PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ, ଘୁଞ୍ଚିଲା +୨ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେବାପରେ ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୯ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • ସରେଣ୍ଡର୍ କଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ, ୩୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ରୋଡ୍‌ ରେଜ୍‌ ମାମଲାରେ ହୋଇଛି ବର୍ଷେ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବିଏମ୍ସି ମେୟର ସୁଲୋଚନା ଦାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ଜଗନ୍ନାଥ ନଗରରେ ବୋମା ମାଡ଼
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୨୭ ମାସ ପରେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଆଜମ ଖାନ, ସ୍ଵାଗତ କଲେ ଶିବପାଳ ଯାଦବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସିବିଆଇ ପଞ୍ଝାରେ ପୁଣି ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ : ରେଲୱେ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ, ୧୭ଟି ଠିକଣାରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||

୫୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳର କବରସ୍ଥଳୀ ଆବିଷ୍କୃତ

ରାଜକୋଟ,୧୨ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଗୁଜରାଟର କଚ୍ଛ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତଗର୍ତ ଢୋଲାବିରା ଠାରୁ ୩୬୦ କିମି ଦୂରରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ସା୍ଥନରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳର ଏକ ବିରାଟ କବରସଳ୍ଥୀ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି । ଏହା ହରପ୍ପା ସଭ୍ୟତା ସମୟର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ପତ୍ରତ୍ନତ୍ତବ୍ୱତି୍‌ମାନେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ଲଖପତ ତାଲୁକ୍‌ ଅନ୍ତଗର୍ତ ଖଟିଆ ଗ୍ରାମ ନକିଟରେ ଖୋଳାଖୋଳି କଲା ପରେ ଏହି କବରସଳ୍ଥୀର ସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି ।
କଚ୍ଛ ବଶିବ୍ୱଦ୍ୟିାଳୟ ଏବଂ କେରଳ ବଶିବ୍ୱଦ୍ୟିାଳୟର ପତ୍ରତ୍ନତ୍ତବ୍ୱତି୍‌ମାନେ ଏହି ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ଏକ ଆୟତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଏହି କବର ସ୍ଥଳୀରେ ମୋଟ ୨୫୦ଟି କବର ରହିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୬ଟି କବର ଖୋଳା ଯାଇ ସେଥିରୁ ମନୁଷ୍ୟ କଙ୍କାଳ ବାହାର କରାଯାଇଛି । ଆୟତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ କବର ସ୍ଥଳୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ବି ଖୁବ୍‌ ବିରଳ ଘଟଣା । କାରଣ ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ବୃର୍ତ୍ତାକାର କିମ୍ବା ଅର୍ଦ୍ଧ-ବୃତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ମିତ କବରସ୍ଥଳୀ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଆୟତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ କବରସ୍ଥଳୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର କାରଣ କ’ଣ ତାହାର ଏବେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି । ଏଠାରୁ ଗୋଟିଏ ୬ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ମାନବ କଙ୍କାଳ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଏହା ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଏଠାରେ ମିଳିଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କବରର ଲମ୍ବା ୬.୯ ମିଟର ହୋଇଥିଲାବେଳେ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ କବରର ଲମ୍ବା ୧.୨ ମିଟର । ମୃତଦେହଗୁଡିକର ମୁଣ୍ଡ ପୂର୍ବ ଦିଗ ଆଡକୁ ରଖାଯାଇଥିଲାବେଳେ ପାଦ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗ ପଟକୁ ରଖାଯାଇଛି । ଏଠାରେ ଉଭୟ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବି କବର ଦିଆଯାଇଛି । ମନୁଷ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ କିଛି ପଶୁଙ୍କର ଦେହାବଶେଷ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ମଣିଷ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା କିଛି ସାମଗ୍ରୀର ଅଂଶ ବି ଏଠାରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଏସବୁ ପ୍ରମାଣରୁ ୫,୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାନବ ସଭ୍ୟତା ତିଷ୍ଠି ଥିବାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଏଠାରୁ ମିଳିଥିବା କଙ୍କାଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକ ଉପରେ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା ପରେ ଏସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍‌ମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର