା । ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଭାରତ ପୂର୍ବ ସର୍ବନିମ୍ନ ରେକର୍ଡ(୫୪, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ) ଭଙ୍ଗ କରିବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଅନ୍ତିମ ଭାଗରେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ(୧୫), ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା(୧୬) ଓ ୟୁଝବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ(୧୮ଞ୍ଚ) କିଛି ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରୁ ଭାରତର ସ୍କୋର ୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ବାଉଲ୍ଟ ୫ଟି ଓ ଗ୍ରାଣ୍ଡହୋମ୍‌ ୩ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ ।
୯୩ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଘରୋଇ ଦଳ ବ୍ୟାଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଓପନର ମାର୍ଟିନ ଗୁପତିଲ ପ୍ରଥମ ୩ଟି ବଲ୍‌ରେ ୧୪(୨ଚୌକା, ୧ଛକା) ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଚତୁର୍ଥ ବଲ୍‌ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ତାଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ କେନ ୱିଲାମସନ ୧୧ ରନ୍‌ କରି ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶୀକାର ସାଜିଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ଓପନର ହେନରୀ ନିକୋଲାସ ଓ ରସ ଟେଲର ଅପରାଜିତ ରହି ଦଳକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ । ନିକୋଲାସ ୩୦ ଓ ଟେଲର ୩୭ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ । ୨୧୨ଟି ବଲ୍‌ ବାକି ଥାଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଫୁଟବଲ୍‌ ଖେଳି କ’ଣ ଭୁଲ୍‌ କଲି? ୧୫ ବର୍ଷର ଖେଳ କ୍ୟାରିୟର ବରବାଦ…

କ୍ରିକେଟ ପରେ ଏବେ ଫିଲ୍ମ ଦୁନିଆକୁ ଆସିବେ ଧୋନି, ସାଥ୍ ଦେବେ ପତ୍ନୀ ସାକ୍ଷୀ

ଡିସେମ୍ବରରେ ପାକିସ୍ତାନର ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତ

ଆଜି ରୟାଲ୍ସ ବନାମ ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସର ହେବ ଲଢେଇ

ଥିମ, ଭିଟୋଭାଙ୍କ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ

ଏହି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଧୋନିଙ୍କ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ