PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତେଲକୋଇ: ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍ : ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଲା ଭାରତ – ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର- ୨୨ ବର୍ଷ ପରେ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବାରଙ୍ଗ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ ଘଟଣାରେ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ – ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲା ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର – ଅଚିହ୍ନା ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ , ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁରେ ଜଣେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଉଁଶ, ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ଯୁବତୀର ଶବ।
  • ||
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ , ୨ୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୮୧ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲ୍ଆଉଟ୍
  • ||
  • ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ- ଭାରତ ୧୪୫ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର- ପରକିୟାପ୍ରୀତି ମହଙ୍ଗା , ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହିତ ମହିଳା ଫେରାର ହୋଇ ଧରାପଡିବା ପରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧି ନିର୍ଧୁମ ଛେଚା ଖାଇଲେ ।
  • ||
  • ପାରାଦୀପ- ପାରଦୀପ ବନ୍ଦର ପକ୍ଷରୁ ୨୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ୨୭ ଟି ବିଭିନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଓଡ଼ପଡ଼ାରେ ୮ ବଖରା ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସମିତିସଭ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନ । କୁକୁଡ଼ାମୁଣ୍ଡାରେ ପୁଷ୍ପିତା ଓ ବୁଚକୁପଡା ରେ ବସନ୍ତଙ୍କ ବିଜୟ । ଦୁଇଟିରେ ବିଜେଡି ସମର୍ଥିତ ପାର୍ଥୀଙ୍କ ବାଜିମାତ।
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା – ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍ ୨ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅବନୀ ରଞ୍ଜନ ଯୋଶୀ ୧୦୬୨୪ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ କରି ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏସିଡ ମାଡ଼ ଘଟଣା, ୨୦ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୁବାସ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା, ୫ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଏଡିଜେମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି: ଓଡ଼ିଆ ପଥର କାରିଗରଙ୍କ କମାଲ୍, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଓ ତାର ସୁଧାର ପାଇଁ ଗାଇଲେ ଗୀତ,
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ନାଗାବଳି ନଦୀରୁ ଅଜଣା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କଟକ: ବୀରମିତ୍ରପୁର ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଗର୍ଭପାତ କରାଇଥିବା ଡାକ୍ତର ଦେବାଶିଷ ଘୋଷଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: NTPC CISF ଯବାନଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ଘଟଣା, ସାଇବର ଲୁଟେରାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଗିରଫ କଲା ପୁଲିସ୍
  • ||
  • ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ ବନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଆଜି ଠାରୁ ପ୍ରତୀକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ବିଦାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବୈଠକ
  • ||

ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁନିଆଁର ସବୁଠୁବଡ ୫ ଜଣ ଖତର୍‌ନାକ୍ ଅପରାଧି, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଅଦାଲତ ଶୁଣାଇଥିଲେ ଶହେ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦଣ୍ଡ…

https://khabar.ndtv.com/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମନୁଷ୍ୟର ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଆସିଯାଇଥାଏ । ସେହି ସମୟରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୮୦ ରୁ ୧୦୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚିପାରିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କୌଣସି ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଜେଲରେ ରହିବାକୁ କୋର୍ଟ ଦଣ୍ଡିତ କରନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କେହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ନିଶ୍ଚୟ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅପରାଧ ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡ ପାଇଛନ୍ତି ।

ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଚାମୋଏ ଥିପିଆସୋ ନାମକ ମହିଳା ବିଶ୍ୱର ଦୀର୍ଘତମ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ।  ୧୯୮୯ରେ ତାଙ୍କୁ ୧,୪୧,୦୭୮ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ପିରାମିଡ୍ ଯୋଜନାରେ ୧୬୨୩୧ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଥିପିଆସୋ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ କେତେ ଦିନ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ୨୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କାରାଗାରରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ବର୍ଷ ୧୯୯୪ରେ, ଆଲାନ୍ ୱେନ ମ୍ୟାକ୍ ଲାରିନ୍ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନେକ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ମୋଟ ୨୧୨୫୦ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଥିଲା । ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ସ୍ପେନର ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନ୍ ଗାବ୍ରିଏଲ୍ ମାର୍ ଗ୍ରାନାଡୋସଙ୍କୁ ୩,୮୪,୯୧୨ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚିଠି ଏବଂ ପାର୍ସଲ ଡେଲିଭରୀ କରିନଥିବା କାରଣରୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚିଠି ଏବଂ ପାର୍ସଲ ବଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ୯-୯ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

୧୯୯୪ରେ, ଆମେରିକାର ଆଲାବାମାରେ ରହୁଥିବା ଚାର୍ଲ୍ସ ସ୍କଟ ରବିନ୍ସନ୍ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ୩୦ ହଜାର ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିଲେ । ମୋଟ ୬ଟି ମାମଲାରେ ବିଚାରପତି ତାଙ୍କୁ ୫-୫ ହଜାର ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କୁ ଏତେ ଲମ୍ବା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେବା ପରେ ଜଜ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ପାରୋଲ୍ ବିନା ତାଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେ ଏତେ ଦିନ ଦଣ୍ଡିତ କଲେ ଯେ ସେ ସାରା ଜୀବନ କାରାଗାରରେ ବିତାଇବେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କୁ ୧୦୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରଥମ ପାରୋଲ ମିଳିବ ।

୨୦୦୪ରେ ସ୍ପେନର ରାଜଧାନୀ ମାଡ୍ରିଡରେ ଟ୍ରେନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଜଡିତ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅଥମାନ ଅଲ୍ ନାଓଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଦ୍ବାରା ୪୨ ହଜାର ୯୨୪  ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଜମାଲ ଜଗୁମ୍ଙ୍କୁ ୪୨,୯୨୨ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ସ୍ପେନର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହାକୁ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।