PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ୭ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଗିରଫ

ପୁଲଓ୍ବାମା,୧୬।୨: ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପୋଲିସ ଅ।ତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ସହିତ ଜଡିତ ଥିବାର ସନ୍ଦେହରେ କିଛି ଯୁବକଙ୍କୁ ପୁଲଓ୍ବାମା ଏବଂ ଅବନ୍ତିପୁରାରୁ ଗିରଫ କରିଛି।  ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଦାୟୀ କରିଛି। ଜୈଶର ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିସ୍ଫୋରକ ଭର୍ତ୍ତି ଗାଡିକୁ ସିଆରପିଏଫ୍ ବସ୍ ସହିତ ଦୁର୍ଘଟଣା କରିବା ଫଳରେ ୪୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକ କାମରାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା। ଯିଏକି ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ସଦସ୍ୟ। ସେ ପୁଲଓ୍ବାମ, ଅବନ୍ତିପୁରା ଓ ତ୍ରାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ସକ୍ରିୟ ରହିଛି। ଏବେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ତା’ର ନାଁ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ପୁଲଓ୍ବାମର କାକାପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ରୁହେ। ୨୦୧୮ରେ ସେ ଜୈଶରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ,  ଦକ୍ଷିଣ କଶ୍ମୀର ତ୍ରାଲ ଅଞ୍ଚଳର ମିଦୁରାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ।

ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପୋଲିସ ଜୈଶର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ସକ୍ରିୟ ଆତଙ୍କବାଦୀର ସନ୍ଧାନରେ ରହିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଏହି ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଜଣକ ବିସ୍ଫୋରକ ଦେବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯଦିଓ ଜଣାପଡି ନାହିଁ ଯେ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ  ଡାର ନାମକ ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ(ଆତ୍ମଘାତୀ) ଏତେ ବଡ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ  ସଫଳ କରିବାରେ କିଭଳି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଲା? ଆଦିଲ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ଠାରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହୁଥିଲା। ଏହାଛଡା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ଯେ ଏତେ ପରିମାଣରେ ବିସ୍ଫୋରକର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାରେ ତାକୁ କିଏ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା? ଗତ ଏକ ଦଶକ ମଧ୍ୟରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା କୁହାଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର