PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ୍‌ ଦିବସ ଲାଗି ଆସନ୍ତା କାଲି ସ୍କୁଲ କଲେଜ୍ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ – ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ହେବନି ଜାଗର ଯାତ୍ରା, କେବଳ ପୂଜକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ ନୀତିକାନ୍ତି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଅନୁଗୁଳର ଡିଡବ୍ଲୁଓ ଚାରୁଲତା ମଲ୍ଲିକ , ୪୯ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ୍‌ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୨୬ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି , କୋଭିଡ୍‌ ପରେ ମୋଦିଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ବାଲି ଚୋରା ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କଲା କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍ ଟିମ୍ । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଇବ୍ ନଦୀରୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଧରିଲା ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା ବସ୍‌ , ୩ ମୃତ ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଡ଼ଙ୍ଗରିଗୁଡ଼ା ନିକଟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୦୫ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲଆଉଟ୍
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର: ସରକାରୀ ଜମିରେ ବେଆଇନ ଘର କରିଥିବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉନ୍ମକ୍ତକାଣ୍ଡ,ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ସହ ସିଇଓଙ୍କୁ ପିଟିଲେ,
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଡୁଡୁକା ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଠାରୁ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ପଡ଼ିଲେ ହେମଗିର ବିଇଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ: କୁଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ 700 ଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାରାଦୀପ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଛତ୍ରପୁର ତାରାତାରିଣୀ ରାସ୍ତା ବଡଶଙ୍ଖ ନିକଟ ରେଳଲାଇନ ତଳେ ଶିଶୁର ମୁଣ୍ଡ- ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଠାବ, ବଳି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିରେ ଏମ୍‌ଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର, ମିତ୍ତଳ କରିବେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ
  • ||
  • ଓଡିଶା ସୀମାନ୍ତ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଟକଲୋ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ ବିସ୍ପୋରଣରେ ଜାଗୁଆର ଫୋର୍ସର ତିନି ଯବାନ ଶହୀଦ, ଦୁଇ ଜଣ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର: ଟିଟିଲାଗଡରେ ବଡ଼ଧରଣର ଜିଏସଟି ଚଢଉ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ କରୁଛି ଏନ୍ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍
  • ||
  • ନନ୍ଦପୁର: ସାପ୍ତାହିକ ହାଟକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୧୨ ଆହତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହେବ ପୌର ନିର୍ବାଚନ, ଏ ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି: ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା
  • ||
  • କଟକ: ସିଏମ୍‌ସି ବିକାଶ ଭବନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦମକଳ ବାହୀନି ନିଯୋଜିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ‘ହ୍ୟୁମାଲ୍’, ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଆଜିଠୁ ବିବନକୁ ୨ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଗ୍ରା: ତାଜମହଲରେ ବମ୍ ଥିବା ସୂଚନା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିତରେ ଆତଙ୍କ, ତିନୋଟି ଗେଟକୁ କରାଗଲା ବନ୍ଦ
  • ||

ବିଦେଶୀ ହେଲେ ବାହା ହୋଇଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କୁ: କୋୖଣସି ରାଜନେତା କି ଅଭିନେତା ନୁହେଁ , ଏମାନେ ହେଲେ ବିଦେଶୀ କ୍ରିକେଟର

ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଭାରତରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳର ଅଧିକ କ୍ରେଜ୍ ରହିଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଭାରତରେ ଲୋକମାନେ ଯେତିକି ବଡ଼ ରେଜନେତା କି ଅଭିନେତାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ତାଠାରୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ରେ କ୍ରିକେଟର ଭାବେ ଖେଳିଥାନ୍ତି। ଏମିତି କିଛି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଟ୍ବିଟର ଅକାଉଣ୍ଟ ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡ଼ିଯିବ ​‌ସେଥିରେ କେତେ ଫଲୋଅର୍ସ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳୀ ବି ଏହି କଥା ଜାଣନ୍ତି ଏଂବ ସବୁ ମୁକାବିଲାକୁ ସାମ୍ନା କରି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନକୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ସେମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମ୍ ଆଜି ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠରେ ପହଞ୍ଚିପାରିଛି। ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଖାସ୍ କରି ମହିଳାମାନେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଏତେ ଦିଓ୍ବାନି ଯେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ନିଜ ଜୀବନ ସାଥୀ କରିବା ପାଇଁ ବି ପଛାନ୍ତି ନାହିଁ। ଏମିତି କିଛି ମହିଳା ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ନୁହେଁ, ବିଦେଶୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ନିଜର ଜୀବନ ସାଥୀ ବନାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଲେ, ଗ୍ଲେନ୍ ଟର୍ନନର୍ ଏବଂ ସୁଖିନ୍ଦର କୋୖର:  ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପୂର୍ବ କ୍ରିକେଟର ଗ୍ଲେନ ମେଟଲେଡ଼ ଟର୍ନ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ସୁଖିନ୍ଦର କୋୖରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ବାହାଘର ପରେ ତାଙ୍କ ନାମ ସୁଖି ଟର୍ନ ହୋଇଛି। ଜୁଲାଇ ୧୯୭୩ ମସିହାରେ ଗ୍ଲେନ ଏବଂ ସୁଖିନ୍ଦରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।ଏହା ପରେ ଦୁହେଁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ସୁଖିନ୍ଦରଙ୍କ ଜନ୍ମ ପଞ୍ଜାବ ସହରର ଲୁଧିଆନାଠାରେ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଜାତିରେ ଜଣେ ସିଖ୍ ମହିଳା।

ମିକି ବ୍ରିଅରଲି ଏବଂ ମାନା ସରଭାଇ: ମିକି ବ୍ରିଅରଲି କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ଜଣେ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମାନା ସରଭାଇ ଗୁଜୁରାଟର ଝିଅ। ବର୍ତମାନ ଦୁହେଁ ଲଣ୍ଡନରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ଛୁଆ ଅଛନ୍ତି।

ଜାହିର ଅବସ ଏବଂ ରିତା ଲୁଥର: ୧୯୮୦ ମସିହା​‌ରେ ଜାହିରଙ୍କ ଦେଖା ହୁଏ ରିତାଙ୍କ ସହିତ। ସେହି ସମୟରେ ରିତା ୟୁକେରେ ଇନ୍ଟେରିଅର୍ ଡିଜାଇନର ପାଠ ପଢ଼ୁଥିଲେ। ୧୯୮୮ ମସିହାରେ ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ମୋସିନ୍ ଖାନ୍ ଏବଂ ରିନା ରୟ: ପ୍ରଥମେ ମୋସିନ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ରିନା ରୟଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ପରେ ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଅଛି।

ମୁତିହ ମୁରଲିଥରନ୍ ଏବଂ ମଧିମଲାର ରାମମୂର୍ଥୀ: ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ମୁତିହ ଚେନ୍ନାଇ ଝିଅ ମଧିମଲାରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୦୬ରେ ସେମାନଙ୍କର ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା।

ସୋଏବ ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ସାନିଆ ମିର୍ଜା: ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସାନିଅା ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର ସୋଏବ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସାନିଆ ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭାରତୀୟ ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳୀ।