PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ସମ୍ବଲପୁର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା,ହତ୍ୟାକାରୀ ରମେଶ କୁମ୍ଭାରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡା,
  • ||
  • ବୁର୍ଲା ଭିସୁଟ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ , ଓସ୍କାର ମେଡିକେୟାର କମ୍ପାନୀକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କଲା ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନଗମ , ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜବାବ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋର ଗିରଫ , ୫ଟି ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି ଜବତ କରାଯାଇଛି, ବାଣପୁର ଦକ୍ଷ ପ୍ରଜାପତି ମନ୍ଦିରରୁ ୨୭ଟି ମୂର୍ତ୍ତି ରୋରୀ ହୋଇଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ହତ୍ୟାକାରୀ ରମେଶ କୁମ୍ଭାରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ୧୦ କି.ମି ବୁହା ହୋଇ ମେଡିକାଲ ଆସିଲେ ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଉଚେତପାରୁ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ରୋଗୀ
  • ||
  • କଟକ : ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୋର୍ଡରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଗଲା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର
  • ||
  • ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା – ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନ ବିଶ୍ୱାଳର TI ପରେଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ , CBI ପକ୍ଷରୁ ସିବିଆଇର ସ୍ପେଶାଲ ସିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ : କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ହେବ ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କର ଜାଗର ଯାତ୍ରା, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ , ଆଠଗଡ଼ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଜାମ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି କଲେଜର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଆତିଥ୍ୟତା ବିଭାଗରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେଲେ ଆତ୍ମାହୁତି ଦେବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ନାଲକୋନଗର ଥାନା ଗୋପିନାଥପୁର ଗାଁ ପାଖ ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ୧୯ ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉଳ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭାଲୁପାଲିରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ମହିଳା ମୃତ୍ୟୁ, ମିଳିନି ପରିଚୟ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ୍ବଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ମିଳିଲା ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ଗତ ୧୯ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||

‘ସୋଆ’ରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା ‘୫ମ ଲିଗାଲ୍‌ ସ୍ପେକ୍‌ଟ୍ରା’: ଆଇନ୍‌ ଜୀବନର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହେଉ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୦ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଆମେ ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶର ବାସିନ୍ଦା । ତେଣୁ ଆମର ଆଇନ୍‌ କାନୁନ୍‌ ବିଷୟରେ ଧାରଣା ରହିବା ଦରକାର । ଆଇନ୍‌ ନଜାଣିଲେ, ଆମେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବା । ତେଣୁ ଆମକୁ ଆଇନ୍‌ ଜାଣିବା ସହ ଏହାକୁ ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜରୁରୀ । ଏପରିକି ଆଇନ୍‌ ଆମ ଜୀବନର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜେ ପି ଦାସ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମାଜ ଆଇନ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଅନେକ କିଛି ଆଶା ରଖିଛି । ସେସବୁ ପୂରଣ କରିବା ଆମର ଦାୟିତ୍ୱ ।
୫ମ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲ’ ସ୍କୁଲ ମିଟ୍‌ ‘ଲିଗାଲ୍‌ ସ୍ପେକ୍‌ଟ୍ରା’ରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଦାସ ଆହୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଇନ୍‌ ଶିକ୍ଷା ଆଉ ଆଇନ୍‌କୁ ଜୀବିକା କରିବା ଅଲଗା ଅଲଗା କଥା । ଆଇନଜୀବୀ ଭାବେ କାମ କରିବା ବେଳେ ଆମର ଅଭିଜ୍ଞତା ବଢ଼ିବା ପରେ ନିଜ ଜ୍ଞାନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବି ଆସିଥାଏ । ପାଠ ପଢ଼ିବା ବେଳେ ଆଇପିସି ଆମେ ପଢ଼ିଥାଉ । ହେଲେ ଏହାକୁ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଆଗରେ କିଭଳି ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଯିବ ତାହା ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱ ରଖେ ।
ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ହାଇକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଡି ପି ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଇନ୍‌କୁ ସମାଜର ନିମ୍ନସ୍ତରର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରିଲେ ଯାଇ ଆମେ ଭଲ ଓକିଲ ବା ଆଇନଜୀବୀ ହୋଇପାରିବା । ଭଲ ଆଇନ୍‌ଜୀବୀ ହେବାକୁ ଆମକୁ ଆଇନ୍‌ ଜ୍ଞାନ, ଦକ୍ଷତା ସହ ସକାରାତ୍ମକ ହେବା ଦରକାର । ମାନବିକତାର ସୁରକ୍ଷା ହେଉଛି ଆଇନ୍‌ । ସବୁବେଳେ ଆମକୁ ଆମର କ୍ଲାଏଣ୍ଟ (ମହକିଲ୍‌)ର ସୁରକ୍ଷା ଓ ଲାଭକଥା ଚିନ୍ତା କରିବା ଦରକାର । କିନ୍ତୁ ଏ ସବୁ ପାଇଁ ଆମକୁ କେବେ ବି ଲକ୍ଷ୍ମଣରେଖା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ ।
ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ହାଇକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ଏସ୍‌ ସି ପରିଜା କହିଲେ, ଆଇନ୍‌ ଜାଣିବା ସହ କୋର୍ଟରେ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ କେଉଁଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କେମିତି ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଏ । ଏହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଦରକାର । କର୍ପୋରେଟ୍‌ ସଂସ୍ଥାରେ କ୍ୟାରିଆର କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଧିକ ଦରମା ପାଇପାରନ୍ତି । ଏଥିରେ କିନ୍ତୁ ସନ୍ତୋଷ ମିଳିବନି । ତେବେ ଆଇନ୍‌ ପ୍ରାକ୍ଟିସ କରିବାରେ ଏହି ସନ୍ତୋଷ ମିଳିଥାଏ ।
ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଡିିମ୍‌ଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି (ସୋଆ)ର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ପି କେ ନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଯେକୌଣସି ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି? ଏଥିପାଇଁ ନିଷ୍ଠା ଓ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିବା ଦରକାର । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ କୁଳପତି କହିଲେ, ସୋଆରେ ଆଜି ଟେକ୍ନିକାଲ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଆଉ ଏଗ୍ରିକଲଚର ଆଉ ଆଇନ୍‌ ସବୁ ବିଭାଗର ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି ।
ସୋଆ ଲ’ କଲେଜର ଡିନ୍‌ ପ୍ରଫେସର ପ୍ରବୀର ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ପ୍ରଫେସର ଜୟଦୀପ ପତି ଲ’ କଲେଜ ଓ ଲିଗାଲ୍‌ ସ୍ପେକ୍‌ଟ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଏ ବର୍ଷ ଲିଗାଲ ସ୍ପେକ୍‌ଟ୍ରାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୧୨ ଜଣ ପ୍ରତିନିଧି ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ଲ’ ବ୍ୟତୀତ ବାହାର ରାଜ୍ୟର ଲ’ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଲିଗାଲ ସ୍ପେକ୍‌ଟ୍ରାରେ ମୁଟ୍‌କୋର୍ଟ, ଟ୍ରାଏଲ ଆଡ୍‌ଭୋକେସି, ଲିଗାଲ ଡ୍ରାଫ୍ଟିଂ, ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟାରୀ ଡିବେଟ, କ୍ୱିଜ୍‌, ସଂଗୀତ, ନାଚ ଓ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେବ ।