ଭାରତରେ ୫୯ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟାନ୍ ହେବା ପରେ ଚୀନ୍ ମିଡ଼ିଆକୁ ଘାରିଲା ଚିନ୍ତା, କମ୍ପାନିଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଲା ଏଭଳି ଚେତାବନୀ…

ଚୀନ୍‌ ୩୦।୬ :  ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ସହ ଚାଲିଥିବା ସାମରିକ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ସାମ୍ନାରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରି ରହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ନିୟମକୁ କଡାକଡି କରିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସରକାର ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟିକଟକ୍ ସମେତ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଭାରତର କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଚୀନ୍‌କୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ନେଇ ଚୀନ୍‌ ଗଣମାଧ୍ୟମର ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଭାରତରେ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବା ପରେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖପତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସର ସମ୍ପାଦକ ହୁ ସିଜିନ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ଲୋକମାନେ ଭାରତୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ବି ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବେ ନାହିଁ। ଏହା ପରେ ସେ ‘ଭାରତୀୟ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଯେ ଜାତୀୟତା ଅପେକ୍ଷା ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖପତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସରେ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତରେ ଜାତୀୟତାର ବୃଦ୍ଧି ବ୍ୟବସାୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି। ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଲେଖିଛି କି, “ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଭାରତରେ ବଢୁଥିବା ଜାତୀୟତାର ଉତ୍ତାପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀର ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା କାରଣରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟରେ ୩୦% ରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ।

ଯଦି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଛି, ତେବେ ଏହା ଚୀନ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଚୀନ୍ ସହିତ ଭାରତ ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଚୀନ୍ ଠାରୁ ଅଧିକ ଆମଦାନୀ କରେ ଏବଂ ରପ୍ତାନି କମ୍ ଅଟେ। ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସହିତ ତାଙ୍କର ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍ ସହିତ ଏହାର ସମ୍ପର୍କ ଶେଷ ହୁଏ ତେବେ ଆମେରିକା ଉପକୃତ ହେବ। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ହେବାର ଏହି କାରଣ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବଢୁଥିବା ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଭାରତରେ ଏହାର ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଚାଇନାର ନିବେଶକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଜାତୀୟତା ବୃଦ୍ଧିରେ ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ପରିବାରରେ ବିବାଦ, ଶେଷରେ ହତ୍ୟା

ବ୍ରାଜିଲ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେୟର ବୋଲସୋନାରୋ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନସିଂହାସନରୁ ପଥର ଗାୟବ! ଦେଢ଼ଟି ପଦ୍ମ ପାଖୁଡ଼ା ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ବିଶ୍ୱାସୀ ନୁହଁ ଡ୍ରାଗନ୍‌- ତୟାର ରହିଛନ୍ତି ଭରତୀୟ ଜବାନ୍‌: ବାୟୁସେନା ପକ୍ଷରୁ ଲଢୁଆ ବିମାନର ରାତ୍ରୀ କାଳିନ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାରି

ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଲଞ୍ଚ୍ ହେବ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଭେଇକିଲ୍ Mahindra Atom, ଜାଣନ୍ତୁ ଦାମ୍ ଓ ଫିଚର୍ସ

ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଦୃଶ୍ୟ: ଯନ୍ତାରେ ଭୋକିଲା ଶିଶୁକୁ ସାପ ଓ ୭୦୦ ଜୀବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରଖିଥିଲେ ମାଆ ଓ ସାବତବାପ- ପୁଲିସ କଲା ଉଦ୍ଧାର