PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

୫୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳର କବରସ୍ଥଳୀ ଆବିଷ୍କୃତ

ରାଜକୋଟ,୧୨ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଗୁଜରାଟର କଚ୍ଛ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତଗର୍ତ ଢୋଲାବିରା ଠାରୁ ୩୬୦ କିମି ଦୂରରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ସା୍ଥନରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳର ଏକ ବିରାଟ କବରସଳ୍ଥୀ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି । ଏହା ହରପ୍ପା ସଭ୍ୟତା ସମୟର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ପତ୍ରତ୍ନତ୍ତବ୍ୱତି୍‌ମାନେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ଲଖପତ ତାଲୁକ୍‌ ଅନ୍ତଗର୍ତ ଖଟିଆ ଗ୍ରାମ ନକିଟରେ ଖୋଳାଖୋଳି କଲା ପରେ ଏହି କବରସଳ୍ଥୀର ସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି ।
କଚ୍ଛ ବଶିବ୍ୱଦ୍ୟିାଳୟ ଏବଂ କେରଳ ବଶିବ୍ୱଦ୍ୟିାଳୟର ପତ୍ରତ୍ନତ୍ତବ୍ୱତି୍‌ମାନେ ଏହି ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ଏକ ଆୟତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଏହି କବର ସ୍ଥଳୀରେ ମୋଟ ୨୫୦ଟି କବର ରହିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୬ଟି କବର ଖୋଳା ଯାଇ ସେଥିରୁ ମନୁଷ୍ୟ କଙ୍କାଳ ବାହାର କରାଯାଇଛି । ଆୟତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ କବର ସ୍ଥଳୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ବି ଖୁବ୍‌ ବିରଳ ଘଟଣା । କାରଣ ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ବୃର୍ତ୍ତାକାର କିମ୍ବା ଅର୍ଦ୍ଧ-ବୃତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ମିତ କବରସ୍ଥଳୀ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଆୟତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ କବରସ୍ଥଳୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର କାରଣ କ’ଣ ତାହାର ଏବେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି । ଏଠାରୁ ଗୋଟିଏ ୬ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ମାନବ କଙ୍କାଳ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଏହା ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଏଠାରେ ମିଳିଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କବରର ଲମ୍ବା ୬.୯ ମିଟର ହୋଇଥିଲାବେଳେ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ କବରର ଲମ୍ବା ୧.୨ ମିଟର । ମୃତଦେହଗୁଡିକର ମୁଣ୍ଡ ପୂର୍ବ ଦିଗ ଆଡକୁ ରଖାଯାଇଥିଲାବେଳେ ପାଦ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗ ପଟକୁ ରଖାଯାଇଛି । ଏଠାରେ ଉଭୟ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବି କବର ଦିଆଯାଇଛି । ମନୁଷ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ କିଛି ପଶୁଙ୍କର ଦେହାବଶେଷ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ମଣିଷ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା କିଛି ସାମଗ୍ରୀର ଅଂଶ ବି ଏଠାରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଏସବୁ ପ୍ରମାଣରୁ ୫,୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାନବ ସଭ୍ୟତା ତିଷ୍ଠି ଥିବାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଏଠାରୁ ମିଳିଥିବା କଙ୍କାଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକ ଉପରେ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା ପରେ ଏସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍‌ମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର