କରୋନା ଦେଉଛି ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ : ୱୁହାନ୍‌ରେ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଖରାପ

ବେଜିଂ ୦୭/୦୮: ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ ସହରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ନେଇ ଆଉ ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି । ସେଠାକାର ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭିତରୁ ୯୦% ଲୋକଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ଖରାପ ଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । ୱୁହାନର ଝୋଙ୍ଗନାନ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲର ୧୦୦ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ସୁସ୍ଥ ହେବାର ତିନି ମାସ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ ପୂରା ଠିକ୍‌ ହୋଇନାହିଁ ।

ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ କାମ କରୁନାହିଁ । ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ୬ ମିନିଟରେ ହାରାହାରି ୫୦୦ ମିଟର ଯାଏଁ ଚାଲିପାରୁଥିଲା ବେଳେ ଏମାନେ ୪୦୦ ମିଟର ଯାଏଁ ଯାଇପାରୁଛନ୍ତି । ଫୁସଫୁସ ଦୁର୍ବଳ ଥିବାରୁ ଏପରି ହେଉଛି । ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ଏବେ ବି ଭେଂଟିଲେଟର ସୁବିଧା ଦରକାର ପଡୁଛି ।

ଆହୁରିମଧ୍ୟ, ଏହି ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ୫% ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ୧୦% ଲୋକଙ୍କ ଦେହରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଆଂଟିବଡି ଗାଏବ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଜୁନ୍ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିବ ମାଗଣା ଚାଉଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମିଳୁଛି କୋଭିଡ ଟିକା !

ଆସାମର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତରୁଣ ଗୋଗଇଙ୍କର ପରଲୋକ-ତିନିମାସ ତଳେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ

ଚିରା ପାସପୋର୍ଟ ଯୋଗୁଁ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଖୋଲିଗଲା ପତିଙ୍କ ରାଜ୍, ରାଗରେ ପତ୍ନୀ ନେଲେ ଏମିତି ନିଷ୍ପତ୍ତି…

ଜୀବିତ ଯୁବକଙ୍କ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ! ଆଉ ତା ପରେ…

କରୋନା:ଭାରତରେ ଟ୍ରାଏଲ୍‌ ଚାଲିଥିବା ଅକ୍ସଫର୍ଡ ଟିକା ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବୀ