PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ଯୋଡିକୁଅ ଛକ ନିକଟରେ ଗଛ କଟାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଗଛ ପଡି ୭ ବର୍ଷର ବାଳକ ମୃତ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଧାନ ବିକ୍ରିରେ ଅନିୟମିତତା, ଦଲାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଶୟ ଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ କିଣୁନି ସମବାୟ ସମିତି, ଆନନ୍ଦପୁର ଏନଏଚ ୫୩ ବସନ୍ତିଆ ଛକରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଓ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ମର୍କାନାର-ବଡ଼ପରା ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଆଇଇଡି ଠାବ କଲେ ବି.ଏସ.ଏଫ୍ ଯବାନ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ବଡପୁକେଲ ଗ୍ରାମରେ ହାଜି ମାଝୀ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୫ଟି ହାଇ ରିସ୍କ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର, ୭ ଦିନ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବେ ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତା, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପୌରାଞ୍ଚଳ କମିଶନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୮ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଜବତ କଲା ଛତ୍ରପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଆଜି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସେ ଏକାଧାରାରେ ଜଣେ ଦାର୍ଶନିକ, ଜଣେ ଚିନ୍ତକ-ଲେଖକ, ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଓଡିଆ ଲେଖକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାରାୟଣ ପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ୬୦ଟି ଜିଲେଟିନ,୫୦ଟି ଇଲେକଟ୍ରିକ ଡିଟୋନେଟର,୫ ବଣ୍ଡେଲ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର,୨.୫ କେଜି ଗନ ପାଉଡର ଜବତ କଲା ବିଏସଏଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଡେଇଁଲା ପାରଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରେ ଅସମ୍ଭାଳ ତାତି ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜୋଦ୍ଧାରଣ ବେଶ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ସାରୁଅ ଗାଁରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରୀରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ୨ ବଖରା ଘର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଥମ “ଭାରତ ଖେଳନା ମେଳା”ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ୧୦ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରୁଥିବା ଓଡିଆ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଲାଗି ୭ ଦିନିଆ ଆଇସୋଲେସନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବଢ଼ୁଛି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||

୫ ନମ୍ବର ଡ୍ରେନ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ବିଳମ୍ବିତ, ୫ ମାସ ପରେ ଘରେ ପଶିବ ନର୍ଦ୍ଦମା ଜଳ

ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩ା୨(ଆ.ପ୍ର.): ମୌସୁମୀ ବିଦାୟ ନେବାର ତିନିମାସ ଟପିଲାଣି । ତଥାପି ଆରମ୍ଭ ହେଲାନାହିଁ ଭୂମିଅଧିଗ୍ରହଣ । ମୌସୁମୀ ପୁଣି ଆସିବାକୁ ପାଞ୍ଚ ମାସ ଅଛି । କେବେ ଭୂମି ଅଧିଗ୍ରହଣ,କେବେ ପାଞ୍ଚନମ୍ବର ଡ୍ରେନ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ? ଏ ନେଇ ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଅଧିବାସୀଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି । ମହାନଗର ନିଗମ କମିସନର ଏବଂ ପଦାଧିକାରୀ ୨୦୧୯ ବର୍ଷାଋତୁ ପୂର୍ବରୁ ପାଞ୍ଚ ନମ୍ବର ଡ୍ରେନ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କାମ ସରିଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର କାମ ଏ ଯାଏ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନାହିଁ । ଗଲାବର୍ଷ ପରି ଏବର୍ଷ ବି ଘରେ ବର୍ଷା ଓ ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ପଶିବ ବୋଲି ଏବେଠୁ ଜଳଜଳ କରି ଦେଖାଗଲାଣି ।
ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁ ବର୍ଷ ପାଞ୍ଚନମ୍ବର ଡ୍ରେନଦୁଃଖ ଆଣୁଛି । ଏହି ଡ୍ରେନ କ୍ରମଶଃ ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇପଡୁଥିବାରୁ ଉଦ୍‌ବୃତ୍ତ ବର୍ଷା ଜଳ ଘରେ ପଶି ଲୋକଙ୍କୁ ହିନସ୍ତା କରୁଛି । ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ବାସିନ୍ଦା ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମର କମିସନର, ମେୟରଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଭେଟି ଏହାର ସ୍ଥାୟି ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦାବି କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷାଋୁତୁରେ ମହାନଗର ନିଗମର କମିସନର ବିଭାଗୀୟ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଧରି ୟୁନିଟ-୩ ଗୁରୁଦ୍ୱାର ଠାରୁ ଗଙ୍ଗୁଆ ଯାଏ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ଏହାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ନିମନ୍ତେ ମାପଚୁପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଦେଖି ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଖୁସି ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପାଞ୍ଚ ନମ୍ବର ଡ୍ରେନ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବିତ ଯୋଗୁ ଏବେ ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଗତ ବର୍ଷାଋୁତୁରେ ଡ୍ରେନର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ଧଭାଙ୍ଗି ଯିବା ଯୋଗୁ ବାଲିବସ୍ତା ପକାଯାଇ ଅସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ କରାଯାଇଥିଲା । ମୌସୁମୀ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ପଙ୍କଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଡ୍ରେନର ବାଡା ବା ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ନ କରାଯାଏ ତେବେ ପାଞ୍ଚ ମାସ ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିବ । ଡ୍ରେନ, ନର୍ଦ୍ଦମାର କିଛି କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ଉଠିବା ସହ କୁଢକୁଢ ଅଳିଆ ଗଦା ହୋଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପଥ ଅତି ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଏବେ ବି ସମୟ ଅଛି ‘ବେଳ ଥାଉଥାଉ ବନ୍ଧ ବାନ୍ଧିପକାଅ’ ଆପ୍ତବାକ୍ୟ ପରି ତୁରନ୍ତ ପାଞ୍ଚ ନମ୍ବର ଡ୍ରେନ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଗେଇ ନେବା ଦିଗରେ ମହାନଗର ନିଗମର ନୂତନ କମିସନର ଦୃଷ୍ଟିଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।