PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂପୁର ଜିଲାର ଢିଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ।
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, ଭାଇରସ୍ ତାହାର ଚରିତ୍ର ବଦଳାଇବ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖଣିରେ ଭାସୁଛି ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଗାନ୍ଧି ମାର୍ଗରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳିତ, ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ସ୍କୁଲ୍ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ୍ ନାହିଁ, ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇ ଭୋଟ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଘନ କୁହୁଡ଼ି, ୨୮ରୁ ଶୀତ ଲହରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ଦୁନିଆ ଦେଖିବ ଭାରତର ଶକ୍ତି
  • ||

ଏବେ ଦେଶରେ ଆଉ ରହିବନି ଟିକାର ଅଭାବ, ଭାରତକୁ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି Pfizer ର ୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ୍…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଟିକା ଅଭାବ ଖବର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି । ତେବେ ଅସଲ କଥା ହେଉଛି, ବାସ୍ତବରେ, Pfizer ର ୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଭାରତ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଟିକା ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ‘ଆଂଶିକ କ୍ଷତିପୂରଣ’ ହେବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି । ଫାଇଜର ଟିକା ଭାରତରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଟୀକାକରଣର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କ୍ଷତିପୂରଣ ଅଧୀନରେ ଆସିବ, କିନ୍ତୁ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାର ରିଆକ୍‌ସନ ହେତୁ ମରିଯାଏ କିମ୍ବା ପକ୍ଷାଘାତ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଛାଡ କରାଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଦାୟିତ୍ବ ସ୍ଥିର ହେବ । ଏହାକୁ ନେଇ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି । ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଏହି ମାସରେ ଶେଷ ହେବ ଏବଂ ଫାଇଜର ଟିକା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉକି ଯେ Pfizer BioNtech Covid-19 ଟିକା ହେଉଛି ଏକ mRNA ଟିକା, ଯେଉଁଠାରୁ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି । ସମାନ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ନୋଭେଲ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପୃଷ୍ଠରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି, ଏହା ଏକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । M RNA ଟିକା କୌଣସି ଦୁର୍ବଳ କିମ୍ବା ମୃତ ଜୀବାଣୁ କଣିକା ଧାରଣ କରେ ନାହିଁ । ଅବଶ୍ୟ, ଅନ୍ୟ ଟିକା ପରି ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ, ଦ୍ରୁତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ଫାଇଜର ବିଷୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ସହିତ ଜଡିତ କାରଣ ଏହା ଥଣ୍ଡା ତାପମାତ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଟିକା ଭାରତରେ ଏକ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଆଜି ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଶୀଘ୍ର ଟିକା ଯୋଗାଣ ହେଉଛି ଏବଂ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଟିକା ଥିବାରୁ ଏହି ଟିକା ଭାରତକୁ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉକି ତାଙ୍କର ଆମେରିକା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ଏହି ସବୁ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ।  ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ମେ ୨୪ ରୁ ୨୮ ମେ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା, ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ ସହ ଜଡିତ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ।