ରାଜନୈତିକ ଦଳଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର, ୫ ବର୍ଷର ଆୟ ବିବରଣୀ ବାଧ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ନିର୍ବାଚନ ନିୟମାବଳିରେ ବହୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି । ଏଣିକି ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ରରେ ୫ ବର୍ଷର ଆୟ ବିବରଣୀ ଦାଖଲ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ପାନ୍‌ ନମ୍ବରକୁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ସତ୍ୟପାଠରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାକୁ ହେବ । ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଆଜି ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି ।
ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଜାରି କରିଥିବା ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସତ୍ୟପାଠ ପାଇଁ ଥିବା ଫର୍ମ-୨୬ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛନ୍ତି । ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ବେଳେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏହି ସତ୍ୟପାଠରେ ୫ ବର୍ଷର ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣର ବିବରଣୀ ଦେବାକୁ ହେବ । ଯେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କର ପାନ୍‌ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଓ ଆବେଦନ ରସିଦର ନକଲ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏପରିକି ଫର୍ମ-୨୬ର ସବୁ ସ୍ତମ୍ଭକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ । ନଚେତ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ନାକଚ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।
ଶ୍ରୀ କୁମାର ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ପରଠାରୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସାର ଶେଷହେବା ମଧ୍ୟରେ ୩ ଥର ପ୍ରିଣ୍ଟ ଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍‌ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଜରିଆରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ହେବ । ଫଳରେ ଭୋଟରମାନେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଜାଣିପାରିବେ ।
ଏ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଇଭିଏମ୍‌ ମେସିନ୍‌ର ର‌୍ୟାଣ୍ଡମାଇଜେସନ୍‌, ଇଭିଏମ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ୟୁନିଟ୍‌, ବାଲାଟ୍‌ ୟୁନିଟ୍‌, ଭିଭିପ୍ୟାଟ୍‌ ପେୟାରିଂ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ସି-ଭିଜିଲ୍‌ ଆପ୍‌ ଜରିଆରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକମାନେ କିଭଳି ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କିତ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟା ଦୃଶ୍ୟକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆଣିପାରିବେ, ଶ୍ରୀ କୁମାର ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ଭୋଟରଙ୍କ ଅବଗତି ପାଇଁ ଚଳିତ ଥର ଇଭିଏମ୍‌ରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଚିହ୍ନ ସହ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଫଟୋ ରହିବ । ଏହି ଅବସରରେ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସେ ସବୁ ଦଳର ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲେ ।
ବୈଠକରେ ବିଜେଡିର ଅମର ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ରାଜ୍ୟରେ ୪ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଶିଷ୍ଟ ମତଦାନକୁ ନେଇ ଦଳର ଅସନ୍ତୋଷ ସମ୍ପର୍କରେ ସିଇଓଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟରେ ମାଓବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ୫୦% କମିଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ୪ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥିଲା ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସୂଚନା ଥାଉକି, ୨୦୧୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ୨ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ତାଗିଦ ସତ୍ତେ୍ୱ ହୋର୍ଡିଂ, ପୋଷ୍ଟର, ବ୍ୟାନର ହଟି ନ ଥିବା କାରଣରୁ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରତିନିଧି ଶିବାନନ୍ଦ ରାୟ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ ।
ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପିର ସମୀର ମହାନ୍ତି, ଜୟନ୍ତ କୁମାର ରାୟ, ବିଜେଡିର ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ଏନ୍‌ସିପିର ଏସ୍‌ ମକ୍‌ସଦ୍‌ ଅଲ୍ଲୀ, ବହୁଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ଟଙ୍କଧର ବାଗ୍‌, ସିପିଆଇର ଡ. ସୌରୀବନ୍ଧୁ କର, ଡ. ପ୍ରଶାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଓ ସିପିଆଇଏମ୍‌ର ଦୁଷ୍ମନ୍ତ କୁମାର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବିଜେପିର ନୂଆ ଟିମ୍‌ ଘୋଷଣା – ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପ୍ରବକ୍ତା

ଭାରତ ସହ ପୁଣିଥରେ ବନ୍ଧୁତା ଦେଖାଇଲା ମାଳଦ୍ବୀପ, ସାର୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନର ଯୋଜନାକୁ କଲା ବିଫଳ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା ଖାଦ୍ୟ ଦେଇ ଅଧିକାରୀ ନିଲମ୍ବିତ, ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିବା ପରେ ଫେରିପାଇଲେ ଚାକିରୀ

ବିଧାୟକମାନଙ୍କର କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା- ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ୯୦୦ ନମୁନା

ବିଧାନସଭା ଦିନକୁ ସାଢ଼େ ୪ ଘଣ୍ଟା -ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ରହିବନି, ଶୂନ୍ୟକାଳ ଓ ମୁଲତବି ଆଲୋଚନା ହେବ

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ବିଗୁଲ୍‌ – ତିନି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିହାର ଭୋଟ୍‌