PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଆଜିଠୁ ବିବନକୁ ୨ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଗ୍ରା: ତାଜମହଲରେ ବମ୍ ଥିବା ସୂଚନା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିତରେ ଆତଙ୍କ, ତିନୋଟି ଗେଟକୁ କରାଗଲା ବନ୍ଦ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଶ୍ଵଶୁର ଘରକୁ ଯିବା ବେଳେ ବାଇକକୁ ପଛପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣାଗାଡ଼ି, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ପତ୍ନୀ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପରିବାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟନାଲି କାଟିଦେଲେ ଡାକ୍ତର, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବୁର୍ଲା ମେଡ଼ିକାଲ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ମଣ୍ଡିରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ସାଗର ସେବା ସମବାୟ ସମିତିର ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧ, କଟକ-ନରସିଂହପୁର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡକିଟାଲ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ବୃଦ୍ଧର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭୋଗରା ପାଲି ନଦୀ ପଠାରେ ଏକ ଯୁବକର ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମିିଳିନି ପରିଚୟ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି:ବାଲିଗୋହିରି ଅଞ୍ଚଳରେ କାହାଳିଆ ରାସ୍ତା ଛକରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ତେଲକୋଇ ବନାଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ରାଣିବେଡା ଗାଁରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଣେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦିଗାମ୍ବର ମହାନ୍ତଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ୫ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଓ ୨ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲ କୋଳଥ ନଷ୍ଟ କଲେ ହାତୀପଲ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା ହାତୀ, ଉଲୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ ପଣ୍ଡକିଟାଲ ଗାଁରେ ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି, ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି ପଣ୍ଡକିଟାଲ ଗାଁର ୬୦ ବର୍ଷୀୟ ନାରାୟଣ ଭୋଇ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ପୁଣି ଲଜ୍ଜ୍ୟା, ବୁର୍ଲା ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ଭିତରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଜଣେ ଯୁବକ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି ପୋଲିସ
  • ||

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ୭ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଗିରଫ

ପୁଲଓ୍ବାମା,୧୬।୨: ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପୋଲିସ ଅ।ତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ସହିତ ଜଡିତ ଥିବାର ସନ୍ଦେହରେ କିଛି ଯୁବକଙ୍କୁ ପୁଲଓ୍ବାମା ଏବଂ ଅବନ୍ତିପୁରାରୁ ଗିରଫ କରିଛି।  ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଦାୟୀ କରିଛି। ଜୈଶର ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିସ୍ଫୋରକ ଭର୍ତ୍ତି ଗାଡିକୁ ସିଆରପିଏଫ୍ ବସ୍ ସହିତ ଦୁର୍ଘଟଣା କରିବା ଫଳରେ ୪୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ କାମରାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା। ଯିଏକି ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ସଦସ୍ୟ। ସେ ପୁଲଓ୍ବାମ, ଅବନ୍ତିପୁରା ଓ ତ୍ରାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ସକ୍ରିୟ ରହିଛି। ଏବେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ତା’ର ନାଁ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ପୁଲଓ୍ବାମର କାକାପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ରୁହେ। ୨୦୧୮ରେ ସେ ଜୈଶରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ,  ଦକ୍ଷିଣ କଶ୍ମୀର ତ୍ରାଲ ଅଞ୍ଚଳର ମିଦୁରାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପୋଲିସ ଜୈଶର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ସକ୍ରିୟ ଆତଙ୍କବାଦୀର ସନ୍ଧାନରେ ରହିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଏହି ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଜଣକ ବିସ୍ଫୋରକ ଦେବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯଦିଓ ଜଣାପଡି ନାହିଁ ଯେ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ  ଡାର ନାମକ ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ(ଆତ୍ମଘାତୀ) ଏତେ ବଡ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ  ସଫଳ କରିବାରେ କିଭଳି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଲା? ଆଦିଲ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ଠାରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହୁଥିଲା। ଏହାଛଡା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ଯେ ଏତେ ପରିମାଣରେ ବିସ୍ଫୋରକର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାରେ ତାକୁ କିଏ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା? ଗତ ଏକ ଦଶକ ମଧ୍ୟରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା କୁହାଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର