PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଲାଇନରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନେଇ ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: କପଡ଼ା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟରେ ଅଟୋ ସହ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସାମନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୭୫୭ ଜଣ ପଜିଟିଭ, ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର : ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ସ୍କୁଟି, ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରେଙ୍ଗାଲି : ହାଇୱାରେ ପିଟିହେଲା କାର୍‌ : ମା’ ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ବସିବ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତା ୪ରୁ ୫ଦିନ ପାଗ ଶୁଖିଲା, ବଢ଼ିବ ତାତି, ଆଜି କାଁ ଭାଁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୁନ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ତିନିପର୍ବ
  • ||

ଇନ୍ଦୋରରେ ଆତଙ୍କ, ଅଜଣା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବା ଯୋଗୁ ୬୪ ମୃତ

virus

source:www.ecohealthalliance.org

ଇନ୍ଦୋର,୨୮ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର ସହର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଜିଲାରେ ଗତ ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅଜଣା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବା ଯୋଗୁ ୬୪ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ରୋଗୀମାନେ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ସେମାନଙ୍କ ଦେହର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପୂରା ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । ଏହି ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷଣ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ସମାନ । ୬୪ ଜଣ ଯାକ ମୃତ ରୋଗୀଙ୍କ ଦେହରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଭାଇରସ ଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ତାହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରୁନାହିଁ ।
ଭୋପାଳ ସ୍ଥିତ ଭାଇରୋଲୋଜି ଲାବ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଇନ୍ଦୋରରେ ଏବେ ୩୯ ଜଣଙ୍କ ଦେହରେ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଥିବାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । ସେହିପରି ଡେଙ୍ଗୁରେ ୩୫୦ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ୬୪ ଜଣ ମୃତକଙ୍କ ଦେହରେ ଥିବା ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ସଠିକ୍‌ ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରୁନାହିଁ ।
ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ଭାଇରସ ନିୟମିତ ଭାବେ ନିଜର ଜିନ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି । ୨୦୧୫ରେ ଏହାକୁ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ସ୍ପାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ନାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କାରଣ ସେଠାରେ ଏଚ୍‌୧ଏନ୍‌୧ ଯୋଗୁ ପ୍ରଥମେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁର ଭାଇରସ ମାତ୍ର ଦୁଇ ବର୍ଷ ଭିତରେ ନିଜର ଜିନ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏକ ନୂଆ ରୂପ ନେଇଥିଲା ଯାହାକୁ ମିଚିଗାନ୍‌ ଏଚ୍‌୧ଏନ୍‌୧ ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ବୋଲି କୁହାଗଲା । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ଭାଇରସର ଜିନ୍‌ରେ ଆସୁଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ ମେଡିସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ । ହେଲେ ଏବେ ଏହି ନୂଆ ଭାଇରସକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇନଥିବାରୁ ତା’ ପାଇଁ ମେଡିସିନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରୁନାହିଁ । ତେଣୁ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ତାହା କାମ କରୁନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର