PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ଭାରତ ପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଇରାନର ଚେତାବନୀ: ବହୁତ ହେଲା ଆତଙ୍କବାଦ, ରୋକା ନ ଗଲେ ଫଳ ଭୋଗିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆତଙ୍କବାଦୀର ଜନ୍ମଭୂମି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏବେ ଭାରତ ପରେ ଇରାନରୁ  ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ମିଳିଛି। ଇରାନ ନିଜର ଏଲିଟ୍ କମାଣ୍ଡୋ ଫୋର୍ସେଜ୍ ରିଭ୍ୟୁଲୁସନାରି ଗାର୍ଡ ଉପରେ ଗତ ବୁଧବାର  ହୋଇଥିବା  ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସିଧାସଳଖ ଭାବରେ ଦାୟୀ କରିଛି। ଏହା ସହ ଇରାନ କହିଛି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏଥିପାଇଁ ବଡ ଧରଣର ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ହେବ। ଗତ ବୁଧବାର ଇରାନର ଇସ୍ତେଫହାନ ସହରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ରିଭ୍ୟୁଲସନାରୀ ଗାର୍ଡସର ୨୭ ଯବାନଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା। ସେଭଳି ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ସିଆରପିଏଫର ୪୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ ପାକିସ୍ତାନରେ ବସିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଦେଶର ମୋଟ ୬୭ ଜଣ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି।
ରିଭ୍ୟୁଲୁସନାରୀ ଗାର୍ଡସ  ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି ’ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ ନକରେ ତେବେ  ଆତଙ୍କବାଦୀ  ସଂଗଠନକୁ କଡା ଜବାବ୍ ଦିଆଯିବ  ଓ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତାଙ୍କର ସମର୍ଥନ କରିବାର ଫଳାଫଳ ଭୋଗିବାକୁ ହେବ।  

ଏନେଇ ଇରାନର ଉପ-ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୈୟେଦ ଅବାସ ଅରଗାଚି ତେହରାନରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ନାଁ ନନେଇ କହିଛନ୍ତି ଏବେ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ନିଜର ୩ ଦିନିଆ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାରେ ଯିବା ବେଳେ ଇରାନର ରାଜଧାନୀ ତେହରାନରେ ରହିଥିଲେ। ଇରାନ ଉପ ବୈଦେଶୀକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୈୟେଦ ଅବାସ ଅରଗାଚି ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦୁଇ ଦେଶର ଖୁବ୍ କ୍ଷତି ହୋଇଚି।  ଆଜି ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜଙ୍କ ସହ ବୈଠକରେ ଆମେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ମିଳିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଚୁ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଇରାନର ରିଭ୍ୟୁଲୁସନାରୀ ଗାର୍ଡ ନିଜର ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥବା ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଦେବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା। ରିଭ୍ୟୁଲୁସନାରୀ ଗାର୍ଡସ କମାଣ୍ଡର ମେଜର ଜେନେରାଲ ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍ଲୀ ଜାଫରି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନର ନା ନେଇ କହିଥିଲେ ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ସରକାର ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଅଲ-ଅଦଲ ଓ ଇସ୍ଲାମ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇସାରିଥିବା ଜେହାଦୀ ତତ୍ତ୍ବ କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିର ସମର୍ଥନ ମିଳୁଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର