PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କର କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ବା ଶର୍ମା ହେବେ ଆସାମର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସୋମବାର ନେବେ ଶପଥ
  • ||
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ: ଜାମଚୁଆଁ ଗାଁରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଟସର୍କିଟରେ ଜଳିଗଲା ଘର , ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୱାଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା, ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀଶ ମୁଖୀଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ଦେଲେସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୱାଲ
  • ||
  • କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡିଶାକୁ ୩୩୩.୮ କୋଟି ଅନୁଦାନ, କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସଟଡାଉନରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ୪ଟି ଦୋକାନ ସିଲ୍, ଦୁଇ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାଛ ଓ ଦଶ କେଜି ମାଂସ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ଆଜ୍‌ତକ୍‌-କାର୍ବି ସର୍ଭେ, ମୋଦିଙ୍କ କାମରେ ୫୪% ଲୋକ ଖୁସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଦେଶରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ କିଛି ମାସ ଥିଲାବେଳେ ଆଜତକ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବଂ କାର୍ବି ଇନସାଇଟସ ମିଳିତ ଭାବେ ଲୋକଙ୍କ ମୁଡ୍‌ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏକ ସର୍ଭେ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ୨୦ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ୨୪୭୮ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଏଇ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୫୪% ଲୋକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ କାମରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ୟୁପିରେ ଏହି ହାର ଆହୁରି ଅଧିକ । ସେଠାରେ ୬୮% ଲୋକ ମୋଦିଙ୍କ କାମକୁ ନେଇ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୨୪% ଲୋକ ମୋଦିଙ୍କ କାମକୁ ମୋଟାମୋଟି ଭଲ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ୨୦% ଲୋକ ମୋଦିଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି ମତ ଦେଇଥିଲାବେଳେ ୟୁପିରେ ଏହି ହାର ୧୫% ରହିଛି ।
ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର କେତେକ ସହର, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ଦ୍ୱୀପର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଦେଶର ୪୯% ଲୋକ ସମର୍ଥନ କରୁଥିଲାବେଳେ ୟୁପିରେ ୫୯% ଲୋକ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ସବୁ ଜାତିର ଲୋକେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ୪୦% ଏବଂ ୟୁପିରେ ୨୭% ଲୋକ ବି ଏହା ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଗତ ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଦେଶରେ ଅସହିଷ୍ଣୁତା ବଢ଼ିଛି ବୋଲି ୪୧% ଲୋକ କହିଥିଲାବେଳେ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏପରି ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହି ସର୍ଭେରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି କି ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖୁଥିବା ୟୁପିରେ ଯଦି ୨୦୧୪ ସ୍ଥିତି ଭଳି ସମାନ ସ୍ଥିତିରେ ନିର୍ବାଚନ ହୁଏ, ତାହାହେଲେ ବିଜେପିର ଲୋକସଭା ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୭୧ରୁ ୫୭କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଯଦି ସପା ଓ ବସପା ମେଣ୍ଟ ସହ କଂଗ୍ରେସ ହାତ ମିଳାଏ, ତାହାହେଲେ ବିଜେପି ଏଠାରେ ମାତ୍ର ୫ଟି ଆସନ ପାଇବ । ଯଦି ସପା, ବସପା ଓ ଆରଏଲଡି ଏକାଠି ଲଢ଼ନ୍ତି, ତାହାହେଲେ ବିଜେପିର ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୧୮ରେ ସୀମିତ ରହିବ ।