PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

୫୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳର କବରସ୍ଥଳୀ ଆବିଷ୍କୃତ

ରାଜକୋଟ,୧୨ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଗୁଜରାଟର କଚ୍ଛ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତଗର୍ତ ଢୋଲାବିରା ଠାରୁ ୩୬୦ କିମି ଦୂରରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ସା୍ଥନରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳର ଏକ ବିରାଟ କବରସଳ୍ଥୀ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି । ଏହା ହରପ୍ପା ସଭ୍ୟତା ସମୟର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ପତ୍ରତ୍ନତ୍ତବ୍ୱତି୍‌ମାନେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ଲଖପତ ତାଲୁକ୍‌ ଅନ୍ତଗର୍ତ ଖଟିଆ ଗ୍ରାମ ନକିଟରେ ଖୋଳାଖୋଳି କଲା ପରେ ଏହି କବରସଳ୍ଥୀର ସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି ।
କଚ୍ଛ ବଶିବ୍ୱଦ୍ୟିାଳୟ ଏବଂ କେରଳ ବଶିବ୍ୱଦ୍ୟିାଳୟର ପତ୍ରତ୍ନତ୍ତବ୍ୱତି୍‌ମାନେ ଏହି ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ଏକ ଆୟତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ଏହି କବର ସ୍ଥଳୀରେ ମୋଟ ୨୫୦ଟି କବର ରହିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୬ଟି କବର ଖୋଳା ଯାଇ ସେଥିରୁ ମନୁଷ୍ୟ କଙ୍କାଳ ବାହାର କରାଯାଇଛି । ଆୟତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ କବର ସ୍ଥଳୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ବି ଖୁବ୍‌ ବିରଳ ଘଟଣା । କାରଣ ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ବୃର୍ତ୍ତାକାର କିମ୍ବା ଅର୍ଦ୍ଧ-ବୃତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ମିତ କବରସ୍ଥଳୀ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଆୟତ୍ତାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ କବରସ୍ଥଳୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାର କାରଣ କ’ଣ ତାହାର ଏବେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି । ଏଠାରୁ ଗୋଟିଏ ୬ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ମାନବ କଙ୍କାଳ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଏହା ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଏଠାରେ ମିଳିଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କବରର ଲମ୍ବା ୬.୯ ମିଟର ହୋଇଥିଲାବେଳେ ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ କବରର ଲମ୍ବା ୧.୨ ମିଟର । ମୃତଦେହଗୁଡିକର ମୁଣ୍ଡ ପୂର୍ବ ଦିଗ ଆଡକୁ ରଖାଯାଇଥିଲାବେଳେ ପାଦ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗ ପଟକୁ ରଖାଯାଇଛି । ଏଠାରେ ଉଭୟ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବି କବର ଦିଆଯାଇଛି । ମନୁଷ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ କିଛି ପଶୁଙ୍କର ଦେହାବଶେଷ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ମଣିଷ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା କିଛି ସାମଗ୍ରୀର ଅଂଶ ବି ଏଠାରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ଏସବୁ ପ୍ରମାଣରୁ ୫,୦୦୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାନବ ସଭ୍ୟତା ତିଷ୍ଠି ଥିବାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି । ଏଠାରୁ ମିଳିଥିବା କଙ୍କାଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକ ଉପରେ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା ପରେ ଏସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍‌ମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର