PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ଇନ୍ଦୋରରେ ଆତଙ୍କ, ଅଜଣା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବା ଯୋଗୁ ୬୪ ମୃତ

virus

source:www.ecohealthalliance.org

ଇନ୍ଦୋର,୨୮ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର ସହର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଜିଲାରେ ଗତ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅଜଣା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବା ଯୋଗୁ ୬୪ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ରୋଗୀମାନେ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ସେମାନଙ୍କ ଦେହର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପୂରା ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । ଏହି ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷଣ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ସମାନ । ୬୪ ଜଣ ଯାକ ମୃତ ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଭାଇରସ ଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ତାହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରୁନାହିଁ ।
ଭୋପାଳ ସ୍ଥିତ ଭାଇରୋଲୋଜି ଲାବ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଇନ୍ଦୋରରେ ଏବେ ୩୯ ଜଣଙ୍କ ଦେହରେ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଥିବାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । ସେହିପରି ଡେଙ୍ଗୁରେ ୩୫୦ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ୬୪ ଜଣ ମୃତକଙ୍କ ଦେହରେ ଥିବା ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ସଠିକ୍‌ ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରୁନାହିଁ ।
ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ଭାଇରସ ନିୟମିତ ଭାବେ ନିଜର ଜିନ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି । ୨୦୧୫ରେ ଏହାକୁ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ସ୍ପାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ନାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କାରଣ ସେଠାରେ ଏଚ୍‌୧ଏନ୍‌୧ ଯୋଗୁ ପ୍ରଥମେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁର ଭାଇରସ ମାତ୍ର ଦୁଇ ବର୍ଷ ଭିତରେ ନିଜର ଜିନ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏକ ନୂଆ ରୂପ ନେଇଥିଲା ଯାହାକୁ ମିଚିଗାନ୍‌ ଏଚ୍‌୧ଏନ୍‌୧ ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ବୋଲି କୁହାଗଲା । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ଭାଇରସର ଜିନ୍‌ରେ ଆସୁଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ ମେଡିସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ । ହେଲେ ଏବେ ଏହି ନୂଆ ଭାଇରସକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇନଥିବାରୁ ତା’ ପାଇଁ ମେଡିସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରୁନାହିଁ । ତେଣୁ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ତାହା କାମ କରୁନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର