PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ – ଯଶବନ୍ତ ଜେଠୱା ହେଲେ ନୂଆ ଭିଜିଲାନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ , ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା ପରିବହନ କମିଶନର
  • ||
  • ସରିଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଥିଲା ବୈଠକ , ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ୧୪ ନେତା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓମ୍‌ଫେଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଭିଡ ସହାୟତା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ
  • ||
  • କଟକ: ନକଲି ମେଡ଼ିସିନ ଜବତ ଘଟଣା, କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେଲା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଜେନା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦା ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଟାଙ୍ଗୀ ଟୋଲ ଗେଟ୍ ନିକଟରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ, ଚାଲାଣ କାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଜୟପୁର ୩୨୬ ନମ୍ୱର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଙ୍ଗାମ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିପିଡ଼ିଲା କାର,୫ ଆହତ,୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ, ୨ଟି ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଫଳ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାରିପଦାରେ ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୬୫୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ବି ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଛେରା ପହଁରା କରିବେ ନାହିଁ ଗଜପତି ମହାରାଜ, ନୀତି ସମ୍ପାଦନ କରିବେ ମୁଦିରସ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦାରେ ଅପୂର୍ବ ଗଜାନନ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ନିୟମିତ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||

ଭାରତ ପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଇରାନର ଚେତାବନୀ: ବହୁତ ହେଲା ଆତଙ୍କବାଦ, ରୋକା ନ ଗଲେ ଫଳ ଭୋଗିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆତଙ୍କବାଦୀର ଜନ୍ମଭୂମି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏବେ ଭାରତ ପରେ ଇରାନରୁ  ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ମିଳିଛି। ଇରାନ ନିଜର ଏଲିଟ୍ କମାଣ୍ଡୋ ଫୋର୍ସେଜ୍ ରିଭ୍ୟୁଲୁସନାରି ଗାର୍ଡ ଉପରେ ଗତ ବୁଧବାର  ହୋଇଥିବା  ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସିଧାସଳଖ ଭାବରେ ଦାୟୀ କରିଛି। ଏହା ସହ ଇରାନ କହିଛି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏଥିପାଇଁ ବଡ ଧରଣର ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ହେବ। ଗତ ବୁଧବାର ଇରାନର ଇସ୍ତେଫହାନ ସହରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ରିଭ୍ୟୁଲସନାରୀ ଗାର୍ଡସର ୨୭ ଯବାନଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା। ସେଭଳି ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ସିଆରପିଏଫର ୪୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ ପାକିସ୍ତାନରେ ବସିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଦେଶର ମୋଟ ୬୭ ଜଣ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି।
ରିଭ୍ୟୁଲୁସନାରୀ ଗାର୍ଡସ  ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି ’ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ ନକରେ ତେବେ  ଆତଙ୍କବାଦୀ  ସଂଗଠନକୁ କଡା ଜବାବ୍ ଦିଆଯିବ  ଓ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତାଙ୍କର ସମର୍ଥନ କରିବାର ଫଳାଫଳ ଭୋଗିବାକୁ ହେବ।  

ଏନେଇ ଇରାନର ଉପ-ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୈୟେଦ ଅବାସ ଅରଗାଚି ତେହରାନରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ନାଁ ନନେଇ କହିଛନ୍ତି ଏବେ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ନିଜର ୩ ଦିନିଆ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାରେ ଯିବା ବେଳେ ଇରାନର ରାଜଧାନୀ ତେହରାନରେ ରହିଥିଲେ। ଇରାନ ଉପ ବୈଦେଶୀକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୈୟେଦ ଅବାସ ଅରଗାଚି ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦୁଇ ଦେଶର ଖୁବ୍ କ୍ଷତି ହୋଇଚି।  ଆଜି ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜଙ୍କ ସହ ବୈଠକରେ ଆମେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ମିଳିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଚୁ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଇରାନର ରିଭ୍ୟୁଲୁସନାରୀ ଗାର୍ଡ ନିଜର ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥବା ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଦେବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା। ରିଭ୍ୟୁଲୁସନାରୀ ଗାର୍ଡସ କମାଣ୍ଡର ମେଜର ଜେନେରାଲ ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍ଲୀ ଜାଫରି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନର ନା ନେଇ କହିଥିଲେ ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ସରକାର ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଅଲ-ଅଦଲ ଓ ଇସ୍ଲାମ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇସାରିଥିବା ଜେହାଦୀ ତତ୍ତ୍ବ କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିର ସମର୍ଥନ ମିଳୁଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର