PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

କଟିଲେ ୭ ସାଂସଦ, ୯ ବିଧାୟକ

source:http://www.pragativadi.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ୯ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ ନୂଆ ମୁହଁ । ତିନି ଜଣ ମହିଳା । ସିନେ ଷ୍ଟାର୍‌ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅନୁଭବ ଲଢ଼ିବେ ହାଇ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍‌ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଲୋକସଭା ଆସନରୁ, ଟକ୍କର ଦେବେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କୁ । ୯ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ଟିକେଟ ବି କଟି ଯାଇଛି । ହେଲେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ ନିମନ୍ତେ ୩ ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଝୁଲି ରହିଲା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା । ୧୮ ବିଧାୟକ ଟିକେଟ ବି ହୋଇ ନାହିଁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ । ଖୋଜୁଛନ୍ତି ପ୍ରାର୍ଥୀ । ବିଜେଡିର ଚତୁର୍ଥ ଦଫା ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାର ଝଟ୍‌କା ଏମିତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନର ୯ଟି ଲୋକସଭା ଏବଂ ୩୬ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ୬ ସାଂସଦଙ୍କ ଟିକେଟ କଟିଛି । ଢେଙ୍କାନାଳ ସାଂସଦ ତଥାଗତ ଶତପଥୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଥିଲେ ।

ସମ୍ମାନସ୍ପଦ କୁହାଯାଉଥିବା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ଆସନରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରିବେ ମୁମ୍ବାଇର ପୂର୍ବତନ ପୁଲିସ କମିସନର୍‌ ଅରୂପ ପଟ୍ଟନାୟକ । ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିଦ୍ରୋହକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ସାଂସଦ ପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟଶାଣୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ପଠାଯିବ ବୋଲି ନବୀନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କଟକ ସାଂସଦ ତଥା ବିଜେଡିର ଲୋକସଭା ସଂସଦୀୟ ଦଳ ନେତା ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବଙ୍କ ଟିକେଟ ଝୁଲି ରହିଲା । ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ଦଳ ନୂଆ ଚେହେରାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବ ବୋଲି ଇସାରା ଆସୁଛି । ଢେଙ୍କାନାଳ ଏବଂ କେନ୍ଦୁଝର ପାଇଁ ବି ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ହୋଇ ନାହିଁ । ଢେଙ୍କାନାଳରୁ ପାଲଲହଡ଼ା ବିଧାୟକ ମହେଶ ସାହୁଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ବିଧାୟିକା ରାଜଶ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ ଜଗତସିଂହପୁର ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କୁ ସାଂସଦ କୁଳମଣି ସାମଲଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଦଳ ବାଛିଛି ।

ଯାଜପୁର ସାଂସଦ ରୀତା ତରାଇଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳା ଶର୍ମିଷ୍ଠା ସେଠୀ ଏଥର ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଭୋଟ ଲଢ଼ିବେ । ଧାମନଗର ବିଧାୟକ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ମଣ୍ଡଳଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଞ୍ଜୁଲତା ମଣ୍ଡଳଙ୍କୁ ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ଭଦ୍ରକ ଏମପି ଆସନ ପାଇଁ ନୂଆ ମହିଳା ଚେହେରା ଭାବେ ଟିକେଟ ଦେଇଛନ୍ତି । ପୁରୀରୁ ସାଂସଦ ପିନାକୀ ମିଶ୍ର ପୁଣି ଲଢ଼ିବେ ବିଜେଡି ଟିକେଟରେ । ସମ୍ବଲପୁର ଆସନରେ ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ବିଜେଡି ରିପିଟ୍‌ ନକରି ପୂର୍ତ୍ତ ସଚିବ ପଦରୁ ଅବ୍ୟାହତି ନେଇଥିବା ନଳିନୀ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଛି । ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ସାଂସଦ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ହାଁସଦାଙ୍କ ଉପରୁ ଆସ୍ଥା ତୁଟାଇଛନ୍ତି । ଚିଟଫଣ୍ଡ ନାଗଫାଶରେ ବନ୍ଦୀ ହାଁସଦାଙ୍କ ବଦଳରେ ଦଳ ନବାଗତ ଡା. ଦେବାଶିଷ ମାରାଣ୍ଡିଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଛି । ଡା. ମାରାଣ୍ଡି କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ନେତା ଥିଲେ । ୨୦୧୭ ମେ ୨୦ରେ ସେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାରେ ୯ ବିଧାୟକ ଟିକେଟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ୨୦ ବିଧାୟକଙ୍କ ଟିକେଟ କଟିଥିଲା ବେଳେ ଆଉ ୯ ଜଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି । ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁଅ ବାଜି ମାରି ନେଇଛନ୍ତି । ୩ ଜଣଙ୍କ ପୁଅ ପାଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି ଟିକେଟ୍‌ ।

ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୯ଟି ଲୋକସଭା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାରେ ବିଜେଡି ୮ ନୂଆମୁହଁଙ୍କୁ ଭରସା କରିଥିଲା ବେଳେ ଆଜି ଘୋଷିତ ୯ ଆସନରେ ମାତ୍ର ଦୁଇଜଣ ସାଂସଦ ନିଜ ଟିକେଟ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖି ପାରିଛନ୍ତି । କାଳେ ଟିକେଟ ନଦେଲେ ଆଉ କିଛି ବିଧାୟକ ବିଜେପି କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଡେଇଁବେ ଏ ଆଶଙ୍କାରେ ନବୀନ ଅଧିକାଂଶ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଓ ଭେଟେରାନଙ୍କ ଟିକେଟ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି । ରଣପୁର ବିଧାୟକ ରବି ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ବଦଳାଇ ପୂର୍ବତନ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଛନ୍ତି । ବାଙ୍କି ଓ ଚୌଦ୍ୱାର କଟକରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ପ୍ରଭାତ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ବଦଳରେ ପୁଅ ଦେବୀ ରଂଜନ ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ସୌଭିକ୍‌ ବିଶ୍ୱାଳ ଟିକେଟ ପାଇଛନ୍ତି ।

ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟଙ୍କ ବାସୁଦେବପୁର ସିଟରୁ ଲଢ଼ିବେ ପୁଅ ବିଷ୍ଣୁବ୍ରତ ରାଉତରାୟ । ତେଲକୋଇ ବିଧାୟକ ବେଦବ୍ୟାସ ନାଏକ, ପାଟଣା ବିଧାୟକ ହୃଷିକେଶ ନାଏକ, କେନ୍ଦୁଝର ବିଧାୟକ ଅଭିରାମ ନାଏକ ଓ କରଞ୍ଜିଆ ବିଧାୟକ ବିଜୟ ନାଏକଙ୍କ ଟିକେଟରେ ଛକି ମାରି ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ମୁଖିଆ । ଏଠି ନୂଆ ଚେହେରା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଭୋଟ ଲଢ଼ିବେ । ତେବେ ଦଳର ୟୁଥ୍‌ ବ୍ରିଗେଡ୍‌ ସଂଜୟ କୁମାର ଦାସବର୍ମା, ଡ. ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ, ବ୍ୟୋମକେଶ ରାୟ, ପ୍ରଣବ ବଳବନ୍ତରାୟ, ପ୍ରୀତିରଂଜନ ଘଡ଼ାଇ, ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ ନିଜ ଟିକେଟ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିଛନ୍ତି । ଭେଟେରାନ ବେଦପ୍ରକାଶ ଅଗ୍ରୱାଲ, ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ, ଦେବୀପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମଲ, ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ପାତ୍ର, ଡା. ନୃସିଂହ ଚରଣ ସାହୁ, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକ, ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା ପୁଣି ଟିକେଟ ପାଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ କେଶରୀ ଦେବ ଆଳି ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନର ୧୮ ବିଧାନସଭା ଓ ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ୨୮ ସିଟ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ସରିନି ।