PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଅନାହାର ଆଶଙ୍କାରେ ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନର ୭୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ: ଜାତିସଂଘ

ରୋମ,୨୩।୨: ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକେ ଅନାହାରରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାତିସଂଘର ସଦ୍ୟ ପରିସଂଖ୍ୟନ ଅନୁସାରେ ଜଣାପଡିଛି। ଜାତିସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ  ମଇରୁ ଜୁଲାଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ  ଅନାହାରର ସଙ୍କଟ ଆସିପାରେ। ୨୦୧୮ରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଯାହାକି ଏବେ ହ୍ରାସ ପାଇ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

source: https://www.patrika.com

ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନରେ ବିଶ୍ବ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦେଶକ ସାଇମନ୍ କେମେଲବିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୯ରେ ଖାଦ୍ୟ ଅସୁରକ୍ଷା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ତାଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ଯଦି ଆମେ ଶୀଘ୍ର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବୁ ନାହିଁ ତେବେ  ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନରେ ଭୟାବହ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। କୁପୋଷିତ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି। ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ।