PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଏହି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟୱାର୍କ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ବି ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ: ବୟସ ୭୫ କିନ୍ତୁ ଆଇଡିଆ ମଡର୍ଣ୍ଣ, ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ କରନ୍ତି ବିଜନେସ୍

source:www.amarujala.com

ସାରା ବିଶ୍ୱ ଡିଜିଟାଲ ଦିଗକୁ ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦୌଡୁଛି ଯେ ସବୁଦିନ କିଛି ନା କିଛି ନୂଆ ଏବଂ ଅଜବ ଜିନିଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଯୁଗରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଲୋକମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ । କିଛି ଲୋକ ନିଜର ଅଜବ ଓ ଅଦ୍ଭୁତ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଯାନ୍ତି । ଠିକ୍ ଏମିତି ଜଣେ ୭୫ ବର୍ଷୀୟା ବୃଦ୍ଧା ନିଜର ସ୍ମାର୍ଟ ୱାର୍କ ପାଇଁ ଆଜିକାଲି ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାଙ୍କର ଭିନ୍ନ କାହାଣୀ ।

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ରହୁଥିବା ୭୫ ବର୍ଷୀୟା ଏହି ବୃଦ୍ଧା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ତାଙ୍କର ମକା ବିକିବାର ନୂଆ ଉପାୟ । ଏହି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ନାମ ସେଲବମ୍ମା । ସେ ମକା ବିକିବା ପାଇଁ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ ମକା ବିକିବା ତାଙ୍କର କିଛି ନୂଆ କାମ ନୁହେଁ । ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ବିଧାନସଭା ସାମ୍ନାରେ ୨୦ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମକା ଖୁଆଇ ଆସୁଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କର ଛୋଟିଆ ଦୋକାନରେ ସୋଲାର ଫ୍ୟାନ୍ ଲଗାଇବାର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ମଜାଦାର । ଏତେ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ମକା ସେକିବା ପାଇଁ ପଙ୍ଖା(ହାତ ବିଞ୍ଚଣା) ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବୟସ ବଢିବାଫଳରେ ପଙ୍ଖା ବ୍ୟବହାର କରିବାରୁ ତାଙ୍କ ହାତକୁ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ହେଲା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହେଲା । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏତେ ପଇସା ମଧ୍ୟ ନଥିଲା ଯେ ସେ ସୋଲାର ଫ୍ୟାନ୍ କିଣିପାରିବେ ।  

ସେଲବମ୍ମାଙ୍କ ଏହି ଚିନ୍ତା ଦେଖି ସୌର ଶକ୍ତି ଉପରେ କାମ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ସେଲ୍କୋ ତାଙ୍କୁ ସୋଲାର ଫ୍ୟାନ୍ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ଦେଲା । ସୋଲାର ପଙ୍ଖା ପାଇଁ ସେଲବମ୍ମା ବହୁତ ଖୁସି ଓ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇପଡିଲେ । ସେଲବମ୍ମା ଯେଉଁଠି ମକା ବିକନ୍ତି ସେହି ରାସ୍ତାରେ ସେଲ୍କୋର ଅନେକ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରତିଦିନ ଯିବା ଆସିବା କରନ୍ତି । ସେମାନେ ତାଙ୍କର ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ବୁଝିପାରିଲେ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଉପହାର ଦେଲେ ।