PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଭାରତରେ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଲଞ୍ଚ୍ ହୋଇପାରେ 5G ସେବା, ଜାଣନ୍ତୁ ୪ଜିଠୁ ହେବ କେତେ ଫାଷ୍ଟ

zeenews.india.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦/୮: ଭାରତରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ୫ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । ଏହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ହିଁ ଆସିଯାଇଥାନ୍ତା କିନ୍ତୁ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଏଥିପାଇଁ ବର୍ଷେ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । ପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ୨ଜି ଓ ୩ଜି ସେବା ଚାଲୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ୪ଜିର ଆଗମନ ପରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡରେ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଶସ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ମଧ୍ୟ ସେବେଠୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଦିନ ଥିଲା କେବଳ ୨ଜି ହିଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ୪ଜି ସ୍ପିଡ୍ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଲାଗୁଛି । ସମସ୍ତେ ୫ଜିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି । ତେବେ ୪ଜି ଓ ୫ଜି ମଧ୍ୟରେ ଫରକ କଣ ? ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏନେଇ ଜଣାଇବୁ….

କ’ଣ 5G  ?
୫ଜିକୁ ଏକ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ରୂପେ ଦେଖାଯାଇହେବ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁଛି 4G LTE ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡରୁ କିଛି ଆଗୁଆ ଆମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ । ଯେମିତି କି ୩ଜି ସ୍ଥାନରେ ୪ଜି ନିଜ ସ୍ଥାନ ତିଆରି କରିଥିଲା ଠିକ୍ ସେମିତି ହିଁ ଏହା ପଞ୍ଚମ ପିଢୀ ଭାବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ ।

ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ୪ଜି ଅଫର୍ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଏମବିପିଏସ ଡାଉନଲୋଡ୍ ସ୍ପିଡ୍ ଦେଇଥାଏ ଯାହାକି ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୩ଜି ନେଟୱର୍କ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ ୫ ଗୁଣା ଅଧିକ ତୀବ୍ର । ଅର୍ଥାତ୍ ୟୁଜର୍ସ ୩ଜି ନେଟୱର୍କ ତୁଳନାରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ମାତ୍ର କିଛି ମିନିଟରେ ଗିଗାବାଇଟ୍ ଡାଟା ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବ ।

ଡାଟା ଅପଲୋଡ୍ କରିବା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ହେବ । ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ୪ଜି ଅପଲୋଡ୍ ଗତି ପ୍ରାୟ ୮ ଏମବିପିଏସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ପିଡ୍ ୫୦ ଏମବିପିଏସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ଯଦିଓ ୩ଜି ପ୍ରାୟ ୦.୫ ଏମବିପିଏସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ରହିଯାଏ । ଆପଣ ୫ଜିରେ କେବଳ ୩.୬ ସେକେଣ୍ଡରେ, ୪ଜିରେ ୬ ମିନିଟ୍ ବନାମ ୩ଜିରେ ୨୬ ଘଣ୍ଟାରେ ୨ ଘଣ୍ଟାର ଫିଲ୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ୫ଜି ବର୍ତ୍ତମାନ ୪ଜି ଟେକନିକ୍ ତୁଳନାରେ ୧୦୦ ଗୁଣା ସ୍ପିଡ୍ ହେବ ।