PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୫୭ ଖଣ୍ଡ ରଥ କାଠ

ପୁରୀ/ନୟାଗଡ଼/ଦଶପଲ୍ଲା,୪ା୨(ବ୍ୟୁରୋ/ଆପ୍ର): ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ନେଇ ପୁରୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହେଲାଣି । ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଦଫାରେ ୨ଟି ଟ୍ରକ୍‌ରେ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଛି ୫୭ ଖଣ୍ଡ କାଠ । ନୟାଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ ରେଞ୍ଜ ଏହି କାଠ ଯୋଗାଇଛି । ଏଥିରେ ଧଉରା ୧୨ଫୁଟିଆ ୨୨ଟି, ଅସନ ୧୨ଫୁଟିଆ ୨୦ଟି, ଅସନ ୨୦ଫୁଟିଆ ୧୧ଟି, ଧଉରା ୨୦ଫୁଟିଆ ୪ଟି ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଖପୁରିଆସ୍ଥିତ କରତ କଳକୁ ୩୩ଖଣ୍ଡ କାଠ ଯାଇଛି ।
ପ୍ରତି ବର୍ଷ ତିନି ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୮୬୫ ଖଣ୍ଡ କାଠର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଥାଏ । ପୂର୍ବ ବର୍ଷଠାରୁ ୧୯୫ ଖଣ୍ଡ କାଠ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପାଖରେ ଗଛିତ ରହିଥିଲା । ଚଳିତବର୍ଷ ଆଉ ୬୭୦ ଖଣ୍ଡ କାଠର ଅବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ସେଥିରୁ ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡ ରଥଖଳାକୁ ଆସିବ ୩୬୬ କାଠ । କଟକ ଖପୁରିଆସ୍ଥିତ କରତ କଳକୁ ଯିବ ୩୦୪ ଖଣ୍ଡ । ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସମସ୍ତ କାଠ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବରିଷ୍ଠ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରକ ସୁଦର୍ଶନ ମେକାପ କହିଛନ୍ତି ।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ରଥଖଳାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରଥ କାଠ ପହଞ୍ଚିବ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦରକାର ଥିବା ୬୪୦ ଖଣ୍ଡ କାଠରୁ ନୟାଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡରୁ ୪୨୬ ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ବୈାଦ୍ଧ ବନଖଣ୍ଡରୁ ୨୧୪ ଖଣ୍ଡ କାଠ ପଠାଯିବ । ପଠାଯାଇଥିବା କାଠଗୁଡ଼ିକର ଲମ୍ବ ୧୨ ଫୁଟ ଓ ୨୦ ଫୁଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଲେଇ ୩ରୁ୪ଫୁଟ ରହିଛି । ଅବଶିଷ୍ଟ ୩୩୬ ଖଣ୍ଡ କାଠ ନୟାଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡରୁ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ପୂର୍ବରୁ ପଠାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।
ଆଜି ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ନୟାଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡରୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩ଟି ଟ୍ରକରେ ୯୦ଖଣ୍ଡ କାଠ ପଠାଯାଇଥିଲା । ସେଥି ମଧ୍ୟରେ ୫୯ ଖଣ୍ଡ ଧଉରା ଓ ୩୧ ଖଣ୍ଡ ଅସନ କାଠ ରହିଥିଲା । ଦୁଇଟି ଟ୍ରକ୍‌ରେ ଅସନ କାଠ ୩୧ ଓ ଧଉରା କାଠ ୨୬ ଖଣ୍ଡ ପୁରୀକୁ ଆସିଥିଲା । ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ୩୩ ଖଣ୍ଡ ଧଉରା କାଠ ଖପୁରିଆ ସ’ମିଲ୍‌କୁ ପଠାଯାଇଛି । ଦଶପଲ୍ଲା ଜଙ୍ଗଲରୁ ଏହି କାଠ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ବନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।
ଟ୍ରକ୍‌ ୩ଟି ଦଶପଲ୍ଲା ଜଙ୍ଗଲରୁ ବାହାରି ନୟାଗଡ଼ସ୍ଥିତ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ସେଠାରେ ନୟାଗଡ଼ ଡିଏଫ୍‌ଓ ଗୋଦାବରୀଶ ପଣ୍ଡା,ଏସିଏଫ ଅରବିନ୍ଦ ମହାନ୍ତି ଓ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଧି ଅନୁସାରେ ରଥକାଠକୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ । ପରେ ଟ୍ରକ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ପୁରୀ ଓ ଖପୁରିଆ ସ’ମିଲ୍‌ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରଥିଲେ ।